4 פעולות להעלאת ערך הדירה שלכם

Photo by Francesca Tosolini on Unsplash

כיצד נראות הבית וסביבתו משפיעה על ערך הנכס. מומחית הנדל"ן בלה ברדה ברקת משתפת בטיפים יעילים לשיפוץ הדירה שלכם

איך אפשר להשביח את הדירה באמצעות מספר דרכים פשוטות (ולא יקרות)?

אם יש נושא שיכול להצית ויכוחים סוערים (חוץ מפוליטיקה), הוא מחירי הנדל”ן: האם יעלו? ירדו? יישארו ברמתם הנוכחית? ישנן אינדיקציות רבות לשינויים בשוק הנדל”ן, אך על כך נרחיב בפעמים אחרות. מה שבטוח הוא שלא משנה מצב השוק, אם יש בבעלותכם נכס – באפשרותכם להעלות את שוויו באמצעות פעולות השבחה פשוטות ויחסית לא יקרות.

פעולות אלו מתאפשרות באמצעות עיצוב חכם ויצירתי. כדי להבין עד כמה העיצוב משפיע על ערך הנכס, דמיינו לעצמכם שאתם נכנסים למשרד עורכי דין יוקרתי: איך תרגישו כשעינכם יפגשו בלובי המואר, בדלפק הקבלה המרשים, בחדר הישיבות רחב הידיים שבמרכזו שולחן מעץ מייפל? כנראה שתרגישו טוב יותר, ותהיו מוכנים לשלם יותר כסף עבור השרות אותו אתם צורכים. זה לא מקרי: מחקרים מראים שיש קשר הדוק בין העיצוב לבין יכולתו להשפיע על מצב הרוח שלנו. 

איך תרגישו כשעינכם יפגשו בחדר הישיבות רחב ומושקע
מקור: פינטרסט

גם כשרוצים להשביח את ערך הנכס, לנראות ולהרגשה שהיא משרה יש תפקיד משמעותי. החדשות הטובות הן שבאמצעות חשיבה יצירתית, אפשר לשדרג את הנראות גם בתקציב מוגבל, בלי להשקיע מאות אלפי שקלים. בואו נבין איך ניתן לעשות זאת.

1. שיפוצים עוטפי דירה

בבואנו לשפץ את הנכס חשוב להביט על החלטת הקנייה מנקודת מבטו של הקונה הפוטנציאלי: לפני שהוא מגיע לדירה הוא מתרשם (לחיוב או לשלילה) מהשכונה, מהשביל שמוביל לבניין, מהלובי/ חלל הכניסה לבניין ומשאר החללים הציבורים. הרשמים מהשכונה ומהבניין ישפיעו על הלך הרוח עמו יגיעו הרוכשים הפוטנציאלים לדירה שלכם. לכן, מעבר לעיצוב הדירה, חשוב להתייחס גם למרחבים שעוטפים אותה – בתוך הבניין ומחוצה לו.

חשיבות סביבת הבניין לערכה של הדירה
מקור: Karl JK Hedin on Unsplash

2. שיפוץ החללים המשותפים

הכוונה היא ללובי/חלל הכניסה לבניין, תיבות הדואר, חדר המדרגות ועוד. פעולות פשוטות כמו תאורה חזקה, הוספת ריהוט ברחבי הלובי/חלל הכניסה לבניין ואפילו שיבוץ עציצים, יכולים לסייע ליצירת קבלת פנים נעימה ומזמינה. הבונוס הוא שכל הדיירים אמורים לקחת חלק בהשקעה, ולכן המשמעות היא שבעלות נמוכה יחסית אפשר לשדרג את החללים המשותפים ובאופן הזה להוביל להשבחת הנכס.

לובי מעוצב בבניין דירות, מעניין,ייחודי ותופס את העין
מקור: פינטרסט

3. תיקונים עירוניים

כפי שהבנו, גם הסביבה שעוטפת את הבניין משפיעה על כוונות הרכישה של המבקרים בה. כשהרחוב חשוך כי התאורה לא תקינה, כאשר המדרכה שבורה או שישנה צמחיית פרא מבצבצת מכל עבר, התחושה הכללית אינה חיובית. פנייה לעירייה לצורך תיקון הליקויים העירוניים גם תתרום לשיפור הביטחון האישי (למשל הוספת תאורה חזקה) וגם תייצר הרגשה של שכונה מטופחת – והכל במימון העירייה, ללא עלות מצדכם. 

פניה לעירייה יכולה לסייע בהשבכת הנכס ושיפור פני הסביבה
מקור: João Barbosa on Unsplash

4. שיפוץ הדירה בתקציב צנוע

כל בעל דירה יודע שאין סוף לפעולות העיצוב והשיפוץ שאפשר לבצע, ושעלותם יכולה בקלות להגיע למאות אלפי שקלים. החדשות הטובות הן שאפשר לשדרג את נראות הדירה ולהעלות את ערכה, גם בתקציב יחסית צנוע. לפעמים, כמו צלחות של מנה במסעדה, כל שצריך לעשות הוא לבצע פעולות סטיילינג במקומות הנכונים, כדי לייצר אווירה מזמינה. לפניכם כמה דוגמאות לפעולות המשלבות חשיבה יצירתית ומינימום השקעה אשר יכולים לשדרג לכם את הנכס:

שדרוג המטבח – אחד החללים הכי משמעותיים בדירה והיקרים יותר לשיפוץ. למרות זאת, לעיתים גם בתקציב צנוע אפשר להשיג תוצאות מרשימות. כך למשל בדירות ישנות הארונות לרוב עדיין תקינים, אך הדלתות מתבלות ונראות מיושנות. החלפת הדלתות בתקציב יחסית נמוך, תסייע לריענון מראה המטבח כולו.

פתרונות פשוטים ומותאמי תקציב
מקור: פינטרסט

במידה שאין תקציב להחלפת הדלתות, אפשר לצבוע אותן או להדביק טפט. עוד דרך זולה ויעילה במיוחד לחידוש הארונות, היא החלפת הידיות. לא תאמינו עד כמה הצורה והצבע של הידית משנים את המראה הכולל. חידוש הארונות, החלפת השיש, הוספת מדפים מעוצבים וצביעת המטבח – פעולות מסוג זה יסייעו להפיח במטבח חיים חדשים, גם כאשר התקציב לא גדול.

ידיות יכולות להפיח חיים חדשים בארונות המטבח
מקור: פינטרסט


שדרוג חדרי השינה – קירות לבנים מייצרים הרגשה סתמית. לעומת זאת קירות צבעוניים מכניסים צבע לחיים. הכלל הזה נכון לחדר השינה ולכל חלל בבית. יש מגוון דרכים לשלב צבעוניות בקירות, אחת מהן היא ליצור קיר נושא מרשים שמושך תשומת לב. דרך נוספת לשדרג את חדר השינה ברמת המראה והצבע היא באמצעות הוספת פרקט, שמשרה אווירה חמימה ומשדרג את מראה החלל. 

הוספת צבע לחדר הופכת אותו לייחודי ובעל אופי
מקור: Emile Guillemot on Unsplash


מי אמר שצריך להשקיע הרבה כסף בשיפוץ? כדי להשביח את ערך הנכס לא חייבים כיסים עמוקים… בעזרת יוזמה וחשיבה יצירתית אפשר לשדרג את הדירה וסביבתה ולמשוך רוכשים פוטנציאליים.

אל תפספסו