10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו

רק מתי מעט מסוגלים לעצב פריט אופנה יחודי ובלתי נשכח, שעומד במבחן הזמן ויכול להיחשב כיצירה עיצובית. הנה כמה יחיד סגולה, שהצליחו להפוך בד למדיום אמנות ומובילים את תעשיית האופנה גם אחרי מותם

ההבדל בין חייט לבין מעצב אופנה נעוץ לאו דווקא במיומנות או במלאכת יד, אלא דווקא בכשרון, תעוזה ותשוקה להכתיב לעולם כולו מה ללבוש מחר. מעצבים כאלה נדירים הם בעולם התחרותי והחולף של עיצוב האופנה, הנה כמה שהצליחו להגשים את האתגר והפכו למעצבי האופנה המשפיעים והמצליחים בעולם.

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
הו ג׳ורג׳יו

ג׳ורג׳יו ארמני

מעצב האופנה האיטלקי ג׳ורג׳יו ארמני (Giorgio Armani) הוא אחד הידועים ביותר בעולם. המעצב בן ה-84 החל את דרכו לפני 44 שנים, עם השקת המותג הנושא את שמו. ארמני זכה להכרה בינלאומית בזכות הבגדים המשדרים נינוחות חסרת מאמץ יחד עם יוקרה והקולקציות שיצר ממשיכות לעורר השראה. במהלך השנים הוכיח עצמו ארמני גם כאיש עסקים ממולח והרחיב את אימפריית האופנה והאביזרים שלו לכדי עסק בשווי מיליארדי דולרים.

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
דונטלה ורסאצ׳ה

ג׳אני ורסצ׳ה

בית האופנה ורסצ׳ה (Versace) נוסד בידי המעצב האיטלקי ג׳אני ורסאצ׳ה ב-1978, והפך לאחד הגדולים והמוכרים בעולם מותגי היוקרה. כיום מנהלת את החברה דונטלה (Donatella), שלקחה את המושכות לאחר מותו הטרגי של אחיה ב-1997. המותג, המוערך בשווי של יותר מ-1.7 מיליארד דולר, מעצב ומייצר אופנה, אביזרים, בשמים, תכשיטים, שעונים ואפילו ריהוט לבית.
דומניקו דולצ׳ה וסטפנו גבאנה

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
אז את מי אתם יותר אוהבים – דולצ׳ה או גבאנה?

גם את שמו של בית האופנה האיטלקי דולצ׳ה וגבאנה (D & G) אתם חייבים להכיר. אחרי הכל, מדונה, מוניקה בלוצ׳י וקיילי מינו (אם למנות רק שלוש סלבריטאיות) נמנות על קהל לקוחותיו. הסגנון המפואר והלא קונבנציונלי מושך אליו מעריצים מצמרת עולם אופנת העילית, וגם אנשים ממש רגילים שרוצים לשדר תדמית אחרת. המותג נולד ב-1982 כמיזם משותף של המעצבים האיטלקים דומניקו דולצ׳ה (Domenico Dolce) וסטפנו גבאנה (Stefano Gabbana). השותפות הפכה למותג בינלאומי, המציע קולקציות בגדים, אביזרים, תכשיטים, שעונים, בשמים, איפור ומוצרי קוסמטיקה וטיפוח.

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
קלווין קליין

קלווין קליין

מעצב האופנה האמריקאי קלווין קליין (Calvin Klein) השיק את המותג הנושא את שמו בשנת 1968, ועד מהרה זכתה החברה להכרה עולמית והפכה למעצמת אופנה. המותג של קליין מאופיין בקווים מודרניים ונקיים. לאורך השנים התרחב מנעד המוצרים וכיום הוא כולל גם רהיטים, בשמים ותכשיטים הנושאים את החותמת של קליין.

טום פורד

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
פורד. טום פורד

בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת עבד המעצב טום פורד (Tom Ford) עבור בית האופנה האיטלקי גוצ׳י (Gucci), שעמד אז על סף פשיטת רגל. בתוך חצי שנה הפך למעצב הראשי של בגדי הגברים וב-1994 קודם לתפקיד המעצב האמנותי של המותג כולו. בתקופת עבודתו חזר בית האופנה לימי זוהרו, אך ״חילוקי דעות יצירתיים עם ההנהלה״ הביאו לפרישתו ב-2004 והקמת המותג הנושא את שמו ופועל עד היום.

ז׳אן פול גוטייה

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
ז׳אן פול גוטייה

ז׳אן פול גוטייה (Jean-Paul Gaultier) הוא מעצב צרפתי ובעברו גם מגיש טלוויזיה. בתחילת דרכו נטען, כי סגנונו ״חסר יחס של כבוד״ לגבולות האסתטיקה העיצובית המקובלת. אחת מיצירותיו המוקדמות היא חזיית החרוט שעיצב למדונה. תצוגות האופנה של גוטייה הן המקום שבו הססגוניות פורצת הגבולות באה לידי ביטוי, ונחשבות להצהרות חזונו היצירתי והמרהיב. ״אני לא חושב שכיוונתי לזעזע אנשים. האם הייתי מודע לכך שזה יכול להיות מזעזע? כן. אבל רק רציתי להראות מה שמצאתי טוב או רגיל או יפה. אם כבר, אני הייתי מזועזע ממופעים שונים של חוסר סובלנות״, אמר גוטייה.

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
מיסייה פייר קרדן.

פייר קרדן

פייר קרדן (Pierre Cardin) בן ה-96 הוא מעצב אופנה צרפתי יליד איטליה. סגנונו מאופיין באלמנטים עתידניים ובעיצוב אוונגרד, המושפעים מ״עידן החלל״. בין אינספור הישגיו, התפרסם קרדן כראשון שעיצב קולקציית ״הוֹט קוּטוּר״ לגברים והראשון שעשה זאת ביפן. לאחר שפתח בית האופנה על שמו ב-1950 זכה קרדן למעמד של אחת הדמויות המשפיעות והנערצות ביותר בעולם האופנה, והמותג שלו כולל כיום גם מלונות ומסעדות.

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
דונה קארן

דונה קארן

מעצבת האופנה האמריקאית דונה קארן (Donna Karan) זכתה להכרה עוד בתקופת הלימודים בקולג׳, כשעבדה עבור המעצבת אן קליין (Anne Klein). את המותג הנושא את שמה, DKNY, הקימה כדי ״לעצב בגדים מודרניים לאנשים מודרניים״, ולשקף את המודרניות, הביטחון וההשפעה של העיר ניו יורק.

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
מארק ג׳ייקובס

מארק ג׳ייקובס

אמריקאי נוסף ואחרון ברשימה הוא מעצב האופנה מארק ג׳ייקובס (Marc Jacobs). למרות גילו הצעיר, ״רק״ בן 55, זכה ג׳ייקובס בשורה ארוכה של תארים ופרסים, בהם: פרס על מפעל חיים (2011), מעצב בגדי הנשים של השנה (2016) ואחד מ״100 האנשים המשפיעים ביותר״ של מגזין Timeב-2011.

10 מעצבי האופנה שמחליטים מה תלבשו
ג׳ימי צ׳ו

ג׳ימי צ׳ו

ג׳ימי צ׳ו (Jimmy Choo) הוא מעצב מלזי הפועל בבריטניה, ואת המוניטין הבינלאומי שלו בנה על שתי רגליים בעיצוב נעלי נשים מרשימות ואיכותיות. אביו של צ׳ו היה סנדלר, וממנו למד להכין את זוג הנעליים הראשון שלו. שלוש שנים לאחר סיום לימודיו ב-1983 פתח צ׳ו את החנות הראשונה שלו וזכה לפופולריות מיידית. צ׳ו זכה בפרסים רבים, לרבות תואר אבירות עבור תרומתו לעולם ההנעלה הנשית בבריטניה.

אל תפספסו