10 אדריכלים שחייבים להכיר
10 אדריכלים שחייבים להכיר

10 אדריכלים שחייבים להכיר

כלת פרס פריצקר, ברון בריטי ו״ילד רע״ גרמני נכנסים לבר. בואו להכיר את האדריכלים המשפיעים ביותר בעולם מהמאה ה-19 ועד היום

העיצובים האדריכליים הטובים בעולם – כמו יוצריהם – חולקים תכונות משותפות: ייחודיות, כושר המצאה, כשרון, תשוקה, יצירתיות ואותה איכות חמקמקה, שמאפשרת להם לעמוד במבחן הזמן. אלה עשרת האדריכלים שהפכו את מלאכת הבנייה לאמנות בעידן המודרני.

אנטוני גאודי

10 אדריכלים שחייבים להכיר

האדריכל בן המאה ה-19 אנטוני גאודי (Antoni Gaudí) נחשב למייצג הבולט ביותר של האוונגרד-הקטלוני המודרני, אבל סגנונו האדריכלי קורא תיגר על כל נסיון לקטלג אותו ולהדביק לו תוויות: הוא מרשים, מעט מוזר ותמיד עוצר נשימה. המבנים שתכנן גאודי מייצגים שימוש בצורות, מושגים וצבעים מעולם הטבע – מקור השראה פופולרי בקרב עמיתיו באותה התקופה. אבל גאודי נבדל מבני דורו בהבנה העמוקה והידע שלו בצורות גיאומטריות ומבניות, שאיפשרו לו לרקום מהן בניינים על-זמניים ובלתי נשכחים.

לודוויג מיס ואן דר רוהה

10 אדריכלים שחייבים להכיר

את סגנונו של לודוויג מיס ואן דר רוהה (Ludwig Mies Van der Rohe) הכי קל להגדיר במילותיו שלו: ״אני לא מתעניין בהיסטוריה של הציוויליזציה. אני מתעניין בציוויליזציה שלנו. אנחנו חיים אותה. כיוון שאני באמת מאמין, אחרי תהליך ארוך של עבודה, מחשבה ולמידה, שהאדריכלות יכולה לרק לבטא את התרבות שאנו נמצאים בה ולא שום דבר אחר״. סגנונו המודרניסטי והמינימליסטי של האדריכל והמעצב הגרמני שפעל גם בארה״ב היה ועודנו מקור השפעה אדיר מאז המאה ה-20 ועד היום.

פרנק לויד רייט

10 אדריכלים שחייבים להכיר
מוזיאון גוגנהיים בניו יורק . צילום: pixabay.com

פילוסופיית ״האדריכלות האורגנית״ – יצירת מבנים שיעמדו בהרמוניה עם הסביבה הטבעית – הגדירה את סגנונו של האדריכל האמריקאי פרנק לויד רייט (Frank Lloyd Wright). בתי המגורים שתכנן בראשית המאה ה-20 באזור שיקגו (Prairie School, בתי ערבה) מילאו תפקיד מרכזי באדריכלות האמריקאית ולאורך 91 שנותיו הפך רייט לסמל של מקצוע האדריכל. כ-300 מבנים מתוך כאלף שתכנן רייט עדיין עומדים על תילם.

אירו סארינן

10 אדריכלים שחייבים להכיר
שדה תעופה JFK בניו יורק

האדריכל והמעצב התעשייתי אירו סארינן (Eero Saarinen) השתייך לתנועה המודרניסטית. במהלך שנות עבודתו במאה ה-20 השלים סארינן למעלה מ-35 בניינים לבדו ו-30 נוספים בשיתוף פעולה עם אביו, האדריכל הפיני אליאל סארינן. האסתטיקה של סארינן הבן אמנם מאופיינת בנאו-פוטוריזם, זרם אמנותי-אדריכלי ששורשיו בפוסט מודרניזם, אולם המבנים שתכנן מעידים על חיבתו להתנסויות חדשות ומעבר בין סגנונות.

זאהה חדיד

האדריכלית הבריטית-עירקית זאהה חדיד (Zaha Hadid), האשה הראשונה שזכתה בפרס פריצקר לאדריכלות, היא אחת המשפיעות ביותר, גם אחרי מותה ב-2016. עיצוביה האלגנטיים זיכו אותה בכינוי ״מלכת העקומות״: לא ביקורת אופנה, כי אם התפעלות מהקווים המפותלים והנטייה הצידה של רבים מהמבנים שתכננה. עבודותיה המוקדמות נותרו בגדר תוכניות, ורק בשנת 1994 קיבלה את ההזדמנות להוציאן אל הפועל, כאשר הוזמנה לתכנן את תחנת כיבוי האש במפעל ויטרה בשוויץ. מאז אי אפשר היה לעצור את האדריכלית שהקדימה את זמנה.

ריצ׳רד רוג׳רס

10 אדריכלים שחייבים להכיר
מרכז פומפידו בפריז. צילום: zoetnet _ Flickr

ריצ׳רד רוג׳רס (Richard Rogers) בן ה-85 הוא מייצג מושלם של הפרשנות המודרנית והפונקציונליסטית של תנועת ה-British High Tech, שסגנונה משלב הנדסה, בנייה ומניפולציית-חלל מיומנת. המבנים שמזוהים עם ה-British High Techמאופיינים בשימוש בחומרים קלים, כמו צינורות מתכת, והמבנים שתכנן רוג׳רס מציגים סטרוקטורות מוחצנות כמו שרק מודרניסט חובב פונקציונליות יודע לבנות.

רנצו פיאנו

10 אדריכלים שחייבים להכיר

האדריכל רנצו פיאנו (Renzo Piano) גם הוא חתן פרס פריצקר, הפעם ממוצא איטלקי. עבודותיו של פיאנו מציגות אסתטיקה רגישה, קוהרנטית, מדויקת ומעודנת, לצד שימוש מבריק וחדשני בטכנולוגיות בנייה. לאורך השנים תואר סגנונו כהייטקי ופוסט מודרני, עם שורשים שנטועים חזק במסורת האיטלקית הקלאסית. פיאנו דוגל בבנייה ירוקה, שמאפשרת לו לתכנן מבנים ומגדלים בני קיימא, המשתלבים בהרמוניה עם סביבתם.

פיליפ ג׳ונסון

10 אדריכלים שחייבים להכיר

פיליפ ג׳ונסון (Philip Johnson) – הזוכה הראשון בפרס פריצקר לאדריכלות ב-1979 – היה דמות בעלת השפעה רבה בעולם האדריכלות והעיצוב האמריקאי במשך קרוב לחצי מאה. בראשית דרכו תכנן מבנים בסגנון הבינלאומי ובהמשך הפך לאחד ממובילי הפיתוח וההגדרה של התנועה הפוסט מודרנית. אחד המבנים הידועים של ג׳ונסון הוא בית הזכוכית שבניו כנען בקונטיקט, פלא אדריכלי מינימליסטי ועוצר נשימה, שקירותיו עשויים זכוכית שקופה.

נורמן פוסטר

האדריכל הבריטי נורמן פוסטר (Norman Foster), המוכר גם בכינוי ״הברון של גדת התמזה״, נחשב גם בגיל 83 לאחד האדריכלים המשובחים והפוריים שיצאו מהאיים הבריטיים. בתחילת הדרך הושפע ממכונות והייטק וברבות השנים התחדדו הקווים בהתאם לרוח המודרניזם. משרד האדריכלים של פוסטר (Foster+Partners) מתמחה בחללים מודרניים, מרומזים והייטקיים באופיים.

אל תפספסו