על תקשורת ויזואלית, סימטריה וצבע – אלה נוה משתפת

Kelly Sikkema on Unsplash

הבריאה שלנו מלאה בתקשורת ויזואלית ואסתטית. בין אם אנחנו מודעים למשמעויות תקשורת זו או לא, אנחנו חלק מהטבע ובהחלט משתתפים במשחק הזה

השנה התחלתי ללמוד תאטרון. המדריכה שלי הגדילה להבין שאני זקוקה לתלבושת הנכונה כדי להיכנס לדמות. היא צדקה, לבגדים שאני לובשת ולמרחב שאני שוהה בו יש השפעה מרחיקה לכת עבורי ברמה התודעתית, הדימוי האישי ותפיסת המציאות – זה מסביר את הבחירה שלי לעסוק בין היתר באומנות ובעיצוב שמלות כלה


העניין הוא שאני לא לבד. החיישנים הויזואליים הם כמו מסננת ראשונית לתפיסת מציאות.
אני מזמינה אתכם לצלול איתי ולהבין את הדברים קצת אחרת.
נתחיל בהיכרות עם מושגים ויזואליים והסברים להתפתחותם ותפקודם.

סימטריה

איפיון חזותי שפועל עליי כמו קסם היא הסימטריה. אני זקוקה לה. היא מייצרת בי תחושות שקט, הרמוניה ושלמות.

Perfect Symetry
סימטריה כבסיס לשקט והרמוניה
מקור: flickr

במאמר של צבי ינאי בשם `סוד היופי` שהופיע בסיפריה הוירטואלית של מטח מצאתי כמה הסברים מעניינים לקיום הסימטריה. צבי כותב:”אפשר לראות בסימטריה מעין דקדוק אוניברסלי של שפת טבע, המייצגת תקינות גנטית וניקיון מטפילים.
המחקרים המוצגים במאמר קושרים באופן מובהק את הסימטריה עם בריאות. בעלי חיים סימטריים הם חזקים ובריאים יותר, מדיפים ריח אטרקטיבי שתורם למציאת בני זוג ולצאצאים בריאים (לעומת בעלי חיים נגועים בטפילים המדיפים ריח הדוחה את בני\ות הזוג ואף מסמן אותם לטרף). צבי ממשיך וכותב:”אפשר לראות בסימטריה גם את חוליית הקישור בין הטבע לתרבות, בין המושג הפיזיולוגי הכללי של בריאות לבין המושג המופשט של יופי, הייחודי לבני-אדם, ושגם בו ממלאת הסימטריה תפקיד מרכזי”. במחקר נוסף המוצג במאמרו של צבי נמצא שהמדד המרכזי למשיכה בין בני אדם הוא סימטריה.

דקדוק אוניברסלי של שפת טבע

אם בסימטריה עסקינן, מתבקש שאכתוב גם  על המנדלה, אהובת ליבי.  
מירב נקר פוגל כתבה מאמר בנושא באקדמיה האינטרנטית להתפתחות אישית. אלו עיקרי הדברים שלה:

הפירוש המילולי של מנדלה בסנסקריט הוא מעגל עם מרכז או עם מהות. המנדלה מסמלת את היקום ואת נפש האדם או מהותו.  ציור המנדלה, בשל אופייה המעגלי והסימנים החוזרים בה (לא בהכרח) מזכירה את המנטרות (מילים\משפטים עליהם חוזרים באופן מעגלי) הנאמרות במדיטציה ומכניסות אותנו לתודעת שקט ושלווה. מנדלות מופיעות בתרבויות שונות ללא קשר ביניהן ומהוות כלי טיפולי, התפתחותי והוויתי.

מבנה המנדלה נחשף בפנינו בכל מקום. במבנה פרחים, פירות, ירקות, תאים, גרמי שמיים, מחזוריות הטבע.

Green
מקור: flickr


פרופורציה

מבחינה פילוסופית אנחנו יודעים שחשוב לקחת דברים בפרופורציה. גם העולם החזותי עוסק בפרופורציה ובקומפוזיציה – הכל יחסי.

לקחת דברים בפרופורציה

סדרת פיבונאצ׳י
באתר `אאוריקה` ישנו מאמר בשם `מהי הפרופורציה האלוהית`. המאמר מציג את `סדרת פיבונאצ׳י`- סדרת מספרים שסכום כל שני מספרים עוקבים בה יהיה המספר הבא, ומתארת במקור את קצב הילודה של ארנבים. פרופורציות הסדרה יוצרות קו שבלולי שהינו היחס המופיע בשפע אלמנטים סביבנו. במאמר נכתב:”כמעט מבלי משים חשף פיבונאצ’י בתגלית שלו את אחד מסודות האסתטיקה המעניינים בהיסטוריה. הוא גילה שיופי ומתמטיקה הלכו במשך אלפי שנים יד ביד, כשאמנים, אדריכלים ויוצרים מכל הזמנים אחזו בתפיסת יופי ואסתטיקה דומה, מבלי לתאם זאת ביניהם. ועוד יותר, הוא זיהה שהתפיסה הזו טבעית ומשותפת לכל בני האדם, בלי הבדל של תרבות, מקום וזמן. מקונכיות וחלזונות, דרך פרחים ואיצטרובלים ועד לגלקסיות שלמות – הטבע מוצף ביחס הזהב שגילה פיבונאצ’י.

פרופורציות הסדרה יוצרות קו שבלולי שהינו היחס המופיע בשפע אלמנטים סביבנו

גם פרופורציות בגוף האדם הם תורה שלמה של יחסים ומשמעות. הדיון על פרופורציות של אידיאל היופי קיים משחר ההיסטוריה.
לאונרדו דה וינצי השתמש בנוסחת פיבונאצי ביצירת פרופורציות הן בציור ה`מונה ליזה` והן ב`אדם הוויטרובי`.(רישום מפורסם שעושה שימוש בפרופורציות ובסימטריה של גוף האדם כסמל לשלמות ולהרמוניה). 

LEONARDO DA VINCI
פרופורציות ואידיאל היופי הם נושאים המתעסקים בהן משחר ההיסטוריה
מקור: flickr

הקשר האבולוציוני בין המשיכה שלנו, בני האדם, לבין מבנה גוף מסויים מוסבר גם הוא בפרופורציות (שבין המותניים לירכיים).
מחקרים מראים שיחס של 0.7 אצל אישה ו-0.9 אצל גבר נמצאו כתורמים לבריאות, ואף לפוריות. יחסים אלו נמצאו גם כגורם משיכה של אנשים ללא הבדל של תרבות, גזע, דת או מוצא אתני,למרות שיתכנו הבדלי משקל, יחס מותניים-ירכיים מושך נשאר זהה. (מתוך ויקיפדיה)

צבע

צבענים הם ממתקים ויזואליים שממלאים את חיינו. אי אפשר לתאר מציאות בלעדיהם.

Flinders Reef
צבעים מחיים אותנו ומכניסים עומק
מקור: flickr

כמה עובדות מעניינות על צבע:

המוח שלנו מתרגם את  היקום לתמונה המורכבת מקשת רחבה של צבעים וצורות, שאין להם בהכרח אחיזה במציאות: צבע הוא יחסי וסובייקטיבי. נדרש אור על מנת לראות צבע. אורכו של גל האור המוחזר הוא שקובע את הצבע הנראה, והוא תלוי בחומר שממנו עשוי העצם בו פגע, במרקם שלו ובעוד משתנים. מכיוון שלכל עצם יש מאפיינים שונים, הוא מחזיר את האור באופן ייחודי לו, וכך מתקבל הצבע המסוים שלו. גם המבנה הפיזיולוגי של העין משנה את קליטת הצבע. לא משנה אילו גוונים העיניים של כל אחד מאיתנו מאפשרות לנו לראות, יש לזכור כי הצבעים הם קודם כל דרך מורכבת במיוחד של “תקשורת המונים” בעולם הטבע. מתוך המאמר “צבע בטבע” המופיע באתר `מסע אחר`.

מקור: Somraya from Pixabay

בנדודיי ברחבי הרשת פגשתי מאמר מרתק של אואזיס צולר באתר של מרכז דביר ארי-אל. אואזיס מציגה מחקרים רבים שהוכיחו כי אנרגיית האור של כל צבע משפיעה על מח האדם וגוף האדם ומעוררת בו תחושות פיזיולוגיות. לכל צבע מקושרות איכויות תודעתיות וגופניות ספציפיות. בחירה של צבעים מסויימים בחיינו כמו לבוש, עיצוב חלל, סביבה וכדומה, בהחלט יכולים להשפיע על הוויתנו. צבע ודפוסים חזותיים לא רק שמשפיעים על הקורטקס במח אלא גם על מערכת העצבים בגוף האדם. מחקר נוסף שמזכירה אואזיס הוכיח את כוחה של אנרגית הצבע. המחקר נערך על ילדים עיוורים וילדים פגועים מנטלית. ברגע שהקרינו את גלי התודעה לפי צבעים, הם קיבלו תוצאות דומות לאנשים שרואים. צבעים מסוימים אף גרמו לירידה בלחץ דם וירידה בהתנהגות תוקפנית. אחרי הכל צבע הוא בעצם גלי האור והם נקלטים על ידי כל משטחי הגוף.

צבע מעורר את החושים ויותר תחושות פיזיולוגיות – מדהים, נכון?

אז מה עושים עם כל היופי הזה?

המסע ברחבי הממלכה החזותית והתפיסתית פותח עבורנו הרבה דלתות להוויה. תובנה מרכזית היא העובדה שכולנו קשורים זה לזה וזה בזה . התפיסה שלנו של הטבע יוצרת אסתטיקה שאליה אנחנו נמשכים.
הטבע על מימדיו ואנחנו בני האדם.
כולנו פועלים על ידי אותם העקרונות.
נמשכים ליופי, הרמוניה, איזון, תנועה ובריאות מיטבית.

יופי, הרמוניה, איזון

כבני אדם יש לנו יכולת מופלאה לבחור ולייצר לנו סביבה חזותית שתאפשר לנו להיות ולהוות יופי. ה`מלבושים` שאנחנו בוחרים להקיף את עצמנו בהם מייצרים עבורנו קרקע תודעתית, תחושתית ופיזית. ככל שנבחר אותם בדיוק רב יותר הם ישרתו אותנו ויסייעו לנו. אם נשכיל להכיר ביופי כמצב תודעתי שלם לעומת קליפה חיצונית נטולת הקשרים עומדות בפנינו שפע של אפשרויות מופלאות. החל מעיצוב סביבות קהילתיות, מוסדות ומתחמי מגורים וכלה בסביבה הביתית והבגדים שעוטפים אותנו.

אל תפספסו