היא מוערכת בשווי של 4 מליארד דולר ויש לחברה רק 9 עובדים – אפליקציית קלאבהאוס

האפליקציה קלאבהואס בירידה. אך עדיין המשתמשים שלה נשארים נאמנים ושוהים שם הרבה מעבר לשאר הרשתות. למה כדאי לכם לנסות להשיג הזמנה ומי הם המשתמשים שלה?

קלאבהאוס היא הרשת החברתית הראשונה המבוססת על אודיו בלבד, והיא בבחינת משב רוח מרענן בעידן של מדיה הנשלטת באופן אבסולוטי ע״י סטוריס, רילס, וידאו ותמונות.

אפליקצית קלאבהאוס שהושקה באפריל 2020, קבלה דחיפה רצינית כאשר אלון מאסק (בעלי טסלה) הופיע לפתע באחד מהחדרים בינואר 2021, אחריו הצטרף גם ביל גייטס.
האפליקציה המבוססת על דיבור בלבד, נותנת אפשרות להשתתף בחדרי שיחה, בשידור חי (ללא עיכובים בזרימת השמע), באיכות יוצאת דופן ובשטף שיחה. כל הפעילות בקלאבהאוס מתרחשת בזמן אמת, ללא אפשרות לשמיעה חוזרת. למעשה התחושה היא שאתה נמצא במועדון או בית קפה ומשתתף בשיחה פעילה . באפריל האחרון סיימה סבב גיוס נוסף והוערכה בשווי של 4 מליארד דולר

האפליקציה המבוססת על דיבור בלבד

לפי דברי החברה יש כ-10 מליון חברים רשומים, בפועל 2 מליון משתמשים פעילים בשבוע והיא עדיין רחוקה מרשתות חברתיות אחרות. אמנם חלה ירידה קלה בשימוש אבל עדיין היא אפליקציה חדשה בחיתוליה המחפשת את קהלי היעד המתאימים לה. בדומה לג’ימייל בתחילת דרכה, ניתן להצטרף לאפליקציה רק על פי הזמנה. המודל הזה הנהוג בחלק מהאפליקציות ה”סלקטיביות”, יכול לעבוד במידה והאפליקציה תיתפס כמוצר קשה להשגה אך עלול להיות לה לרועץ.

מי הם קהלי היעד?

אחד מקהלי היעד שאולי יפתיעו אתכם הם מעצבים, רבים המעצבים הלוקים ביכולת כתיבה או לקות למידה אחרת.

אחד מהמעצבים האלו הוא איש העיצוב שחר ויטונסקי. שחר, הלוקה בדיסלקציה קשה, תמיד סבל מהצורך לכתוב “עוד מבית הספר היסודי , הבנתי שאני שונה משאר הילדים. באותה תקופה לא היה נהוג לאבחן כל ילד, כפי שנהוג היום.” כמו דיסלקטים רבים, פיתח שחר יכולות גרפיות ועיצוביות גבוהות. “הציור היה מקום המפלט שלי” היום שחר משמש כסגן יו”ר אגודת המעצבים הגרפיים, הוא סיים תואר שני במכון הטכנולוגי חולון שם פרויקט הגמר שלו עסק בתחום פתרונות למידה לילדים עם מוגבלויות קריאה וכתיבה. הוא גם מצייר ציורים מרהיבים ואפילו עובד כמקעקע בזמנו החופשי.

“אין ספק שהיכולת לתקשר עם חברים או לקוחות הרבה יותר נוחה וקלה לי כאשר אני מדבר ולא כותב. יש לי הרבה שגיאות ובמיוחד מול אנשים שאיני מכיר זה עלול לייצר רושם ראשוני שלילי” שחר הצטרף לאפליקלציה ומהר מצא בו קהילה שלמה. את חדר 862 המארח זמרים, נגנים, ואומנים הוא מנהל בשיתוף עם דניאל חן, אור כהן ואילנה בתואל. החדר דן בחיים המקצועיים במקביל לשיחות יום יומיות על נושאים מגוונים.

שחר ויטונסקי

עוד מעצב עם זכויות ראשונים באפליקציה הוא מיכאל מלניק, יזם, מעצב, ויועץ אסטרטגיה למותגים מרצה לחשיבה עיצובית, בעלים ושותף בחברת שוקולד The Good Chocolate

מיכאל בוגר שנקר, ובעל תואר שני בניהול העיצוב מטעם Pratt Institute, NY הצטרף כמשתמש בינואר 2021, בעיצומו של הסגר השני של המגיפה ” הצטרפתי ונשבתי בקסם של קלאבהאוס מן הרגע הראשון. כמות האנשים, התוכן המגוון והפוטנציאל הגלום ברשת החברתית היה בעיני פורץ דרך ומאז אני פעיל מאוד באפליקציה כאחד המנהלים של קהילת קלאבהאוס ישראל (הקלאב הגדול ביותר של ישראלים שמונה נכון להיום מעל 3000 חברים)”

מיכאל מסביר מה משך אותו “המפגש הבלתי אמצעי שנוצר באינטראקציה חברתית ללא הסחות דעת ויזואליות ובלי צורך להראות במיטבנו כל הזמן יוצרת חוויה שונה בתכלית אשר מאפשרת חיבור רגשי עמוק בין המשתתפים אשר מבוסס על תוכן הדברים ולא האריזה.” 

הוא מוסיף “בנוסף, העובדה, מספקת מימד נוסף לחוויה של מה שמתרחש כאן ועכשיו. להבדיל מצריכת תוכן חד-כיווני שבו יש צופה ונצפה, בקלאבהאוס תמיד יש מצב לרב-שיח בין הנוכחים בחדר. עובדה זו מהווה גם אתגר גדול עבור אנשים אשר מוגבלים בזמן ולא יכולים להיות נוכחים בכל חדר אשר מעניין אותם.”

במה הם שונים משאר הרשתות החברתיות?

להבדיל מרשתות חברתיות שונות אשר מיהרו לאמץ את פורמט השיחות באודיו כחלק מסל הפיצ׳רים שלהם, קלאבהאוס לא מתיימרת להיות הכל עבור כולם – אלא המקום מאד נח בו ליצור קהילה סביבה נושאי שיחה משותפים תוך כדי שימת דגש על הפן האנושי של חווית המשתמש. במילים אחרות, המשתמשים עצמם הם המנוע מאחורי האלגוריתם של האפליקציה.

כאמור,  יש ספקולציות רבות לגבי המודל העסקי של קלאבהאוס והיכולת של המייסדים להצדיק ולממש את ערך החברה אבל בשלב זה לפחות, אין פרסומות, אין תוכן ממומן ואין אפשרות לקדם חדרים או קלאבים באמצעות תשלום כזה או אחר. התוכן הוא המלך. 

אין פרסומות, אין תוכן ממומן ואין אפשרות לקדם חדרים או קלאבים באמצעות תשלום כזה או אחר

מסכם מיכאל “קלאבהאוס היא אפליקציה מצוינת עבור מנהלי קהילות שרוצים לפתח קשרים בינאישיים חזקים בין חברי הקהילה, ליצור מרחבים לדיונים ושיחות בנושאים שונים, בעלי תוכן מקצועי, לימודי, הדרכה, או תכנים חברתיים. בנוסף, מותגים ומנהלי שיווק יכולים למצוא עניין בפורמט אודיו על מנת ליצור קשרים עמוקים יותר עם קהלי יעד קיימים ופוטנציאלים. האפליקציה והפורמט עדיין נמצאים בחיתולים והעתיד של הפלטפורמה לא ידוע אבל בינתיים, אנשים עם יכולת הקשבה, כושר ביטוי וקמצוץ של אינטליגנציה רגשית יכולים למצוא בה עניין רב.”


עובדה מעניינת: זמן השימוש של המשתמשים הקבועים הינו גבוה יחסית לשאר הרשתות החברתיות (11-22 שעות בשבוע לפי דיווחי הגולשים)

אל תפספסו