לעשות קניות בלי לחכות בתור – חלום או מציאות?

Clay Banks on Unsplash

בלי הרבה רעש, בעשור האחרון התפתחה במהירות טכנולוגיה של תיוג אלקטרוני באמצעות גלי רדיו. יש לה שימושים רבים, על חלקם נרחיב בהמשך

מה אם יכולנו פשוט להעביר את העגלה מלאת המוצרים ומכשיר מיוחד ידע לזהות תוך כמה שניות איזה מוצרים רכשנו ולבצע עבורנו את החשבון? בלי תור, בלי קופה.

ובכן, מציאות זו קיימת כבר בכמה רשתות מעבר לים, בראשן עומדת Amazon האמריקאית. איך זה עובד בעצם? בנוסף לברקוד המסורתי, על כל מוצר קיים תג המכיל בתוכו את כל המידע. מכשיר מיוחד מסוגל “לקרוא” את המידע ולחשב את עלות המוצרים ולבצע עבורנו את החשבון. כעת רק תצטרכו להחליט איך לשלם, גיהוץ האשראי או פשוט לקרב את הסמארטפון שלכם למכשיר התשלום היודע לזהות את פרטי האשראי. על apple pay כבר שמעתם?

Apple-Pay-2
apple pay – תשלום דרך הטלפון בזיהוי מיידי
מקור: flickr

RFID – Radio Frequency Identification

טכנולוגיה זו נקראת RFID, היא מבוססת על שבבים המכילים מידע אשר ניתנים לקריאה באמצעות מכשיר המחובר לאנטנה תוך שימוש בגלי רדיו. ישנן תגיות בעלי שבבים פסיבים- ללא מקור כוח, ואקטיבים- הכוללים סוללה.


עד לפני כמה שנים כמעט ולא היה שימוש בטכנולוגיה זו מכיוון שהעלויות לכל תג היו גבוהות. כיום עלות תגית פיסיבית היא זניחה ועומדת על כמה סנטים בודדים. 
מקור: vimeo

הטכנולוגיה לובשת פראדה

בשנת 2018 דונטלה ורסצ’ה, מעצבת האופנה והיו”ר הנוכחית של המותג ורסצ’ה, רואיינה ע”י מגזין ווג האמריקני ונשאלה מה לדעתה הדבר החשוב ביותר שקרה אי פעם בעולם האופנה. “טכנולוגיה”, ענתה במילה אחת ובלי לחשוב פעמיים. ואכן, מותגי ורשתות אופנה רבים משתמשים כיום בטכנולוגיית RFID לצורך לוגיסטיקה וסימון המוצרים שלהם.

ענקית הקמעונאות זארה לקחה את הנושא צעד אחד קדימה וכיום באמצעות סריקה של פריט מסוים ניתן לדעת אם הוא קיים במלאי, היכן הוא נמצא בחנות בדיוק ואם הוא בכלל נמצא בחנות עצמה או במחסן. בשנה האחרונה טכנולוגיה זו התחילה לפעול גם בחנויות המותג בישראל וקיימת בכל העולם כבר מספר שנים.

כל המידע בכף היד
מקור: יוטיוב

הכל נשאר במשפחה

תקשורת טווח אפס, או בשמה המוכר NFC, משתייכת למשפחת ה- RFID. שבבים בטכנולוגיה זו ניתנים לקריאה ממרחק סנטימטרים בודדים בלבד והיא נפוצה בסמארטפונים, אשר מסוגלים לקרוא שבבי NFC ובנוסף מכילים בעצמם מידע הניתן לקריאה. כרטיס רב-קו לדוגמא, מכיל שבב כזה ובאמצעות אפליקציה ייעודית אתם יכולים להטעין אותו בכסף מכל מקום. כשתעלו על האוטובוס, התשלום יתבצע באמצעות מכשיר הקורא את הכרטיס. הנתונים החדשים יעודכנו ויסונכרנו תוך שניות בודדות.

תקשורת טווח אפס, NFC
מקור: Clay Banks on Unsplash

עולם הרפואה בחזית הטכנולוגיה

אנשים החולים בסוכרת מנטרים את רמת הגלוקוז בדמם מספר פעמים ביום ע”י דקירת האצבע, זוהי בדיקה לא נוחה ולא נעימה. חברת FreeStyle המתמחה בפיתוח מכשור רפואי יצרה מנטר סוכר בשם “ליברה”. מדבקה בעלת מחט המוצמדת לגוף ומכילה תג NFC המכיל מידע אותו ניתן לקרוא באמצעות מד הסוכר של אותה החברה. לליברה קיימת גם אפליקציה ייעודית לסמארטפון שבאמצעותה אפשר לקרוא ולבדוק את רמת הסוכר המדוייקת בדם בזמן אמת בעזרת תקשורת טווח אפס. אתם יכולים לתאר לעצמכם את השדרוג ברמת החיים לחולים אשר לא צריכים לדקור את עצמם בתדירות גבוהה כמו פעם.

טכנולוגיה משנה חיים
מקור: יוטיוב

פה חשדתי

בזמן שהשימוש בטכנולוגיה הופך לפופולרי יותר והשימוש בחיי היום יום גובר, עולה החשש לפגיעה בפרטיות. המרחק המקסימלי לקריאת שבב יכול להיות עד כמה סנטימטרים בודדים ולכן קיים חשש לגניבת פרטי אשראי בקריאה אלחוטית מבלי שתשימו לב. לשם כך האיחוד האירופי קבע תקנות וחוקים כך שהשימוש בRfid לעולם לא יתנגש עם זכויות אדם או בחוקי הגנת הפרטיות.

כנראה שבפעם הבאה בביקורכם בסופר עדיין תצטרכו להמתין זמן רב בקופה ועד שנראה תגים חכמים על המוצרים יקח עוד זמן. אך מה שבטוח, הRFID כאן כדי להשאר ולשנות.

אל תפספסו