ציפוי או מילוי: איך בוחרים תכשיטי זהב?

ציפוי או מילוי: איך בוחרים תכשיטי זהב?


ציפוי או מילוי: איך בוחרים תכשיטי זהב?


נעמה גמליאל מובילה אתכם במבוך עדיי הזהב הזמינים בשוק ומסבירה את ההבדלים בין תכשיטי גולדפילד לבין תכשיטים מצופי זהב


״לא כל הנוצץ זהב״, אמר פעם חכם לטיני, ולא ידע עד כמה הוא צודק. קחו לדוגמה תכשיטים מצופים או תכשיטי גולדפילד – על פניו, יפים ממש כמו זהב, אבל בפועל אינם עמידים כמותו.


נתחיל בגולדפילד (Gold-filled או מילוי זהב), תהליך דו-שלבי, הכולל התכה והלחמה של שכבת זהב על גבי מתכת בסיס, ורידוד שתי המתכות המאוחדות ליצירת פלטה או חוט בלבד.


שכבת הבסיס של תכשיטי גולדפילד עשויה בדרך כלל ממתכת זולה, כמו פליז או נחושת, שאותה מצפים בזהב 10-14 קראט המהווה כ-10 אחוזים ממשקלה. כך, תכשיט גולדפילד מכיל לרוב 2.5-5 אחוזי זהב.

היתרון: הציפוי עבה מספיק כדי למנוע התחמצנות והשחרה, והתכשיט עמיד לאורך שנים.


החיסרון: כיוון שחומר הגלם שלנו הוא פלטה או חוט, מגוון התכשיטים שניתן לייצר מוגבל וקשה לעבדם (להלחים או ללטש) בלי לפגוע בשכבת הזהב העליונה. כאשר זה קורה, תכשיט הגולדפילד משחיר במהירות.


לא כל הציפויים נולדו שווים


נחשו מה עושים כדי למנוע השחרה של תכשיטי גולדפילד מעובדים; נכון, מצפים אותם בזהב.


יש שתי טכניקות לציפוי תכשיטי כסף או פליז בזהב: ציפוי זהב פלאש וציפוי זהב מיקרון. הטכניקה הראשונה מספקת ציפוי בעובי שני מיקרון (אלפית המילימטר, דק פי 100 משערה), והשנייה – בעובי 5-6 מיקרון. עוביו של הציפוי משפיע על העמידות של התכשיט, הן בכל הנוגע לשחיקה ופגמים והן בהיבט שרובנו לא מקדישים לו מחשבה רבה: מידת החיכוך עם הגוף. לכן ציפוי דק של תכשיטים בעלי חיכוך גבוה עם הגוף, כמו טבעות או שרשראות, לא יחזיק מעמד זמן רב.


איך מבדילים בין התכשיטים השונים?


היתרון המרכזי של תכשיט מצופה זהב הוא כמובן המחיר הנמוך בהרבה לעומת תכשיט גולדפילד או זהב. את החסרונות תוכלו להבין בעצמכם: עמידות נמוכה, נטייה להשחרה ושחיקה מהירה יחסית של הציפוי.מורכבות: תכשיטים מורכבים, כמו טבעות עם הרבה חלקים מולחמים, או תכשיטים יצוקים (משוכפלים) בדרך כלל מצופים זהב ולא עשויים גולדפילד. זה האחרון זמין כפלטה או חוט, כך שהוא משמש לרוב ליצירת שרשראות או תכשיטים פשוטים.


סימון: תכשיטי גולדפילד כוללים סימון GF 1/20 (מידת הטוהר), בדיוק כמו חותמת הקראט שמוטבעת על תכשיט זהב. חפשו את הסימון כדי להיות בטוחים שמדובר בתכשיט גולדפילד.כך או כך, אם יש ברשותכם תכשיטי גולדפילד או תכשיטים מצופי זהב, אחסנו אותם כראוי – הניחו כל תכשיט בשקית נפרדת ואטמו אותה באופן הרמטי. הקפידו להסיר את התכשיטים לפני שטיפת ידיים או מקלחת והשתדלו לא להתיז עליהם בושם.


אל תפספסו