ציורי גוף – האדם כיצירת אמנות
ציורי גוף – האדם כיצירת אמנות

ציורי גוף – האדם כיצירת אמנות

לצאת מאזור הנוחות, להשאיר את הנורמות והמוסכמות מאחור ולאהוב את האף. איך ציורי גוף משפרים את הדימוי העצמי ולמה לא כדאי לחכות עד פורים כדי להתנסות בהם?

מה מעלות בראשכם המילים ציורי פנים וציורי גוף? רבים חושבים על ציורי פנים כבידור לחג הפורים או פעילות לילדים, ורואים בציורי גוף סוג של אמנות, שמעלה אסוציאציה של ציור מודל על קנבס – לא ציור על הגוף עצמו. עבורי, הציור – התוצאה הנגלית לעין – היא רק רובד אחד של צורת האמנות הזו; בעיני, ציור גוף הוא הרבה יותר מציור בלבד: הוא כלי ריפוי, שיוצר מרחב של פתיחות ואינטימיות רגשית, המאפשר לאדם לצאת מאזור הנוחות ולהשתחרר מתדמיות ותפיסות מגבילות על עצמו ועל העולם.

ציורי גוף – האדם כיצירת אמנות
צילום: נתן יעקובוביץ

צבעוניות מעצימה

נשים וגברים רבים סובלים מדימוי עצמי שלילי ומאמינים שגופם לא יפה מספיק, שהם שמנים או רזים מדי, שאפם ארוך מדי. כשאני מצייר על אדם אני הופך אותו למדיום יצירה חי – אני משלב את כל מה שהוא או היא תופסים כמכוער ולא מושלם בתמונה הכוללת, וכך מעניק לו או לה הזדמנות להביט על עצמם כעל יצירת אמנות ולגלות את היופי שלא הבחינו בו. אם נשנה את נקודת המבט שלנו על גופנו, אם נחדל לשפוט את עצמנו בראי דמיוני, האופן שבו נראה את עצמנו ישתנה. ליכולת להסתכל על הגוף כעל יצירת אמנות יש פוטנציאל ריפוי אדיר.

מגע המכחול במהלך הציור נעים ומרגיע ומזכיר תחושה של עיסוי עדין. התרפיה באמצעות צבע היא תהליך העצמה אישית, המבטא בחוץ את מה שנמצא בפנים. ציור גוף הוא כלי להגשמת חלומות. הוא מאפשר לנו ללבוש איזו דמות שנרצה ולהתעטף במאפייניה. לילדים קל להפליג על כנפי הדמיון ולהיות גיבורת העל שהם מעריצים כשהם מביטים במראה, שממנה הם נשקפים מצויירים בדמותה – למבוגרים קשה יותר להתיר לעצמם לעשות זאת.

מסע פנימה

האדם הממוצע מתנהל על פי נורמות ומוסכמות חברתיות, משדר לעולם תדמית שאמורה לזכות באהבה וקבלה מהסביבה, אולם לעיתים התדמית באה על חשבון מאווים פנימיים ומשאלות לב. אדם בוגר שמתיישב כדי שיציירו על גופו באירוע – כזה שאינו קשור בשום צורה לחג הפורים – מעניק לעצמו אישור להיות עצמו.

ציורי גוף – האדם כיצירת אמנות
צילום: דודי חן

באמצעות שחרור התכתיבים החברתיים לגבי מה מותר לעשות ואיך ראוי להיראות, האדם הבוגר מתרצה ונענה לבקשת הילד הפנימי – לא רק בפורים, כשהנורמה החברתית אומרת ״עכשיו מותר״, אלא בכל יום ובכל גיל. האם לא זה מה שכולנו היינו רוצים?

ציורי גוף – האדם כיצירת אמנות
צילום: יפית שקאלו

חווית הציור היא מסע פנימה, אל החופש שבהתמסרות, אל השקט שבהתכנסות, אל השחרור שבאפשור, אל תחושת המכחול המלטף, אל הרוגע העוטף. בציור של דקה או בציור של שעה, מה שנשאר בסוף היא רק החוויה, הרגשה של קבלה ואהבה.

אל תפספסו