פרויקט מיוחד לציון 70 שנה לעליית יהודי עיראק

מרכז מורשת יהדות בבל

פרויקט אמנותי מיוחד מציין 70 שנה לעלייתם ההמונית של יהודי עיראק בציורי קיר של האמן, רובי בקל, במרכז מורשת יהדות בבל

ב- 9 במרץ 2020, בדיוק 70 שנה אחרי, נפתחה תערוכת ״מעברים״ המציינת את עלייתם ההמונית של יהודי עיראק במבצע “עזרא ונחמיה” (1950 -1952)

ב- 9 במרץ 1950, פורסם בעיתון הרשמי של ממשלת עיראק “אַל-וקַַאִיע אַל-עִיראקִיהָ” חוק הויתור על הנתינות (תַסְקִיט), במסגרתו התאפשר ליהודי עיראק, לצאת את ארצם באופן חוקי ולעלות לישראל, בתנאי שיוותרו על כל רכושם ואזרחותם העיראקית.
כך יהודי עיראק נאלצו לעזוב את ארץ הולדתם, כפליטים, עם תעודת מעבר בכיוון אחד ומזוודה במשקל 30 ק”ג לנפש.

מרכז מורשת יהדות בבל בחר לציין 70 שנה לעלייתם ההמונית של יהודי עיראק במבצע “עזרא ונחמיה” (1950 -1952), באמצעות פרויקט אמנותי מיוחד, שהחל ב- 9 במרץ 2020, בדיוק 70 שנה אחרי. האמן רובי בקל, צבר בן דור ההמשך, שהוריו הם יוצאי מעברה, החל לצייר על קירות ה”גלריה לתערוכות מתחלפות ע”ש ג’נט ויהודה אסיא”, את יצירתו המונומנטלית המתעדת את נקודת מבטו על תקופה זו.

האמן רובי בקל
מקור: מרכז מורשת יהדות בבל

היצירה החד פעמית, הקורמת עור וגידים אט אט על קירות הגלריה לעיניהם המשתאות של המבקרים, היא אינטרפרטציה אישית שלו לחוויית הקליטה וההשתלבות בארץ ממבט רטרוספקטיבי.  רובי, בן להורים יוצאי עיראק שגדלו במעברה, מתאר על קירות הגלריה את תהליך הקליטה וההשתלבות של בני משפחתו והשפעתו על הדורות הבאים. עבודה זו, שתימחק מקירות הגלריה עם נעילת התערוכה, מפנה זרקור לעבר סוגיות מעניינות העולות שוב ושוב בשיח המתקיים בחברה הישראלית, המורכבת מפסיפס של מהגרים ובני מהגרים.

רובי בקל מצייר את “מעברים” על קיר הגלריה לתערוכות מתחלפות
מקור: מרכז מורשת יהדות בבל

מצד אחד, העולה הבוחר להישאר מחובר לעבר, המוצג בדמותם של האחים פתאו, דודיה של אמו של רובי, המביאים איתם לארץ את הסנטור, כלי המיתר העתיק של הנגן המפורסם, חוגי פתאו, אבי המשפחה. הם בוחרים להמשיך לעסוק במקצוע של סבם, שהיה הספר של מלך עיראק וכבר ב- 1953 פתחו מספרת גברים ברח’ ז’בוטינסקי ברמת-גן.

פרט מעניין: עיצוב המספרה לא השתנה עד היום
מקור: מרכז מורשת יהדות בבל

מן הצד האחר, העולה הבוחר לצאת לדרך חדשה, המוצג בדמותו של לטיף בקל הצעיר, אביו של רובי. לטיף, בן למשפחה של  סוחרי ממתקים מעיראק, לא הצליחו למנף את העסק המשפחתי בארץ, ובוחר כבר בגיל 15, לעבור לענף הבניה.

לטיף הופך ברבות השנים לקבלן צבע המנהל פרויקטים גדולים
מקור: מרכז מורשת יהדות בבל

אורלי בחר לוי, אוצרת התערוכה: ״פרויקט אמנותי ייחודי זה מהווה הזדמנות להציב תמונת ראי של החברה הישראלית, יותר מ-70 שנה לאחר קום המדינה. כל אחד ואחת מאתנו הוא בסופו של דבר תוצר של תמהיל בין ישראליות לתרבות ומנהגים שהובאו מארץ האם. לכל משפחה שעלתה לישראל, אז כמו גם היום, יש נסיבות משלה וסיפור קליטה והשתלבות משלה.״

החותמות שממשלת עיראק הטביעה ליהודים על הפספורטים – “הלוך לבלי שוב”
מקור: מרכז מורשת יהדות בבל

עליזה דיין חממה –מנכ”לית מרכז מורשת יהדות בבל: “אנו מזמינים את הקהל הרחב להגיע למרכז מורשת יהדות בבל דווקא בימים אלו, בכפוף להנחיות משרד הבריאות, לנצל את ההזדמנות הנדירה, ולצפות באמן בעת עבודתו, וכן, לראות כיצד ציור קיר קורם עור וגידים ליצירה משמעותית כוללת.

ובנימה אישית – כאשר הגעתי למרכז מורשת יהדות בבל ניצב מולי בניין הנראה כמבנה ציבורי, אך מהשנייה שנכנסים, ניצבת מולך הפתעה אמיתית ועשירה הסוחפת אותך אל תוך סיפורה של עדה שלמה. ‏ולמרות שאיני חלק מן העדה העיראקית, הרגשתי שייכות וגאווה אמיתית להיות יהודי. הכבוד שניתן לעליית יהודי עיראק בתערוכה מורגשת ומרגשת.

בקרוב תסתיים העבודה על הפרויקט וניתן יהיה להגיע למפגשי “שיח גלריה” שיתקיימו במוזאון עם האמן רובי בקל והאוצרת אורלי בחר לוי”.
המוזיאון עומד בכל תנאי התו הסגול ואנו ממליצים לבוא לבקר בו

אוהל מעברה בתערוכת הקליטה
במוזיאון

מקור: מרכז מורשת יהדות בבל

אל תפספסו