עניין של שחור ולבן
עניין של שחור ולבן

עניין של שחור ולבן

שחור תמיד בולט ומושך תשומת לב. אבל כדי לקבל דרמה של ממש, השילוב בין שחור ולבן הוא השילוב המנצח

השימוש בשחור ולבן בעולם העיצוב מסוגל להעניק תחושה עוצרת נשימה ודרמתית גם יחד, הרי חוק לא כתוב בעיצוב קובע שכל חדר חייב נגיעה של שחור. קשה לדמיין, אפילו קצת מוזר לחשוב כיצד ניתן לעשות זאת כשכל החדר צבוע בצבעי פסטל, לדוגמה, אבל בכל מקרה אחר השימוש בשחור מוסיף חדות ותחכום באמצעות שימוש בנגיעות קטנות שאינן משתלטות על החדר. שחור באקססוריז, בגופי תאורה, בעיטורים, בקישוטים, בטקסטיל, כצבע על הקירות, בזוויות הצבע או כרהיט שצבוע כולו בשחור, עוזרים לתפוס את העין ולחדד כל חלל עיצובי.

שחור הוא צבע שמושך תשומת לב ובולט למדי, אבל כדי לקבל דרמה של ממש, השילוב בין שחור ולבן הוא השילוב המנצח. למעשה ניתן לשלב בין שני הצבעים הפשוטים לכאורה, כמעט בכל חלל, ובכך ליצור עיצוב מרשים של ממש. השימוש בשחור ולבן בעיצוב פנים מעניק תחושת ריענון, ניקיון, סדר, תחכום ומראה אלגנטי שמושלם עבור (כמעט) כל סגנון עיצובי, למעט עיצוב כפרי. החוששים להשתמש רק בשחור ובלבן בעיצוב יכולים להוסיף טאץ’ של זהב, כסף, צהוב, וורוד, כאמל, אדום ואפילו סגול למראה סופר דרמתי.

השימוש בשחור ולבן בבית יכול לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים. ריצוף רצפה במרצפות שחורות או לבנות הוא בדרך כלל התחלה טובה כשמחליטים לעצב את כל החלל עם הצבעים הללו. במקרים כאלה הבחירה הבסיסית תהיה ברצפת שיש ‘מרבל’ שחור עם נימים לבנים, או להיפך, ברצפת שיש לבנה עם נימים שחורים, ריצוף קרמיקה לבן עם ‘רובה’ שחורה, פרקט עץ לבן, וריצופי שחור ולבן במרצפות קטנות.

צבעי הקיר יכולים ליהנות גם הם מעיצוב בהשארה כזו. קיר צבוע בלבן-מט-משי משרת כרקע מצוין כאשר תולים תמונות בעלות מסגרות שחורות, תמונות בשחור ובלבן, או כשמשתמשים בכל עבודת אמנות אחרת. יצירות אמנות בשחור ובלבן עם טאץ’ צבע כמו צהוב, זהב או אדום עם מסגרת שחורה, יעניקו אפקט של יצירת אמנות מהפנטת על קיר צבוע בלבן.

חדרי שינה בעלי מצעים לבנים וחלקים, וילון לבן, שטיח פרווה שחור וכורסא שחורה הופכים לחדרי שינה שלא רק כיף לישון בהם, אפילו כיף להתעורר בהם. שתי תמונות ממוסגרות בשחור על קיר לבן מעל המיטה יעניקו תחושה של בית מלון, ומראה נקי ומסודר. בנוסף, תמיד אפשר להוסיף כריות צבעוניות על המיטה, לפי מצב הרוח ועל פי העונה.

אבל יותר מכל חדר אחר בבית, חדרי הרחצה הם כנראה המקומות המוצלחים ביותר לשימוש בצבעי שחור ולבן כבסיס לעיצוב כולו. חדר שירותים או חדר רחצה קטן נראה אלגנטי לאחר שימוש בשיש ‘מרבל’ לבן עם נימים שחורים או מרצפות משולבות בשחור ובלבן, מקלחון זכוכית שקוף במסגרת מפורזלת בשחור, כיור לבן וברזים צבועים בזהב. תוספת של מגבות שחורות ועציץ ירוק חי יהפכו את חדר הרחצה למושלם.

צבעי השחור והלבן יכולים להציל גם דירות ישנות ומעופשות. כשנכנסים לדירה שכורה לא תמיד יש אפשרות או רצון לרכוש אביזרי נוי משלימים או לשנות באופן דרסטי את הקיים. השימוש בשחור ובלבן בחוכמה יכול לעזור להתגבר על הקיים בקלות. שטיח שחור חלק או שטיח שחור-לבן שמונח על רצפה לא יפה, קירות צבועים לבן ועליהם תמונות בשחור ובלבן, מנורות שחורות, שימוש בגווני העץ בריהוט יחד עם פריטים ואקססוריז בשחור ובלבן – כל אלה יעניקו גם לדירות שכורות ומוזנחות תחושה של חום, ניקיון, רעננות וכמובן יטשטשו את מה שלא רוצים שיבלוט.

את פינת האוכל ניתן לשפר עם שולחן זכוכית בעל רגליים מברזל שחור, וכסאות לבנים-שחורים עם רגליים שחורות – כולם מעניקים תחושה של מרחב ואוורור בלי להעמיס על חללים קטנים. תאורה נכונה וכלי אוכל צבעוניים יהפכו כל ארוחה בפינת אוכל שכזו לטעימה יותר.

עניין של שחור ולבן

אקססוריז מסוג פריטי ברזל או מתכת בצבע שחור מאוד נפוצים וקל למצוא כיום בכל חנות עיצוב שמדברת בשפה עכשווית. חנויות העיצוב של ימינו מציעות לקונים לפחות כמה פריטים עיצוביים בשחור. ניתן למצוא בהן נרות צבועים שחור, ברזים וסניטריה שחורים, מצעים שחורים, מגבות שחורות, ספות שחורות ומדפים שחורים.

חשוב לזכור ששחור הוא צבע דרמטי, קר, עוצמתי ויוקרתי, שמקטין את החלל ועלול לגרום לעומס ולצפיפות חזותית, שעה שלבן הוא צבע מאיר, טהור ונקי, שמגדיל את החלל החזותי, אבל גם יכול ליצור תחושת עירום משעמם. הבחירה האולטימטיבית נעוצה ביצירת תחושה מאוזנת בכל חלל. למען איזון הצבעים תמיד מומלץ להוסיף צבע נוסף שתפקידו לשבור את המונוכרומטיות.

אל תפספסו