גורדי שחקים: על ״גטסבי הגדול״ והשפעות ארט דקו

Adrien Casanova on Unsplash

גטסבי הגדול לכד את רוח התקופה עם תיאורו המסוגנן של עולם הארט דקו: בניינים גדולים ויפים המאופיינים בקווים מלוטשים, קלאסיים המציגים טעם מעודן

חלום הגטסבי של שנות ה20

״גטסבי הגדול״ (רומן מאת הסופר האמריקאי פרנסיס סקוט פיצג’רלד, שנת 1925) מתרחש בתקופת הג׳אז של שנות ה20 הסוערות, תקופה של שינוי תרבותי גדול בארה״ב. אפקט המודרניזם ואסכולותיו המגוונות היה נפוץ, צורות ביטוי אמנותיות חדשות פרחו כתוצאה מכך.

ארט דקו, ג׳אז וגלאם
מקור: פינטרסט

גטסבי של פיצג׳רלד ביטא את אמריקה המממשת את האידיאלים שלה דרך אומנות ומסחר. בתקופה בה התרחשו האירועים של ״גטסבי הגדול״ היוו גורדי השחקים ביטוי לביטחון ולשאפתנות. באותה העת היתה תחושה עזה של תחרות בין אדריכלי ניו-יורק ליצירת הבניין הגבוה ביותר, וכך השפעתו של הזרם האמנתי ארט דקו בולט מאד בבניינים אלו.

גורדי שחקים שינו לחלוטין את קו הרקיע של ניו-יורק ועשו אותה למה שכולנו מכירים כיום כקו רקיע אייקוני
מקור: יוטיוב

ארט דקו הוא ז׳אנר באדריכלות, עיצוב ואמנות חזותית ומקורה בפריז שלאחר מלחמת העולם הראשונה. הקווים היחודיים והדפוסים הגיאומטרים של הארט דקו ניתנים לזיהוי מיידי, החל ממלון פארק בשנגחאי ועד לבניין האמפייר סטייט בניו-יורק. סטייל הארט דקו מאופיין בשימוש בגיאומטריה פשוטה אך נועזת, חומרים יוקרתיים, תכנון דרמטי ואיכות ללא רבב; תהליך החיבור בין המאפיינים נועד לעורר הנאה חזותית מבלי להיות מאיים אינטלקטואלית, בניגוד מוחלט לאוונגרד (מונח המתאר זרמים מהפכניים באומנות) שהחל לצמוח באותה תקופה.


בניינים גדולים ויפים המאופיינים בקווים מלוטשים, קלאסיים המציגים טעם מעודן
מלון פארק בשנגחאי
מקור: WiNG עבור ויקיפדיה

סגנונות אשר עיצבו את הארט דקו

Moderne
הקו העיצובי של מודרנה הושפע רבות מהסטיילינג של תעשיית התעופה והרכב. הסגנון המשיך להדהד גם לארט דקו האמריקאי, רק לקראת סוף תקופת הארט דקו החלו להופיע קווים מעוגלים ועיצובים מופשטים יותר מבחינה אסתטית.

שימש במקור כיונייטד קינגדם הוטל, אך כיום משמש באופן ברור כמקדונלדס
מלבורן, אוסטרליה
מקור: flickr

באוהאוס
סגנון זה קיבל את שמו מבית ספר לאמנויות בגרמניה שהתנהל בין השנים 1919-1933. סגנון הבאו האוס היה מודרניסטי לחלוטין, בסיסו היה ממקורות מגוונים כמו הקוביזם. התוצאה הסופית היא גיאומטריות באופן מוחלט, מראה בלוק קובייתי אשר בהמשך השפיע על הארט דקו האירופאי.

עיצוב מודרני – גיאומטרי
מקור: Tegula from Pixabay

דה סטיל
תנועת אמנות הולנדית שהחלה בסוף שנות העשרים של המאה העשרים.
הסגנון הציג קווים ישרים בצורה אופקית או אנכית, כאשר רוב הסגנון הוגדר על ידי קווים גיאומטריים מאוד. דה סטיל הושפע מאוד מהקוביזם; בנייני ארט דקו בהולנד מראים את השפעתם המתמשכת של דה סטייל.

The Rietveld Schröder House
נבנה ב1924, נבנה כולו לפי עקרונות דה סטייל
מקור: ויקיפדיה

הצצה אל נפלאות גטסבי הגדול

גורדי שחקים אמריקאיים לקחו, ביותר ממובן אחד, את הארט דקו לגבהים שלא דומיינו קודם לכן; כמה מהבניינים המודרניים המוכרים ביותר בעולם עוצבו בסגנון זה. הגובה, צורה, צבע, והבחירות האסתטיות הגיעו לשיאם הויזואלי עם הארתם בלילה. בניין הקרייזלר, למשל, עם השלמתו בשנת 1930 שינה לחלוטין את קו הרקיע של ניו-יורק.
״גטסבי הגדול״ שפך אור על השפעת הארט דקו על האדריכלות. להלן כמה מהבניינים שהוצגו שם:

בניית גורדי השחקים שינתה לחלוטין את קו הרקיע של ניו יורק
מקור: יוטיוב

בניין האמפייר סטייט

הסרט המקורי של קינג קונג – ואחרים שבאו אחריו – הציגו את אחד הבניינים המוכרים ביותר העולם, גורד שחקים בן 102 קומות ושני רציפי תצפית אשר נבנה בשנת 1930 במנהטן, ניו-יורק. המראה הייחודי שלו הוא ללא ספק אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר לסגנון הארט דקו.

חלק מקו הרקיע המפורסם של ניו-יורק
מקור: פינטרסט

בניין קרייזלר
נחשב לבניין הגבוה בעולם לתקופה קצרה של 11 חודשים, ממוקם גם הוא במנהטן ניו-יורק. עם תצוגה מופלאה של אלמנטים ייחודיים כגון: נשרים ממתכת וצלחות, זהו אחד ממבני הארט דקו המפורסמים ביותר בארה״ב. עיצוב הפנים כולל שעונים דיגיטליים עתידניים, מנורות מעוצבות ושיש אקזוטי.

אחד ממבני הארט דקו המפורסמים ביותר בארה״ב
מקור: פינטרסט

מלון פלזה
הבניין המפורסם בניו-יורק, בעל 19 הקומות, נחשב באותה העת לגורד שחקים, עיצוב הפנים המעוצב בסגנון ארט דקו היה מקום הסצנה לעימות בין הדמויות בסרט ״גטסבי הגדול״.

סוויטת פיצג’רלד במלון פלאזה בניו יורק
מקור: פינטרסט

בניין אמריקן רדיאטור
עוצב על ידי האדריכלים ריימונד הוד ואנדרה פוילהוקס, נבנה בשנת 1924. המבנה מציג מראה אייקוני בשחור וזהב, שהונצח בציורה של ג’ורג’יה או’קיף, ‘Radiator Building – Night, New York’

מראה מרהיב בשחור וזהב
מקור: פינטרסט

מגדל ריצ׳פילד
מגדל ריצ׳פילד נבנה בשנים 1928-1929בלוס אנג׳לס, קליפורניה, היה המטה המרכזי של חברת Richmond Oil עד להריסתו בשנת 1969. עיצובו בשחור וזהב בסגנון הארט דקו נצרב לעד בזכרון הקולקטיבי של אנשי קליפורניה.

בניין אייקוני בלוס אנג׳לס, קליפורניה
מקור: פינטרסט

פלדיום האוס
הבניין, שכונה בעבר אידיאל האוס, שומש כמטה בלונדון של חברת הרדיאטור הלאומית, חברת בת אירופאית לחברת הרדיאטור האמריקאית. זוהי יצירה מרהיבה של ארט דקו, יחד עם תצוגת גרניט שחור ועיטורים בעיצוב המושפע מchamplevé המצרי.

קווים נקיים בשחור וזהב
מקור:אינסטגרם

בניין קרביד וקרבון
הבניין, אשר כיום משמש כמלון סיינט ג׳יין שיקגו, ממוקם בשיקגו, אילינוי. עשוי אבן גרניט שחורה ומלוטשת והדגשים בעלי זהב מעניקים לבניין את המראה הייחודי שלו.

בניין אייקוני ומהמם ביופיו, שיקאגו, אילינוי.
מקור: פינטרסט

סגנון הארט דקו האייקוני קם לחיים וקיבל מעמד ופרסום על ידי ״גטסבי הגדול״ אשר הפך מבנים שהזמן בהם עמד מלכת ליצירות אמנות חיות עם כח משל עצמם. פ. סקוט פיצג’רלד הצליח ללכוד את לב התקופה כשאמר: “אנו ממשיכים לחתור נגד הזרם ונישאים ללא סוף שוב אל העבר.”
הארט דקו הוא אולי מן העבר, אך העיצובים הנהדרים ממשיכים לחיות ולעורר הנאה ויראת כבוד.

ארט דקו והשפעותיה
מקור: יוטיוב

אל תפספסו