עיצוב קטלני: מדוע נשים נפגעות יותר
עיצוב קטלני: מדוע נשים נפגעות יותר

עיצוב קטלני: מדוע נשים נפגעות יותר

עיצוב לנשים הוא לא עניין אסתטי בלבד. הטמפרטורות במשרדים, מערכות הבטיחות בכלי רכב ואפילו העיצוב והמידות של אפודי מגן – כל אלה מותאמים לגוף הגברי ומהווים סכנה ממשית לחייהן של נשים בכל רחבי העולם

״אני צריכה שתתקן את החליפה שלו״, אומרת Batwoman ומביטה בעוזר שלה. ״החליפה מושלמת״, הוא משיב. ״היא תהיה כזו כשתתאים לאשה״, היא עונה במבט אירוני ומלא בטחון. הציטוט הזה, מהטריילר לסדרה החדשה של רשת CW, לוכד במדויק את הפער הקיים בעיצוב עבור נשים לעומת עיצוב לגברים ומרמז על המהפכה שבדרך.

עיצוב קטלני: מדוע נשים נפגעות יותר
תמונה: Yadvender singh גם לבאטוומן יש צרכים מיוחדים.

קר לך במשרד? תלבשי משהו

כל אשה מודעת לפער הזה מיום שהיא עומדת על דעתה. במקומות עבודה למשל, הוא מורגש במלוא עוצמתו; של המזגן. הנוסחה שמגדירה את הטמפרטורה הסטנדרטית במשרדים נקבעה בהתאם לקצב המנוחה המטבולי של גבר ממוצע, אולם מחקר עכשווי מצא, שהנתון המקביל בקרב נשים צעירות שמבצעות עבודות משרדיות נמוך משמעותית ולנשים קר בחמש מעלות בממוצע. מה הפלא שכמעט בכל משרד אפשר למצוא לפחות אישה אחת עטופה בשיא הקיץ, שעה שעמיתיה הגברים משוטטים בסנדלים ומכנסיים קצרים. זהו מצב מעוות ולא שיוויוני, שמחייב שינוי ותיקון לא רק באופן עקרוני – הוא רע לעסקים: עובדים שלא חשים בנוח יצרניים פחות.

ההשלכות עשויות להיות מינוריות – מיליוני נשים מתאמצות מדי יום להגיע למדף עליון, שנקבע כך שיתאים לגובהו של גבר ממוצע. זו אולי דוגמה זניחה, אבל יש מקרים שבהם עיצוב מונחה-גברים מסכן את חייהן של נשים ברחבי העולם. קחו לדוגמה את מערכות הבטיחות של כלי הרכב שלנו, שבתוכם אנחנו מבלים בממוצע 44 שעות בשבוע. בדיקות בטיחות רכב מעידות, כי מנגנוני ההגנה שהיצרנים מתגאים בהם כלל לא לוקחים בחשבון את מידותיהן ומאפייניהן הייחודיים של נשים ולא בודקים את ההשפעה על גופן בזמן תאונה.

קורבנות מיותרים

עיצוב קטלני: מדוע נשים נפגעות יותר
מומלץ לסגור את האפוד. צילום:  ErikaWittlieb. Pixabay

קטגוריה נוספת שבה נשים נופלות קורבן לעיצוב שלא מתחשב בגופן היא אפודי מגן, המעוצבים בהתאם למבנה גוף גברי ובאופן טרגי תורמים לעלייה במספר מקרי המוות והפציעה של נשים לוחמות. עבור שוטרות וחיילות, התוצאות עלולות להיות קטלניות: בשנת 1997 נדקרה למוות שוטרת בריטית שפרצה לביתו של חשוד, לאחר שנאלצה להסיר את האפוד שהגביל את חופש התנועה שלה. ב-1999 נאלצה שוטרת אחרת לעבור ניתוח הקטנת שדיים משום שאפודי המגן הקיימים גרמו לה כאבים. 700 שוטרות בריטיות אמנם הגישו בעקבות זאת תלונות רשמיות, אבל הממסד לא ממש נקף אצבע כדי לסייע להן ולספק פתרון לבעיה. שגרירת בריטניה לצפון מקדוניה, רייצ׳ל גאלווי, סיפרה: ״כשהייתי בסיור דיפלומטי באפגניסטן התפוצץ לידי מטען צד. המרווח שנוצר בין הגוף לבין אפוד המגן, תוצאה של עיצוב שלא מתחשב בשדיים, גרם להדף אחורי שבעקבותיו האפוד הוטח בעוצמה בגבי. הפגיעה גרמה לבעיות רפואיות ארוכות טווח והובילה בסופו של דבר לניתוח פריצת דיסק״.

לגברים יש אמנם יתרון מספרי קל, אבל בעולם מתקיים כיום שיוויון בין המינים – לפחות כמותית: מספר הנשים באירופה וביבשת אמריקה עולה על מספר הגברים, בעוד באסיה ואפריקה הנתונים הפוכים. בהתחשב בכך, קשה להבין את הגישה של המעצבים והמעצבות: הם אולי סבורים שהם לוקחים בחשבון את הצרכים של כלל האוכלוסייה, אבל בפועל – רובם מעצבים עבור גברים. הגיע הזמן להפסיק להתעלם מאיכות חייה של מחצית מהאנושות ולספק פתרונות לעולם משתנה.

אל תפספסו