סירת דייגים מהחלל לכבוד מונדיאל 2022
סירת דייגים מהחלל לכבוד מונדיאל 2022

סירת דייגים מהחלל לכבוד מונדיאל 2022

אצטדיון מוטרף בקטאר, תחנת רכבת מרהיבה ועוד שלושה מבנים חדשים של האדריכלים הגדולים בעולם

שלב התחנה הזהה

משרד האדריכלים פוסטר ושות׳ השלים את בנייתן של ארבע תחנות רכבת ברחבי ערב הסעודית: מכה, מדינה, ג׳דה והעיר הכלכלית המלך עבדאללה. כל התחנות מבוססות על מערכת מודולרית, שמעניקה להן מראה זהה ומחופות בגגות קמרון גמישים הנתמכים ברשת עמודי פלדה דמויי עצים. חורים שנפערו בגג וקירות התחנה מחדירים אור טבעי לתחנות המוצלות, ומאווררים ומערכות ערפול ייחודיים שומרים על טמפרטורה נעימה בפנים החלל. התחנות, המחברות בין ארבע הערים, מתאימות למעבר של 20,000 נוסעים ביום. הודות למבנה הגמיש, ניתן יהיה לשנות ולהרחיב את התחנות בהתאם לצורך.

שוטי שוטי סירתי

שלוש שנים לפני שהשופט ישרוק לבעיטת הפתיחה השלים משרד האדריכלים זאהה חדיד את בניית איצטדיון אל ג׳נוב בקטאר. צורתו הייחודית של האיצטדיון שואבת השראה מסירות הדיג דאו, שבהן משתמשים הדייגים בדוחה הסמוכה, והוא הראשון מבין המבנים החדשים שצפויים לארח את משתתפי מונדיאל 2022. בתום התחרות הבינלאומית ישמש המבנה הממוזג כמגרש הבית של קבוצת הכדורגל אל-וורקה, ומספר המושבים יצומצם מ-40,000 ל-20,000. האיצטדיון תוכנן באופן שמאפשר להשתמש בו במהלך כל השנה וכולל גג שניתן לפתיחה. האדריכל פטריק שומאכר מנהל את המשרד מאז מותה של חדיד ב-2016. 

לאתר של זאהה חדיד

Courtesy of Supreme Committee for Delivery & Legacy

גבעת נובל

ז׳אן נובל השלים לאחרונה את בניית מרכז המחקר Stelios Ioannou בניקוסיה, בירת קפריסין. הבניין בן ארבע הקומות מחופה יריעות בד ירוקות וכחולות, שנועדו לסייע לו להיטמע בנוף שסביב כמעין גבעה מלאכותית שצמחה לה בין לילה. גולת הכותרת של מרכז המחקר – בו פועלים מרכז למערכות מידע, מרכז הוראה טכנולוגית ומרכז לשפה – היא הספריה המשתרעת על פני 15,000 מ״ר סביב אטריום מעגלי. במרכז החלל ניצב עמוד לבן ענקי, שבקצהו כיפה קטנה שממנה זמינה תצפית של 360 מעלות על גינת הגג. המסדרונות שיוצאים מהאטריום כוללים מדפים ל-620,000 ספרים ובחללי העבודה ההיקפיים – שמתרחבים במעלה הקומות – יש מקום ל-900 מבקרים.

לעמוד הפרויקט באתר AJN

יער בשמיים 

סטודיו ננדו היפני ידוע יותר בעיצובי מוצר, אבל קשה להתעלם משיתוף הפעולה האחרון עם משרד האדריכלים איקאוואיה. ננדו הוזמנו לעצב את חלל הפנים של מגדל המשרדים Kojimachi Terrace בטוקיו, ויצרו מבנה חריג בנוף האחיד: בשש מ-11 קומות המגדל נבנו מרפסות פנימיות עם צמחייה עשירה ומוריקה, שיכולות להפוך לאזור מפגש סגור וביתר הזמן מזרימות אוויר נקי ויוצרות הרמוניה בין הקומות. הבניין כולו עטוף ברשת מוטות עץ דמויית סִבכַת-מטפסים, שפותחה כדי לספק תמיכה מבנית לחלונות הזכוכית במרפסות, המהווים תחליף למעקות.

עוד על הפרויקט

ירוק בסנטה ברברה

הסטודנטים שיחבשו בשנת הלימודים הבאה את ספסל הלימודים של אוניברסיטת סנטה ברברה בקליפורניה (UCSB) יוכלו להעביר את זמנם בנעימים במעונות החדשים שתיכנן משרד האדריכלים Skidmore, Owings & Merrill. מעונות Tenaya Towers הם חלק מכפר חואקים – מרחב המספק פתרונות דיור ליותר מאלף סטודנטים בצפון הקמפוס. המעונות מורכבים משני מבנים מקבילים, שממסגרים את ״כיכר העיירה״, הכוללת מדשאה, מגרש כדורעף וחניון לאופניים. הגישה ל-65 הדירות שבמתחם נעשית דרך חדרי מדרגות פתוחים, וחדרי השינה ממוקמים בצד השקט של הבניין. התכנון הירוק מספק לחדרים אור יום ואיוורור טבעי ומתקני איסוף מים שהותקנו על הגג צפויים לחסוך יותר מ-378,500 ליטרים בחודש.

וכאן תוכלו להתרשם מהפרויקט

אל תפספסו