סטיב ג’ובס: על קליגרפיה ועיצוב בחברה המפורסמת בעולם

Matias Cruz from Pixabay

אם היינו צריכים לתת לחדשנות שם אחר, יכולנו בהחלט לקרוא לה סטיב ג'ובס. היזם המיתולוגי המנוח והמנכ"ל הכריזמטי לשעבר של אפל, הגדיר מחדש את אופי האינטראקציה שלנו עם טכנולוגיה

השפעתו של ג׳ובס על כמעט כל בית ספר לעיצוב היא בלתי נתפסת. הדרך בה אנו מבינים מחשבים השתנתה לאין שיעור עם ההצלחה חסרת התקדים של חזונו

רדיקל אמיתי שאורו ממשיך להוביל

חדשנות בכל תחום דורשת צוות אמנים ייחודי; נשמות נלהבות המבינות את ערכו של חזון מחייב ולא מתפשר ודבקות במטרה על מנת להגשים אותו. היה זה חזון נועז, ברור ונטול מחסומים, אשר הונחה רק על ידי ראיית אור העתיד.
סטיב ג’ובס לא הלך עם העדר. נהפוך הוא, סירובו העיקש לקבל כל דבר שאינו יושב עם חזונו הפך אותו ללוחם בודד. רוב קמפבל, מנכ”ל Voalte, ספקית תוכנה אלחוטית לבתי חולים ומתקני טיפול מיוחד, ראיין את ג’ובס בשנת 1977 לתפקיד מתכנת מחשבים. בהמשך הוא העיר כי ג’ובס השתלט על הראיון בתוך דקות והבהיר את תפקידם של מחשבים אישיים בשינוי העולם. “הוא צייר תמונה של איך זה ישנה לחלוטין את האופן בו אנחנו עובדים, מחנכים את ילדינו ומבדרים את עצמנו.” קמפבל הוסיף כי דבר אחד גרם לג’ובס לבלוט משמעותית מעל האחרים: ‘חזון’. (מתוך מאמר במגזין פורבס)

Steve Jobs - Young

מקור: flickr

כאשר אמנות הקליגרפיה הפעילה את קסמיה

ג’ובס הצעיר למד קורס קליגרפיה במכללת ריד בפורטלנד תחת ניצוחו של אמן מבריק בשם רוברט פלדינו אשר שיכלל את מלאכתו כשחי כנזיר שתקן במשך 18 שנה. למרבה הצער, שמו של האיש המשפיע הזה הועבר לדפים האחוריים של כמה מספרי ההיסטוריה ולא הצליח אפילו להופיע בביוגרפיה הרשמית של ג’ובס.

רוברט פלדינו במכללת ריד, פורטלנד
מקור: יוטיוב

עשרות שנים מאוחר יותר, ג’ובס הבין את ההשפעה הנשגבת והעמוקה שיש לקורס הקליגרפיה על גישתו לעיצוב. בזמן הופעתו ההיסטורית באוניברסיטת סטנפורד בשנת 2005, הוא הוסיף: “למדתי על גופני serif ו- sans serif, על הרווח בין צירופי אותיות שונים ועל מה שהופך טיפוגרפיה למעולה. זה היה יפה, היסטורי, עדין מבחינה אמנותית באופן שהמדע לא יכול לתפוס, ומצאתי את זה מרתק״. עם זאת, בזמנו, ג’ובס לא יכול היה להבין את הערך האמיתי של הקורס, הוא החל להתנסות ברעיונות רבים והרגיש שקליגרפיה, למרות שהקסימה אותו, לא תפסה תפקיד מעשי בחייו. לימים הוא יבין שהשיעורים הללו ימלאו תפקיד אינטגרלי בהצלחתו עם אפל. אמנות הטיפוגרפיה הוכיחה את עצמה כברכה אמיתית כאשר החל לעצב את מחשב המקינטוש הראשון עבור אפל: “אם לא הייתי מגיע במקרה לקורס בודד במכללה, ל- Mac מעולם לא היו מספר גופנים או גופנים עם מרווחים פרופורציונליים.”

הופעתו ההיסטורית של ג׳ובס באוניברסיטת סטנפורד בשנת 2005
מקור: יוטיוב

עולם העיצוב של ג’ובס

עם ג’ובס כמוביל, אפל זכתה למוניטין חסר תקדים של רמת עבודה, יישום מוצלח שאין שני לו. הוא בילה זמן רב בפיתוח הלוחות החשמליים של המקינטוש הראשון. הוא האמין שהארכיטקטורה של המערכת צריכה להיות נקייה ומסודרת ועבד ללא לאות על מנת להפוך את הלוחות ליפהפיים. תשומת ליבו לפרטים הותירה רושם עמוק במוחם של אלה שעבדו לצדו.

בראיון, ג’ובס הוסיף על ההשפעה של אביו ביחס לאומנות ומוסר עבודה: “כשאתה נגר שמכין שידה יפה, אתה לא מתכוון להשתמש בדיקט פשוט לגב השידה, למרות שאף אחד לא רואה את זה. אתה תשתמש בפיסת עץ יפה. האסתטיקה, האיכות, חייבים להיות חלק לאורך כל הדרך. “

גורם חשוב נוסף בסיפור ההצלחה של אפל הוא ההבנה של ג’ובס בצרכי הצרכן לפני שפיתחו חשק למוצרים הקיימים. הרעיון להזדהות עם צרכן לפני התפתחותו של שוק, הציב את אפל גבוה מעל מתחרותיה.

Apple Store Bahnhofstrasse Zürich
עיצוב בלתי מתפשר ומשיכת הלקוח, חנות אפל
מקור: flickr

היזם האגדי הבין שכדי שהמחשבים יהיו אינטואיטיביים באמת, ממשקי המשתמש שלהם צריכים להבין דימויים. הבנתו העמוקה של התודעה האנושית באמצעות חוויות רוחניות וחיוניות לאורך השנים, עזרה לו להרחיב את חזונו. הוא יצר דימוי משכנע לשולחן העבודה כאשר יצר את המקינטוש: “אם אתה נכנס למשרד, יש ניירות על השולחן. זה שלמעלה הוא החשוב ביותר. אנשים יודעים איך לשנות עדיפות. הסיבה לכך שאנו מדגמים את המחשבים שלנו על דימויים כמו שולחן העבודה היא שאנו יכולים למנף את החוויה שכבר יש לנו”. (לקריאת המאמר המלא לחץ כאן)

משנים את הדרך בה אנחנו עובדים, משולחן עבודה לmac desktop
מקור: Jesus Hilario H. on Unsplash

אם נחשוב על זה, זהו רעיון מעמיק באמת. לסטיב ג’ובס היו אינסטינקטים גאוניים בגישתו לעיצוב, עיני רוחו תמיד היו על התמונה הגדולה. הוא האניש את האינטראקציה שלנו עם מחשבים, ואיפשר להם להשתלב בצורה חלקה בחוויית החיים היומיומית שלנו.

Steve Jobs
תחשבו אחרת
מקור: flickr

אל תפספסו