חג סוכות: פתרונות יצירתיים לפעילות עם הילדים

ענבל בלייברג

זה קורה לנו בעיקר בחופשים ובתקופת החגים. אנחנו כל הזמן שוברים את הראש מה אפשר לעשות עם הילדים, לאן אפשר ללכת, איך עוד אפשר לעניין אותם ולגרום להם להנאה, אז איך בכל זאת נצליח להוציא אותם מהמסכים?

זה באמת לא פשוט להמציא את עצמנו כל פעם מחדש. כאמא לשלושה ילדים גם אני מתמודדת עם זה שוב ושוב. כאן אציע לכם כמה דרכים נפלאות לעשות את זה בקלות וללא מאמץ

הכל התחיל כשהייתי ילדה. אימי היתה מביאה גיליונות נייר ענקיים וארוכים מבית דפוס בירושלים והיתה תולה אותם על קירות הבית. כך, באושר גדול הייתי מציירת על הקירות יחד עם אחותי הגדולה. בגיל מאוחר יותר כשהפכתי לאמא, הזיכרון המתוק הזה עלה והציף אותי (יחד עם זכרונות מתוקים אחרים) והייתי חייבת לעשות איתו משהו. דגדג לי כל כך באצבעות, אז בכל הזדמנות שהיתה לי, אם זה מפגש חברים, מפגש משפחתי, פעילות בגן הילדים, בכיתה ואיפה לא…התחלתי לחקור את החיבור של גיליון נייר ארוך, צבעים מכל הסוגים וילדים. שם, ראיתי דברים נפלאים ומרתקים ובעיקר ילדים מאושרים.

גיליון נייר ארוך, צבעים מכל הסוגים וילדים
מקור: ענבל בלייברג
לרכישה באתר ולסדנאות לחצו כאן

עם השנים, את הזיכרון המתוק הזה שנטמע בתוכי, לקחתי, פיתחתי וגיבשתי. בסופו של דבר הזיכרון הזה הוביל אותי לעצב דפי צביעה ענקיים באורך של מטרים. השתוקקתי לגרום לכך שעוד ילדים יוכלו להיות מאושרים כמו שאני הייתי בילדותי. וכהורים, כולנו רוצים שהילדים שלנו יהיו מאושרים, לא ככה?

זיכרון שהוביל לעיצוב דפי צביעה ענקיים באורך של מטרים
מקור: ענבל בלייברג
לרכישה באתר ולסדנאות לחצו כאן

מה זה בכלל דף צביעה ענק?

את דפי הצביעה הענקיים אני מעצבת עם המון אהבה ועם נסיון רב בעיצוב גרפי. מאחורי העיצוב של כל דף צביעה ענק יש מחשבה רבה ומחקר לגבי הנושא של דף הצביעה וכל התחומים שהוא מכיל. חשוב לי לכלול בעיצוב איורים המייצגים את כל אותם תחומים, במטרה להעניק ערך מוסף באמצעות דף הצביעה הענק וליצור מוצר מוקפד, מעוצב ואיכותי. האיורים מופיעים כמובן בקווים שחורים, מודפסים על גבי גיליון נייר באורך של מטרים ומוכנים לחוויית הצביעה.
דף צביעה ענק זאת לא עוד צביעה של דף מודפס על A4 שהרגע הדפסנו מהמחשב. הצביעה המשותפת של המשטח הענק יוצרת חוויה עצומה וחזקה שמחברת בין אנשים, צבעים ונייר. חוויה שמזמינה להתחבר יחד. זאת יצירה משותפת ענקית שמחברת ומקרבת בין כל מי שלוקח בה חלק, גם את אלו שצופים מן הצד.

לסרטון של דפי הצביעה בפעולה בתכנית של פאולה וליאון לחצו כאן
מקור: ענבל בלייברג
לרכישה באתר ולסדנאות לחצו כאן

העיצובים הראשונים

הוזמנתי לספר סיפור בגן של בני. זה היה מנהג באותם הימים בגן, ואני הייתי מאושרת על ההזדמנות שניתנה לי. רציתי לעשות משהו שונה לגמרי ומאוד חווייתי. המשימה היתה לגבש שעת סיפור עם פעילות מעניינת סביבה. הסיפור שבחרתי לספר היה מעשה בכובעים וסביב הסיפור עיצבתי את דף הצביעה הראשון בחיי. איורים חדשים ומקוריים שלי אשר המחישו את הסיפור החמוד, הודפסו כאיורים המיועדים לצביעה, על גבי גיליון נייר באורך של 7 מטר. לאחר שעת הסיפור וההמחזה המשעשעת כל הילדים צבעו יחד את דף הצביעה הענק עם המון הנאה והתלהבות ראשונית.

פעילות בגן לכל הילדים
מקור: ענבל בלייברג
לרכישה באתר ולסדנאות לחצו כאן

את דף הצביעה השני עיצבתי לכבוד יום הולדתה של בתי אביגיל. זאת היתה יום הולדת שכולה ברוח היצירה, אותה הפקתי בעצמי (אני מאוד מאמינה ב-DIY). עם חול צבעוני, דמויות מגבס לצביעה וגם דף צביעה ענק באורך של 4 מטרים אותו צבעו הילדים באופן חופשי. בדף הצביעה הענק שילבתי כותרת ברכה לאביגיל ואיורים חמודים של יום הולדת. זה היה להיט. ומשם הדלת נפתחה והמשכתי לעצב דפי צביעה ענקיים בכל נושא אפשרי, חגים, ימים מיוחדים, ימי הולדת ועוד. והכל באורך של מטרים, כי זה כל הקסם.

פעילות יום הולדת מגבשת ומרגשת
מקור: ענבל בלייברג
לרכישה באתר ולסדנאות לחצו כאן

למה צביעה וכיצד היא תורמת לנו?

צביעה של דף צביעה מתאימה גם לילדים וגם למבוגרים. לצביעה קיימים יתרונות רבים וחשובים כגון הפגת מתחים ולחצים. בלי שנרגיש הצביעה מכניסה אותנו למצב של רגיעה, שלווה ושקט פנימי, באותם רגעים אנו שמים את כל הדאגות שלנו בצד ומתרכזים אך ורק בצביעה. מומחים טוענים שתשומת הלב והמיקוד שדורשת מאיתנו הצביעה מביאים לשיפור בבעיות של קשב וריכוז ושל זיכרון.

רגיעה, שלווה ושקט פנימי
מקור: ענבל בלייברג
לרכישה באתר ולסדנאות לחצו כאן

יצירה עושה לנו טוב!

כמה רגעים של יצירה, לילדים, לעצמנו או לכל המשפחה, מיד ממלאים אותנו בתחושה טובה ונעימה. לפי מחקרים רגעים אלו מעניקים לנו נחמה, בריאות ומרפא. כן. יצירה היא תרפיה, זמן רגיעה לנפש ולגוף, ולעיתים בעזרת היצירה, אנו מכניסים לחיינו משמעות וכמובן המון הנאה.

תרפיה באומנות לילדים ולכל המשפחה
מקור: ענבל בלייברג
לרכישה באתר ולסדנאות לחצו כאן

הורים וילדים – זמן איכות

דף הצביעה הענק מומלץ לכל המשפחה. רגעי איכות בין הורה לילד הם חשובים כל כך ויש לנצור אותם וכשאני יוצרת עם אחד מילדיי, החיבור וההנאה ששנינו מקבלים מרגעי האיכות המשותפים מחזקים בינינו את הקשר. אלו הם רגעים בלתי נשכחים של קירבה, אשר מכניסים אושר רב לליבנו, הורים וילדים. את דף הצביעה הענק הזה אפשר לשלב בכל הזדמנות, כל מפגש, ארוע, חג או סתם יום חול. לא צריך סיבה מיוחדת, בעיקר בתקופת החגים בה אנחנו כל הזמן מחפשים איך לבלות יחד. מועדים לשמחה.

יצירת רגעים וזכרונות
מקור: ענבל בלייברג

היכן ניתן להשיג את דפי הצביעה הענקיים?

את דפי הצביעה והסדנאות ניתן להשיג ב www.sadnainbal.co.il
לדף הפייסבוק של הסדנא של ענבל לחצו כאן

אל תפספסו