ניתוחים פלסטיים – האמנות שמאחורי המדע

JAFAR AHMED on Unsplash

בעידן בו פילטרים בסלפי הם אידיאל היופי, אין זה מפתיע שאחוז הניתוחים הפלסטיים גדלים בכל שנה. יותר ויותר אנשים בוחרים בניתוחים מורכבים וספציפיים יותר. בעולם כזה, תפקידו של המנתח הפלסטי הוא בעל חשיבות עליונה ברמה המקצועית

אופיה הכפול של משרת המנתח הפלסטי מעלה שאלה מעניינת – האם ניתוחים פלסטיים הם מדע או אמנות? האם זהו רק עוד ענף רפואה? או שמגיע למנתחים פלסטיים את הכבוד השמור לאמנים? כאן נעמיק בנושא ונבין אותו ביתר פירוט

המדע מאחורי הניתוח

באופן ברור, ניתוחים נכללים בתוך עולם המדע והרפואה. פירוש הדבר הוא שניתוחים נשענים על ביסוס ראיות והוכחות טיפוליות. דרך המחקרים והממצאים הקליניים, רופאים ומנתחים מסוגלים למדוד את תוצאות הניתוח ויכולים להצביע ולהבין מתי ניתוח נחשב כהצלחה. בואו ניקח באופן היפותטי את המקרה של ‘חולה A’ הזקוק לניתוח תיקון אף שבור. לאחר טראומה מקרית באף, המטופל אינו מסוגל לנשום ביעילות וסובל מדימום באף באופן קבוע. במקרה כזה, מנתח רגיל היה מסתמך על שנות הניסיון שלו ועורך ניתוח שבאופן ברור יטפל בבעיית המטופל. לאחר הניתוח, אם הנשימה של המטופל משתפרת ודימום האף פוסק, ניתן בבירור לקרוא לניתוח הצלחה. עם זאת, אותם כללים אינם חלים במקרה של ניתוחים פלסטיים. הפתרונות אינם ניתנים למדידה באותה הדרך וכאן נכנסים לידי ביטוי היכולות היצירתיות של המנתח הפלסטי.

ניתוח פלסטי מוגדר הצלחה ֿ על פי מידת שביעות הרצון של המטופל
מקור: skeeze from Pixabay

תפקידו של המנתח הפלסטי

לרוב, תפקידו של מנתח פלסטי אינו כרוך בפתרון בעיות רפואיות, אלא בהדמיה וביצוע של תוצאות מופשטות יותר. לדוגמה, בואו ניקח את ‘חולה B’ שרוצה לעבור ניתוח קוסמטי באף. משימתו של המנתח היא לדמיין אף דק ועדין יותר ולעזור ללקוח להשיג זאת באמצעות ניתוח. במקרה זה, דעתו של המנתח הפלסטי לאף מושלם יכולה להיות סובייקטיבית ביותר. נוסף על כך, יכולתו המקצועית לפסל את האף עלולה להשתנות. לבסוף, הצלחה של ניתוח כזה תהיה תלויה לחלוטין בשביעות רצון המטופל. לכן, ניתן לומר בביטחון שתהליך עבודה של מנתח הפלסטי אינה שונה מתהליך עבודה של אמן המצייר דיוקן. גם האמן וגם המנתח צריכים להבין את הציפיות היצירתיות של הלקוח או המטופל שלהם. לאחר מכן, הם צריכים להיות מסוגלים לעמוד בציפיותיהם על ידי שימוש ביכולתם היצירתית. אם אמירות אלו נכונות, זו לא תהיה הגזמה לקבוע כי מנתח פלסטי הוא אמן.

אמנות רפואית?

דימוי עצמי וניתוחים פלסטיים

הפופולריות של המדיות החברתיות בימנו בהחלט הגבירה את הביקוש לכל סוגי הניתוחים הפלסטיים. מנתחים מובילים מאשרים כי יותר אנשים מחפשים סוגים ספציפיים של פרוצדורות קוסמטיות כתוצאה מהשפעות המדיה החברתית. הסיבה היא שהמדיה החברתית הובילה אותנו להתחיל להסתכל על עצמנו יותר מקרוב. אנשים הופכים אובססיביים לצילומי סלפי וכאשר הם מסתכלים על אינסוף תמונות של עצמם מכל זווית הם מתקבעים על הפרטים הקטנים ביותר בפניהם. בנוסף, מפורסמים מציגים אידיאל יופי בלתי אפשרי עם  תמונות של פנים וגוף מושלמים. התוצאה הסופית היא שמנתחים פלסטיים מנתחים כיום לא רק אף גדול מדי או שפתיים צרות מדי, אלא מפסלים את הגוף האנושי בדרכים חדשות ויצירתיות על מנת להתאים לסטנדרט היופי החדש. שוב אנו רואים שתפקידו של המנתח הפלסטי נושא קווי דמיון רבים לתפקידו של האמן.

View this post on Instagram

✨#jamesbondgirl @puma ✨

A post shared by Adriana Lima (@adrianalima) on

תרבות הסלפי ואידיאל היופי הבלתי אפשרי של המפורסמים
מקור: אינסטגרם

האיחוד המושלם של מדע ואמנות

בהתחשב בכל הנקודות הללו, ניתוח פלסטי יכול להיחשב כסוג של אמנות. אך המציאות היא שזה עדיין נחשב כתחום מן המדע. בסופו של דבר, ישנם עדיין נהלים מוגדרים והסתמכות על שיטות רפואיות מוכחות על מנת להשיג מגוון של תוצאות. לקרוא לניתוחים פלסטיים אמנות או מדע זה לא מדויק, אך ניתן לומר שניתוחים פלסטיים הם האיחוד המושלם שלהם. מנתח פלסטי טוב חייב להסתמך על הכשרה מדעית ורפואית כמו גם על כישורים אמנותיים ויצירתיים על מנת ליצור תוצאות עוצרות נשימה. הם צריכים להיות מסוגלים לעבוד בשני המישורים כדי להצליח בעבודתם. אם כך, יכולת רפואית ויצירתיות הם אבני היסוד של ניתוחים פלסטיים כיום.

Juvederm - plastic surgery
איזון מושלם בין מדע לאמנות
מקור: flickr

העתיד של ניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים וקוסמטיים הם מגמות שימשיכו לעלות בשנים הבאות. ככל שאנחנו מתקדמים לעבר חברה נרקיסיסטית ומרוכזת בעצמה, יותר ויותר אנשים רוצים להמשיך לחקור דרכים חדשות ושונות לשינוי המראה שלהם בהתאם לשינויים ולטרנדים של סטנדרט היופי. למרות שמספיק שמנתח פלסטי יתקן רק חריגות קוסמטיות, פתרונות קוסמטיים מותאמים ומורכבים יהפכו בעתיד לנורמה. אנשים כיום יודעים איך הם רוצים להיראות בדיוק והם באים עם דרישות מאוד ספציפיות, דבר המפעיל לחץ רב יותר על יכולות היצירה של המנתח ודורש תפוקה אמנותית גבוהה יותר. מעניין לגלות שאוניברסיטאות החלו להציע קורסים באמנות המיועדים באופן ספציפי למנתחים פלסטיים, מה שמוכיח גם כאן כי יש קשר ישיר בין אמנות לניתוחים פלסטיים. מצד שני, גם המדע בניתוחים פלסטיים מתפתח בהתאם לביקוש ההולך וגובר לפתרונות קוסמטיים ספציפיים. המנתחים הפלסטיים של מחר חייבים להיות בקיאים במדע וברפואה יחד עם שליטה מלאה במלאכה היצירתית.

התאמות וחידושים לסטנדרט היופי

אל תפספסו