משבר האקלים כבר כאן: האם דור העתיד הוא התשובה?

Adam Derewecki from Pixabay

התחממות גלובלית הוא אחד המשברים הגדולים ביותר העומדים בפני כדור הארץ כיום. עלייה לא טבעית בטמפרטורת פני השטח של כדור הארץ מביאה להרס הסביבה כמו גם לסכנה ממשית לחיי אדם, בעלי חיים וצמחים

המונח, שינוי האקלים, מתייחס להקצנת תופעות מזג אוויר כגון בצורת ממושכת, שטפונות, סופות טרופיות, ברד כבד, קיפאון או טמפרטורות נמוכות קיצוניות (כדוגמת גל הקור הקיצוני בארצות הברית בינואר 2018).
כיום, סוגיית שינויי האקלים נכנסה לתודעה הציבורית כתוצאה מן השינויים האחרונים המתרחשים ברמה הגלובלית. נושא זה, אשר מעסיק רבים, מתייחס בעיקר להתחממות כדור הארץ. שינוי האקלים העכשווי נגרם בעיקר על ידי השפעות אנתרופוגניות – כלומר פעילות אנושית – הקשורות בעיקר לתחילת התיעוש בעולם. (מתוך ויקיפדיה)

במאבק נגד שינויי האקלים, ישנם לא מעט צעירים הנלחמים באומץ וחכמה מעבר לשנותיהם למען המטרה. כאן נציג בפניכם 3 צעירות שסחפו את העולם אחריהן למען הצלת כדור הארץ

גרטה תונברג – (Greta Thunberg)

גרטה תונברג הוא אולי השם המפורסם ביותר כיום בכל הקשור לאקטיביזם נגד משבר האקלים העולמי.
בגיל 16 בלבד, הצליחה תונברג להביא את משבר האקלים לקדמת החדשות והצליחה ליצור מחאה עולמית להצלת הכדור. היא ידועה בגישה הישירה והבלתי מתפשרת שלה בנאומיה על משבר האקלים. היא הפכה לסנסציה עולמית לאחר נאומה החד והרהוט בוועידת האקלים של האו”ם (Climate Action Summit) ב- 23 בספטמבר 2019.

בנאום הנ”ל מאשימה גרטה את מנהיגי העולם בחוסר פעולה והתעלמות ממשבר האקלים המתמשך בכדור הארץ.
הנאום הוויראלי הכה גלים ברחבי העולם ופורסם כמעט בכל מקום.
מקור: יו טיוב

גרטה נחשפה לנושא האקלים עוד בבית הספר היסודי. התחושות הקשות סביב הנושא הביאו אותה לדיכאון והיא אף חדלה ללכת לבית הספר. המאבק שלה בהתחממות הגלובלית החל בבית, היא ומשפחתה עברו, בין היתר, לאורח חיים טבעוני והפסיקו לטוס. בין שלל פעולותיה היא ייסדה את “שביתת האקלים”, תנועה המעודדת בני נוער להיעדר מבתי הספר בימי שישי במחאה על אדישות הממסד למשבר האקלים.
נראה כי השפעתה של גרטה הולכת וגדלה מדי יום, יותר ויותר ילדים ומבוגרים מצטרפים למאבק ונוקטים פעולה נגד ההתחממות הגלובלית. בשנת 2019 היא זכתה במספר פרסים, ביניהם פרס השלום הבינלאומי לילדים.

״אנחנו עדיין יכולים להציל את כדור הארץ״
ב־2019 נבחרה תונברג על ידי כתב העת “טיים” לאחת מ־100 האנשים המשפיעים בעולם. היא הצליחה לרתום את האפיפיור למלחמתה וקיבלה ממנו את ברכת הדרך ואף היתה מועמדת לפרס נובל לשלום ל־2019.
מקור: יוטיוב

ג’יימי מרגולין – (Jamie Margolin)

ג’יימי מרגולין בת ה- 17 היא אקטיביסטית קולומביאנית-אמריקאית שמשתמשת בכתיבה על מנת להעביר מסר של חינוך בנושאי איכות הסביבה. ג׳יימי שומרת על עמדה נחרצת בכל הנוגע לסוגיות האקלים והטיפול בהן. בספטמבר 2019, ג’יימי, יחד עם קבוצת נוער, תבעו את מדינת וושינגטון ואת המושל ג’יי אינסלי על פליטת גזי חממה במדינה.

C40 World Mayors Summit
התגלמות ההשראה בנוער של היום
מקור: flickr

בשנת 2017 הקימה ג’יימי ארגון נוער הפועל נגד משבר האקלים בשם Zero Hour. מתוסכלת מחוסר המעש של נבחרי הציבור ומהעובדה שמתעלמים מקולות הנוער בשיח סביב שינויי אקלים. הארגון הוקם בתגובה לשני אסונות טבע – הוריקן מריה בפורטו ריקו ושריפות הבר הקנדיות שהשפיעו לרעה על איכות האוויר בסיאטל.

Zero Hour – נוער יוצר מציאות
מקור: יוטיוב

ליספרייה קנוג׳אם – (Licypriya Kangujam)

בגיל 8, ליספריה היא אחת מהפעילים הסביבתיים הצעירים ביותר שזכו לתהילה עולמית. היא באה מעיירה קטנה בצפון מזרח הודו והיא פעילה סביבתית מובילה בתוכנית הפיתוח של האו”ם. בשנת 2019 היא זכתה במספר פרסים, בינהם, פרס השלום הבינלאומי לילדים 2019.
קנגוג’אם החלה להשמיע את קולה במאבק בשינויי אקלים והפחתת סיכוני אסון, כשהיתה בת שבע. ביוני 2019 היא מחתה מול בית הפרלמנט של הודו ופנתה אל ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי לחוקק את חוק שינויי האקלים בהודו.

India's eight-year-old climate activist Licypriya Kangujam, at the COP25
כנס שינוי האקלים במדריד 2019
מקור: flickr

בין שלל פעולותיה ליסיפרייה ביקרה באנגולה בין התאריכים 14 – 24 בספטמבר 2019, שם פתחה בשביתת אקלים עם יותר מ- 50,000 ילדים ונוער בלואנדה סיטי, תוך קריאה לתשומת לבם של מנהיגי העולם לנקוט בפעולה מיידית להצלת עתידם. בנוסף, ב- 21 באוקטובר 2019, קנגוג’אם הובילה את “צעדת אוקטובר הגדול 2019” משער הודו בניו דלהי עם אלפים מתומכיה. ״צעדת אוקטובר הגדול״ התקיימה בין התאריכים 21 – 27 באוקטובר במקומות שונים ומטרתה, לדרוש פעולה מיידית למשבר האקלים ולחקיקת חוק האקלים בהודו.

האקטיביסטית הצעירה ביותר בהודו
מקור: יוטיוב

בואו ניקח השראה מהילדים הללו ונעשה את המקסימום האפשרי על מנת להציל את הסביבה בה אנו חיים. כבו את האורות כאשר אינכם זקוקים להם, סעו יותר באופניים, שנו את תרבות הצריכה והשתמשו פחות באריזות וכלים חד פעמיים, ישנם אינסוף שינויים שנוכל להתחיל ולעשות. זהו שינוי קטן שעושה הבדל גדול.

אל תפספסו