חוזרים לבית הספר – שיוויון אל מול חופש ביטוי

pixabay

על תלבושת אחידה ויצירתיות - מדים מרחבי העולם

המקומות הטובים ביותר עבור ילדים המתנגדים לרעיון המדים הם גרמניה וצרפת, שם, אין חובת לבישת מדים והילדים מעדיפים ללכת עם בגדים רגילים לבית הספר. ארה״ב היא גם דוגמא טובה, שם מרבית בתי הספר אינם מחייבים מדים אך עשויים לאכוף קוד לבוש.
באנגליה, לעומת זאת, מדי בית ספר הם נורמה, למרות שאין חוק מדיני המחייב זאת. מנהג זה מתנהל גם כיום בבתי ספר ציבוריים ופרטיים כאחד במדינות שהיו בעבר תחת שלטון בריטי כגון: הודו, פקיסטן, וסרי לנקה בדרום אסיה.
הרעיון מאחורי המדים, בעצם, הוא לצמצם פערים ואפליה על רקע כלכלי או חברתי עד כמה שניתן. מבוגרים רבים מאמינים כי אין זה נכון להכריח ילדים ללבוש מדי בית ספר מכיוון שזה מגביל את היצירתיות שלהם. הטענה הנגדית היא שמדים עוזרים לבסס תחושת שיוויון, במיוחד בחברה המזוהה עם אי שיוויון כלכלי.

החופש לבחור
מקור: Nicole Honeywill on Unsplash

יצירתיות אל מול רקע כלכלי

אמנם כל הילדים נולדו שווים אך ככל שהשנים חולפות, דרכיהם מתפצלות בהתאם לשפע והיכולת הכלכלית של משפחתם וסביבתם. מדים מאפשרים לילדים מרקע כלכלי גבוה או נמוך להתמקד בזיהוי וחידוד הכשרונות שיעזרו להם להשיג את מטרתם כמבוגרים, לעומת בילוי שעות במחשבה על ׳איזה בגד עלי ללבוש לבית הספר מחר?׳. אמנם אין זה אפשרי שילדים יתעלמו לחלוטין מהמצב הסוציו-אקונומי של משפחתם, אך מדים אכן עוזרים לאזן את הפערים באופן משמעותי.
עם זאת, ילדים רבים מתרעמים על רעיון המדים, הם חשים שזה מגביל את חופש הביטוי שלהם ולמרות שיש בכך מן האמת, ישנם גם ילדים שיעידו על האתגר היומיומי שבלמצוא בגדים הולמים לבית הספר.

יצירתיות או חולצה מכופתרת?
מקור: Alice Achterhof on Unsplash

קשיים חברתיים

ילדים המגיעים ממשפחות ממעמד כלכלי נמוך לרוב חווים קושי חברתי מול ילדים המגיעים לבית הספר עם בגדים חדשים באופן קבוע.
קטיה, הגרה במוסקבה, אומרת ״כאשר הגעתי לתיכון  מאוד התרגשתי. אך ככל שהימים חלפו, הבנתי שיש לי מעט מאוד בגדים בהשוואה לחלק מחברי לכיתה. אותם נערים ונערות הקימו במהרה קבוצה משלהם. שיחקנו ולמדנו יחד, אך איפשהו היה פער. כולנו היססנו לדבר איתם או להבסתובב איתם.  הרגשנו שהם מביטים כלפי מטה על כולנו. אבל שנתיים אחר כך הכל השתנה. הוכנס חוק חדש. נאמר לכל התלמידים ללבוש מדים. אני לא יכולה להסביר לך איזו הקלה זאת היתה. לא שנאתי מדים מאחר ומעולם לא לבשתי כאלה. בשלב הזה, פשוט הייתי אסירת תודה על החוק החדש של לבישת המדים״.
רוסיה היא אחת המדינות אשר עשתה שינויים משמעותיים בקוד הלבוש בבתי ספר. בתקופה הסובייטית תלמידים לבשו מדים. אך הנוהג הופסק כאשר ברית המועצות התפרקה בתחילת שנות ה- 90. ב – 2013, הממשלה הנהיגה מחדש את מדים על מנת להפחית אי שיוויון חברתי.

צמצום פער חברתי
מקור: pan xiaozhen on Unsplash

אך נוהל המדים אינו חף מבעיות. נישה, שגרה בצ’אנדיגאר בהודו, אומרת ״אני חייבת ללבוש חצאית כחלק מהמדים שלי. הייתי בסדר עם זה מאחר והיינו בדרום הודו שם מזג האוויר הוא חמים. פעם, אבא שלי, שנמצא בצבא, הועבר לצ’אנדיגאר בצפון הודו, שם התחלתי להרגיש לא בנוח בחצאית מכיוון שמזג האוויר הרבה יותר קר״.
חלק מבתי הספר מאפשרים לבנים ובנות להגיע במכנסיים ארוכים, אך שוב, ישנה בעיה. ״לא כל הבנות אוהבות ללבוש מכנסיים. הם מרגישים כלבוש מאוד גברי״. נישה אומרת. בישראל בשנים האחרונות עלה הנושא בצורה הפוכה כאשר בתי ספר מקפידים על קוד לבוש צנוע (מכנסיים קצרים לבנות וגופיות) . נושא נתפס על ידי חלקים חילוניים ומסורתיים כהדתה, וכך נושא תמים של לבוש הופך לנושא פוליטי.

ילדים בהודו במדי בית הספר
מקור: פינטרסט

טקס מעבר

אם כך, ילדים מודעים היטב למראה שלהם גם אם הם לובשים בסופו של דבר מדים. בנוסף, הם ינצלו כל הזדמנות כדי לבטא את עצמם.
אקיו, המתגורר בטוקיו, אומרת ״כאשר הייתי בבית ספר יסודי, הייתי מעריצה את הנערות עם המדים מהתיכון ומקווה לחקות אותן בעתיד. היום הראשון שלי במדי התיכון היה טקס מעבר. הקדשתי זמן רב על מנת להבטיח שאורך החצאית שלי יהיה בדיוק באורך הנכון. אהבתי להשוויץ ברגליים שלי מאחר ונשים יפניות הן שמרניות ולרוב מתלבשות צנוע עם דגש על אלגנטיות. בית הספר הוא הזמן היחיד שיכולתי להנות מהתחושה של לבישת חצאית ללא דאגה. רציתי להפיק את המירב מהזמן שלי בבית הספר״.

מדי בית ספר כסמל להערצה וחיקוי
מקור: Jacob Plumb on Unsplash

בעוד שמדים הפכו לבגדים המסמלים חופש עבור ילדה יפנית, עבור ילד מקניה, המדים היוו דווקא מכשול במסלול הלימודים.
צ׳ארלס, בעליו של עסק נסיעות המסייע לתיירים בניירובי, אומר ״ למדתי בבית ספר יסודי, אך לא יכולתי להמשיך מאחר והורי לא יכלו להרשות לעצמם את עלות המדים, שהיו חובה בקניה. אך אני לא נגד מדים, אני שולח את ילדיי לבית הספר ואעשה הכל כדי להבטיח שהם יסיימו את הלימודים בקולג׳. מדים הופכים את כולם לשווים ללא קשר לרקע הכלכלי שלהם. זה חשוב לביטחון העצמי של הילד״.

ילדים מקניה רוקדים במדים
מקור: אינסטגרם

מדי בית ספר אמנם עשויים להגביל את יצירתיות הילדים, אך הם מעניקים להם את הביטחון לחלום על חיים מעבר לגבולות החברה אליה נולדו.
אז בין אם הילדים שלכם לובשים תלבושת אחידה ואם לוא, שתהיה לכולנו שנת לימודים טובה ומוצלחת!


אל תפספסו