לא רק Fallingwater - הצצה לבתים של פרנק לויד רייט
לא רק Fallingwater - הצצה לבתים של פרנק לויד רייט

לא רק Fallingwater – הצצה לבתים של פרנק לויד רייט

האיש האגדה – פרנק לויד רייט. צילום: pixabay.com

מגיעים החודש לקליפורניה? הזדמנות חד פעמית לבקר ב-5 בתים שתכנן האדריכל הנודע

רק החודש: הזדמנות להציץ לבתים פרטיים של פרנק לויד רייט
האיש והאגדה – פרנק לויד רייט. צילום: pixabay.com

האדריכל האמריקאי פרנק לויד רייט (Frank Lloyd Wright) נודע לא רק בזכות מבני הציבור שתיכנן – גם בתי המגורים שעיצב זכו לתהילה והפכו אותו לאחד מחלוצי המודרניזם האורבני. בעוד ביקור במוזיאון גוגנהיים בניו יורק זמין לכל המבקרים בעיר ואפילו סיור ב-Falling Water שבפנסילבניה נגיש למדי, יש כמה בתים שהגישה אליהם תתאפשר החודש בלבד.

במהלך יולי יקיים Frank Lloyd Wright Revival Initiative (ה-FLWRI) סיורים בחמישה בתים פרטיים בקליפורניה, שבעליהם הסכימו לפתוח את דלתותיהם לציבור. FLWRI הוא ארגון ללא מטרות רווח, שההכנסות מפעילויותיו מוקדשות לשימור ושיפוץ עבודותיו של לויד רייט ברחבי ארה״ב. עלות הסיורים 150 דולר ומספר המשתתפים מוגבל. הכניסה מגיל 8 ומעלה.  

בית פירס (Wilbur Pearce)

יום שבת, 13 ביולי, 14:30

לינק לסיור

למרגלות הר סן גבריאל שוכן בית בטון בעל מראה פשוט, שנבנה עבור איש העסקים ווילבור פירס, אבל כשתיכנסו פנימה תראו משהו אחר לגמרי. צורתו מתפתלת כלפי דרום, ולאורך העקלתון נקבעו חלונות אדירים המכניסים אור טבעי במהלך היום כולו. שני חדרי שינה ושני חדרי רחצה משרתים את הבית, המתפרש על פני 85 מ״ר, והקיר המעוקל שבסלון משקיף על המרפסת, על חנייה מקורה וסדנה. כיום מתגורר במקום הנכד, קונרד פירס, שפועל לשימור הבית ומקבל את פני המבקרים.

בית אבלין (George & Millie Ablin)

יום ראשון, 14 ביולי, 14:30

לינק לסיור

מה רבה היתה ודאי השמחה בבית משפחת ד״ר ג׳ורג׳ ומילדרד אבלין בבייקרספילד, שבקליפורניה, כאשר מכתב ששלחה מילדרד בצחוק וללא ציפיות לאדריכל הנערץ על בני הזוג זכה לתשובה חיובית. במכתבה ציינה שתמיד התרגשה מעבודתו, אך שזו אינה זוכה לייצוג מספק בעירהּ. בית אבלין הפך לפרויקט-לפני האחרון שתכנן לויד רייט, שהלך לעולמו ב-1959; העבודה הושלמה רק ב-1961. 

הבית מתפרש על פני כ-300 מ״ר, ומבוסס על צורת גיאומטרית של יהלום. צבעו הוורוד מושך העין של בית המשפחה חריג לסגנונו של לויד רייט, והוא תוצאה של תאונה: העיצוב המקורי כלל את גווני הסגול של הרי סיירה נבאדה, שאמורים היו להיות מוטמעים בנקודות על קירות הבטון. לרוע המזל, טעויות שנעשו בשלבי הבנייה השאירו סימנים קבע על הבטון והמשפחה בחרה בגוון אחר של ההרים – ורוד. בבית יש חמישה חדרי שינה, ארבעה חדרי רחצה, סלון עם רהיטים בעיצובו של לויד רייט, אח, חדר אוכל, מטבח עם שולחן בר משפחתי, משרד, חדר כביסה, חדר משחקים, מרפסת, פטיו, מבנה לאחסון ובריכה משולשת. 

בני משפחת אבלין חיו במקום עד שנת 2009, אז נמכר תמורת 1.6 מיליון דולר. ביקור בבית אינו אפשרי בדרך כלל, ויתרה מזאת: מדובר במבנה היחיד של לויד רייט שאינכם יכולים אפילו להציץ עליו מהרחוב. את הסיור ידריך ארתור דייסון (Arthur Dyson) ממשרד האדריכלים Taliesin שהקים לויד רייט. 

בית באזט (Bazett/Frank)

יום שבת, 20 ביולי, 14:30

סיור ופגישה עם הבנים – לורנס ואוליבר פרנק ופרופ׳ פול טרנר, חוקר של האדריכל. 

לינק לסיור

בית משפחת באזט הוא דוגמה נוספת לסגנון התכנון השימושי והמעשי (Usonian) של האדריכל, המבוסס על מבנה גאומטרי פשוט ובו זמנית אלגנטי ופרקטי. הבית תוכנן במשך עשור בחליפת מכתבים בין סידני באזט-ג׳ונס ואשתו לאדריכל. בית המשפחה הנמוך בנוי בצורת V כפול ומבוסס על משושה, עם קירות לבנים אדומות בריבוד סקויה. 

בשנת 1940 הסתיימה הקמת בית המשפחה בעל ארבעת החדרים, ושלוש שנים והסכם גירושים אחד מאוחר יותר נכנס אליו כשוכר ג׳וזף אייכלר, עד שמשפחת פרנק רכשה אותו ב-1945 והיא מתגוררת בו עד היום. בסיור בבית המיוחד תזכו גם לבקר ב״חדר המומיה״, כפי שמכנים אותו הדיירים – חדר השינה הקטן ביותר שתיכנן לויד רייט. 

מיינארד ביולר (Maynard Buehler)

יום שבת, 27 ביולי, 14:30

לינק לסיור

לויד רייט תיכנן את ביתם של ממציא ויצרן כלי הנשק מיינארד ביולר ואשתו קייטי ב-1948. הבית מבוסס על צורת האות L, ורצפתו מחופה בטון בצבע אדום-צ׳ירוקי. הבית המרווח משתרע על פני 404 מ״ר וכולל סלון משושה, שלושה חדרי שינה וחדרי רחצה, מטבח ופינת אוכל וחדר עבודה, שבחלקם מונחים עד היום גם רהיטים שבנה האדריכל. בשטח הבית נבנו גם בית הארחה, חממה וביתן תה יפני, שמוקפים בגנים שתיכנן הנרי מאטסוטאני (Henry Matsutani)ש האיש שאחראי על הגנים היפנים שבגולדן גייט פארק. בשנת 1994 פרצה בבית שריפה ואת השיפוצים ניהל וולטר אולדס, שפיקח על הבנייה המקורית. בשנת 2013 נמכר הבית תמורת 3.5 מיליון דולר. 

בית ברגר (Berger House) 

יום ראשון, 28 ביולי, 17:30

לינק לסיור

פגישה עם ג׳יימס רגה, הדייר הנוכחי, וסוזן ברגר – שגם תמזוג לכם קצת יין

כאשר פרופ׳ רוברט ברגר ואשתו גלוריה תכננו להקים בית חדש, הם פנו ללויד רייט בבקשה שיתכנן מבנה מודולרי, שאותו להרכיב בעצמם ולשנות את גודל ומספר החדרים לפי הצורך. התכנית הוגשה ב-1951 והבנייה החלה שנה לאחר מכן. ב-1957 עברו בני המשפחה הצעירה לבית – או ליתר דיוק, לסלון שהיה החדר היחיד שבנייתו הושלמה – ובמשך שנתיים לנו בשקי שינה והשלימו את בניית החדרים האחרים. ברגר אכן בנה את ביתו במו ידיו עד שחלה ב-1969, ואת עבודתו השלים נגר מקצועי. 

אל תפספסו