כלכלה שיתופית – מהי וכיצד עיצוב הוא חלק משמעותי בתוכה?

Unsplash

יותר ויותר עסקים וחברות מבינות כי ההשפעה שלהן על הסביבה ועל משבר האקלים חייבת להשתנות. חברות גדולות בעולם כבר החלו לפעול לצמצום ההשפעה בראיה עתידית

כלכלה שיתופית מהי?

כלכלה שיתופית היא מושג ותיק התופס תאוצה שוב בשנים האחרונות, יותר ויותר עסקים וחברות מבינות כי ההשפעה שלהן על הסביבה ועל משבר האקלים חייבת להשתנות. כיום, חברות גדולות בעולם כבר החלו לפעול לצמצום ההשפעה בראיה עתידית שכן חברה שתמותג כחברה המזיקה לסביבה עלולה לספוג ירידות במכירות.

המשמעות של כלכלה שיתופית היא ניצול כל המשאבים העומדים לרשותך, ללא פגיעה סביבתית, ודאגה כי המוצרים או השירותים של החברה ישפיעו באופן מינימלי על הסביבה. כמו כן יש משמעות לדאגה לחברה וצמצום פערים חברתיים מקומיים ועולמיים.

ניצול כל המשאבים העומדים לרשותך, ללא פגיעה סביבתית

דוגמא לכלכלה שיתופית ניתן למצוא בעיקר בתחום הנדלן: שימוש מקסימלי בחלל המסחרי 24/7, ישנן היום חברות רבות המציעות פתרונות בנושא, כמו כן יזמויות מקומיות בארץ ובעולם. במיוחד בתקופת הקורונה בה רבים מהעובדים עברו לעבוד מהבית – יש חשיבות לשימוש נכון במשרדים / בחללים המסחריים.

נושא התחבורה למשל , הוא בעל השפעה עצומה על הסביבה , המהווה גורם ישיר ומשמעותי לזיהום אויר:  צמצום הפקקים/ העברת העובדים לעבודה קבועה מהבית (מבלי לפגוע בזכויותיהם ובמרקם החברתי שהוא גם חשוב)/ מציאת פתרונות חכמים לעבודה.

השפעת העיצוב על הסביבה

יש הטוענים, כי עיצוב על גווניו השונים, בעיקר העיצוב התלת מימדי: מאדריכלות, דרך עיצוב תעשייתי , עיצוב אופנה ועד עיצוב תכשיטים, פוגע בסביבה. תכנון מבנים / מוצרים בהם לא נלקחים בחשבון ההשפעות הסביבתיות עלולים להזיק יותר מאשר להועיל.
לדוגמא: החלטות על ייצור מוצרים מפולימרים (פלסטיק) לא מתמחזרים, שימוש בחומרי בנייה לא מקומיים הגורר הובלות יקרות ואף ניצול של עובדים, עיצוב המיועד לעשירונים העליונים בלבד, תכנון לא נכון של שימוש בחומרים הגורם לפחת מאד גבוה (שאריות).

טים בראון יו”ר IDEO יצר מדריך המסביר את תחום הכלכלה המעגלית
למעבר למדריך לחצו כאן

טים בראון יו”ר IDEO


הנורה ששורדת כבר מעל 100 שנים

הנורה המפורסמת בתחנת כיבוי האש מספר 6 בליברמור קליפורניה שורדת כבר מעל 100 שנים. המקרה הזה מוכיח כי חברות, מתכננים ומעצבים, בוחרים בצורה מודעת, לייצר מוצרים שאינם מחזיקים מעמד לאורך זמן וזאת על מנת להגדיל מכירות ורווחים.

הנורה ששורדת כבר מעל 100 שנים


ועידת העיצוב העולמית

כבר ב2017 התקיימה הWorld Design Summit—Montréal 2017 – (ועידת העיצוב העולמית) בהשתתפות למעלה מ 700 ארגונים ומוסדות לימוד . בסיכום הועידה הוחלט כי “לעצב עבור כדור הארץ” הוא מרכזי דיו ובעל השפעה גדולה והכרחית.

unsplash

למעצבים ישנה השפעה ישירה על הכלכלה השיתופית – שכן הם גם משפיעים רבות על בחירת החומרים והעיצוב וגם מהווים משאב בעצמם.
בבואכם לתכנן ולעצב כדאי לכם להתרכז במספר נושאים:

1. הכרות עם המודל הכלכלי של המוצר / שירות עליו אתם עובדים תעזור לכם למצוא כשלים בתכנון

2. שיתוף קבצים / מוצרים – ישנן פלטפורמות רבות כגון Envato, המאפשרות לשתף קבצי עיצוב ואף להרוויח מזה. שיתוף יכול להביא לפחות שעות עבודה עבור מעצבים אחרים, לחבר אתכם לשיתופי פעולה עולמיים, ולדייק עבורכם את המחשבה

3. חיפוש מוצרי מדף קיימים – לא כל דבר יש להמציא / לעצב מחדש. לפעמים מתיחת פנים או שימוש בעיצוב קיים הוא הרבה יותר חכם ותורם לסביבה

4. שיתוף חללים / סדנאות / כלי עבודה וכו‘- מלבד חללי העבודה הפזורים המוכרים לנו ברחבי הארץ, יש מקום לאיתור שותפים אפשריים. זה יכול לחסוך לכם כסף, זמן וגם תורם לצמצום הצריכה

5. ליסינג (השכרה) במקום רכישה – חשבתם פעם על האפשרות לשכור מוצר במקום לרכוש אותו?
לפעמים אנחנו זקוקים לכלי עבודה באופן חד פעמי, או לרשיון זמני לתוכנה. תארו לכם עולם בו רוב המוצרים היו בשכירות (סבירה) – בעולם כזה כמות הזבל תרד משמעותית ולחברות המשכירות נוצר אינטרס להארכת את חיי המוצר .

אל תפספסו