כך בוחרים טבעת נישואין בשנת 2019
כך בוחרים טבעת נישואין בשנת 2019

כך בוחרים טבעת נישואין בשנת 2019

כיצד בוחרים את טבעת הנישואין המושלמת? איך שומרים עליה מפני פגעי הזמן? מהי טבעת כשרה על פי ההלכה? שלוש שאלות והרבה יותר תשובות

העדויות הראשונות להחלפת טבעות בטקסי נישואין מצביעות על מסורת בת ששת-אלפים שנים, עוד מימי הפרעונים של מצרים העתיקה. המצרים נהגו להחליף טבעות קלועות שעשויות מצמחים. הם ראו בעיגול הטבעת סמל לנצח ולאהבתם הנצחית של בני הזוג. את המסורות המערביות של טבעות הנישואין ניתן לייחס ליוון ולרומא העתיקה, ונקשרו לראשונה עם מושג ה’נדוניה’ ולאחר מכן עם הבטחה לנאמנות. ביהדות, לעומת זאת, טקס הקידושין וענידת הטבעת הוא אקט של קניין, כלומר האשה נקנית על ידי בעלה באמצעות הטבעת. מאחר שכך, הבעל הטרי אינו מחויב בענידת טבעת נישואין שעה שהאישה (שרכש) מקודשת-מקודשת-מקודשת, אך גם נרכשת ומחויבת.

טבעת כשרה על פי ההלכה חייבת להיות עגולה וחלקה בצידה הפנימי. עליה להיות מורכבת מחומר אחד, לא מעירוב של מתכות שונות, כמו כסף וזהב יחד, אך שילוב שני צבעים מאותה המתכת אפשרי בהחלט. לדוגמה, שילוב בין זהב צהבהב לזהב לבן בהחלט מותר. על טבעת כשרה גם להיות שווה לפחות כעשר אגורות, וזאת על מנת להבטיח שכולם, כולל מעוטי היכולת, יוכלו להינשא כדת וכדין. על רכישת הטבעת הכשרה מנוי הבעל לעתיד, ועליו לשלם עליה מכספו בלבד. המחמירים אף ישלחו שני עדים שיפקחו על תהליך הקניה. אם הטבעת נרכשה בתשלומים, יש לוודא שהתשלום האחרון על הטבעת יתקבל לפני ליל החתונה.

כך בוחרים טבעת נישואין בשנת 2019
denny-muller-unsplash

המעוניינים להוסיף יהלומים על טבעת נישואין כשרה יכולים לשכוח מזה, שכן חל איסור מוחלט על שיבוץ יהלומים או אבני חן. הסיבה לכך היא שאבנים יקרות עלולות להפוך למרכז העניין ולגזול את תשומת הלב ממשמעותה העיקרית של הטבעת שהיא – הקידושין, על כן, עליה להיות צנועה. בנוסף אין לחרוט על טבעת נישואין כשרה, למרות שכלל זה שנוי במחלוקת. יש שחושבים כי חל איסור מוחלט לחרוט ולעטר טבעות נישואין בחלקן החיצוני, ויש שייקלו ראש בכך. לעומת זאת אין כל בעיה לחרוט על הטבעת בחלקה הפנימי פרטים כמו מידת הטוהר שלה (קראט) ואת שמו של היצרן.

כאשר ניגשים לבחירת טבעת נישואין חשוב לשים דגש על נוחות. המקפידים לענוד אותה לאורך כל חייהם יקפידו על כך הקפדה יתרה. אסור שתהיה לוחצת מידי אך גם לא משוחררת מדי, ובטח לא טבעת שגורמת להחסרת פעימה בכל פעולה פשוטה כמו שטיפת ידיים או כשמזג האוויר מתקרר והאצבע מתכווצת מעט. לכן כדאי שהיא תתאים למבנה היד. לאצבעות קצרות יותר מתאימות טבעות דקות. אצבעות ארוכות לעומתן יכולות ליהנות משני העולמות.

יש שאומרים כי גוון העור אמור להשפיע על בחירת גוון הטבעת, וטוענים כי לבעלי עור כהה מתאימים יותר הגוונים הכסופים והלבנים, ולבעלי עור בהיר מתאימים הזהובים והאדומים. אך דעתה של כותבת שורות אלה שונה לחלוטין. עניין ההתאמה לפי צבע עור קשור בעיקר בהרגלים, בצבעים שאנשים הורגלו לראות על עורם עוד בימי נעוריהם. ולראיה, נשים וגברים מכל קשת הגוונים והצבעים עונדים את כל הצבעים שיש למתכות השונות להציע, בין אם בצורת טבעות, צמידים או שרשראות.

חשוב להתאים את טבעות הנישואין החדשות לטבעות הקיימות כבר על האצבעות, כלומר, עדיף שיהיו באותה המתכת ובאותו הצבע. הבוחרים בזהב כדאי שיקפידו על טבעות באותה מידת טוהר. זהב צהוב 14 קראט יהיה שונה בצבעו מזהב צהוב 18 קראט. אפשר אפילו לקחת את ההתאמה צעד אחד קדימה וליצור במיוחד טבעת נישואין שמתאימה בצורתה לטבעת האירוסין – כך שתי הטבעות ‘יתחברו’ לידי טבעת אחת.

אך כנראה חשוב מכל הוא לרכוש את טבעות הנישואין לפי טעם אישי, חלילה לא לפי איזו נורמה חברתית-עיצובית או לפי איזו אג’נדה של מוכר או מקדם מכירות בחנות. את הטבעת יש לבחור על פי טעמך האישי, לשוטט בחנויות התכשיטים השונות, להתרשם אבל לא להתפתות ולהחליט במקום. תמיד אפשר להחליט גם מחר.

כך בוחרים טבעת נישואין בשנת 2019
lauren-richmond-unsplash

איתור טבעת נישואין מהחלומות

המחליטים לקנות טבעת אונליין אמנם נהנים מזמן בלתי מוגבל לחיפושים, שאינו כפוף לזמני פתיחת חנויות, ומגוון אדיר שיש לעולם להציע, אבל עדיף לעשות זאת לפחות כחודשיים לפני החתונה, במיוחד אם מדובר במשלוח רגיל מחו”ל. בקניות מסוג זה חשוב מאוד להבין את ההבדלים בין שיטות המדידה השונות המוצעות בשוק העולמי, כדי שניתן בסופו של דבר להחליט נכון לגבי המידה המתאימה.

הרוכשים את טבעות הנישואין בחנויות התכשיטים בישראל יצטרכו לעשות זאת כשלושה שבועות לפחות לפני החתונה. עיבוד ההזמנה לוקח זמן ועדיף להיות בצד הבטוח. מומלץ ללכת למקום שבו מרגישים בנוח, שהמוכרנים נותנים לבטא את הצרכים השונים ומכילים את כל מסכת ההתלבטויות.

המרגישים צורך עז לבטא את עצמם דרך טבעות הנישואין, אלה שתמיד חלמו על טבעות ייחודיות ושונות מהרגיל, או אחרים שלא מצאו בדיוק את העיצוב שמדבר אליהם, יכולים תמיד לפנות למעצבים וצורפים עצמאיים ולנסות להגיע עמם לעיצוב חלומותיהם. פתיחות ותקשורת היא שם המשחק במקרים כאלה. ניתן להגיע עם רעיון מקורי ויחד עם המעצב למקד ולדייק את העיצוב לכלל שלמות. יש כאלה שנותנים חופש מוחלט למעצבים שלהם ‘להתפרע’, כדי לקבל בסופו של תהליך סקיצות לפי ראות עיני הצורף. הפועלים כך צריכים לקחת בחשבון פרק זמן בן חודש לפחות לפני החתונה.

כך שומרים על הטבעת

במהלך חיי היומיום העמוסים יש נטייה לשכוח לתת תשומת לב לתכשיטים. כך, למשל, כשמשתמשים בחומרי ניקוי לבית או כשמבקרים בבריכה, לא מסירים את הטבעת והחומרים הקשים או הכלור שבמים פוגמים בברק ואפילו משנים את צבעה, אם מדובר בטבעת מכסף.

לכן חשוב להסיר את הטבעת (ותכשיטים יקרים אחרים) לפני כל ביקור בבריכה או שימוש בחומרי ניקוי, ולהשתדל לא למרוח עליה קרמים או להתיז עליה בושם. כאשר הטבעת זועקת לניקוי יש להשרות אותה במים חמים עם סבון כלים ולשפשף עם בד או עם מברשת שיניים. ישנן גם מטליות בד ייעודיות המכילות חומרים לניקוי והברקה של זהב וכסף, שכדאי להכיר.

מאחר שטקסטורת המט בטבעת נוטה להישחק או להבריק עם הזמן, כדאי להכיר טיפ קטן שמסייע להשבתה לקדמותה. יש לשפשף את הטבעת בעזרת פיסת סקוץ’ קשיחה. בטבעות עם טקסטורה מבריקה כל שריטה עלולה להראות לעין. ביקור קצר אצל הצורף השכונתי עשוי לפתור את העניין בקלי קלות ובמהירות.

טבעות מזהב לבן שמצופות ‘רודיום’ עלולות להישחק עם הזמן ולחשוף את צבעו הטבעי של החומר, שהוא צהבהב מעט. גם במקרה כזה ניתן לחדש ולצפות שוב ב’רודיום’ שנרכש בחנות או אצל הצורף שממנו נרכשה הטבעת.

בין אם בוחרים בטבעת עדינה ודקה, רחבה וגסה, מוזהבת או מוכספת, טבעת על פי ההלכה או שלא, כדאי לעשות זאת בזמנך הפנוי, בנחת ובלי לאפשר למבחר העצום לבלבל. לא כדאי להיכנע לטרנדים זמניים שיעברו מן העולם עוד לפני שתסתיים החתונה או מעט אחריה. חשוב לאהוב את זאת המיוחדת שנמצאת שם על האצבע דרך קבע, בעונות החמות והקרות, בימים טובים יותר וטובים פחות, ולאורך שנים רבות של זוגיות ואהבה.

כך בוחרים טבעת נישואין בשנת 2019


אל תפספסו