יום כיפור: האם באמת יש צורך במנהג התרנגול?

Dave Herring on Unsplash

כפרות הוא מנהג יהודי עתיק שנערך לרוב בערב יום הכיפורים. על פי המסורת, מסובבים תרנגול מעל הראש ומבקשים שהתרנגול ילך למיתה ותמורתו ילך האדם לחיים טובים ולשלום. לאחר מכן נמסר התרנגול לשחיטה, וניתן לרוב כצדקה לעניים, או נפדה בכסף הנמסר לעניים, ונקרא "פדיון כפרות"

עם העלאת המודעות והתקדמות האדם אל עבר צדק הומני, גם ביום הכיפורים ישנה העדפה ברורה להימנע ממנהג שחיטת התרנגולים כפדיון ומראש לתרום את הכסף לצדקה. אספנו עבורכם 10 ארגונים ועמותות אליהם גם ניתן לתרום בכל עת. ביום הכיפור הזה נמנע מצער מיותר לבעלי החיים

רבים מגדולי ישראל מתנגדים למנהג תרנגול הכפרות מתוך ראייה רחבה והבנה שאין כל צורך בצער בעלי חיים, חלקם מוסיפים שיש במנהג אף היבט של ׳כישוף׳ שאינו מן היהדות.
הרב חיים דוד הלוי זצ”ל אמר “ולמה צריכים אנו דוקא בערב היום הקדוש, להתאכזר על בעלי-חיים ללא כל צורך, ולטבוח בהם ללא רחמים, בשעה שאנו עומדים לבקש רחמים על עצמנו מאת אלקים חיים?”. הרב דוד סתיו יושב ראש ארגון רבני צהר מציין גם כן כי “מנהג הכפרות הוא מנהג עתיק יומין ולמרות שרבים חלקו על עצם קיומו ודאי שכל הנוהגים בו יש להם על מה לסמוך יחד עם זאת ראוי לקיימו בכסף שינתן לעניים ולא בתרנגולות הסובלות לפני ובזמן השחיטה.”

חיים בצפיפות ובתנאים קשים
מקור: mana5280 on Unsplash

כך תבצעו את מנהג הכפרות עם תרומת כסף:

אמרו את הקטע הבא:
בְּנֵי אָדָם יֹשְׁבֵי, חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל.
יוֹצִיאֵם, מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק.
אֱוִלִים, מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם וּמֵעֲו‍ֹנֹתֵיהֶם, יִתְעַנּוּ.
כָּל-אֹכֶל, תְּתַעֵב נַפְשָׁם וַיַּגִּיעוּ, עַד-שַׁעֲרֵי מָוֶת.
וַיִּזְעֲקוּ אֶל-יְהוָה, בַּצַּר לָהֶם מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם, יוֹשִׁיעֵם.
יִשְׁלַח דְּבָרוֹ, וְיִרְפָּאֵם וִימַלֵּט, מִשְּׁחִיתוֹתָם.
יוֹדוּ לַיהוָה חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו, לִבְנֵי אָדָם.
אִם-יֵשׁ עָלָיו, מַלְאָךְ–מֵלִיץ, אֶחָד מִנִּי-אָלֶף: לְהַגִּיד לְאָדָם יָשְׁרוֹ.
וַיְחֻנֶּנּוּ–וַיֹּאמֶר, פְּדָעֵהוּ מֵרֶדֶת שָׁחַת מָצָאתִי כֹפֶר.


קחו את סכום הכסף ביד, סובבו 3 סיבובים מעל הראש באמירת:
“זה חליפתי (סיבוב)
זה תמורתי (סיבוב)
זה כפרתי (סיבוב)
זה הכסף ילך לצדקה, ואני אלך לחיים טובים ארוכים ולשלום”


חזרו 3 פעמים על שלבים 1-2
נהוג לעשות לכל אחד מבני הבית בנפרד (אם זה קשה, עשו לכולם יחד)
את הכסף תרמו לעניים או לארגוני צדקה

תהיו השינוי שאתם רוצים לראות
מקור: Kat Yukawa on Unsplash

1. עזר מציון – תמיכה רפואית

“עזר מציון” הינה העמותה הגדולה בישראל בתחום התמיכה הרפואית. מאז הקמתה בשנת 1979, מושיטה “עזר מציון” סיוע ותמיכה רפואיים לחולים ולמשפחותיהם, לקשישים, לנזקקים ולאנשים במצבי משבר רבים ושונים, במטרה לסייע להם להתגבר על הקשיים והמכשולים העומדים בפניהם. הם עוטפים את החולים ומשפחותיהם בחום, באהבה ובמערך רחב של שירותים ייחודיים וחדשניים הניתנים בצורה מקצועית. 
עזר מציון עושה מאמץ אדיר מתוך מטרה לתת לכל אדם באשר הוא, ויהיה מצבו קשה ככל שיהיה, את ההזדמנות לבחור בחיים.
מעל 720,000 איש מכל הרקעים, המגזרים והגילאים, מסתייעים בשירותי העמותה מדי שנה.
לתרומה לחצו כאן

עזרה ענקית ומצילת חיים ומשפחות
מקור: יוטיוב
לאתר עזר מציון לחצו כאן

2. יד שרה – תמיכה, שיקום והשאלת ציוד רפואי

נכון להיום, מסייעת יד שרה לכמיליון איש בכל שנה. כ-7,000 מתנדבים במחלקות הסיוע השונות וב-110 מרכזי השירות של יד שרה בכל רחבי הארץ. בסניפי ההשאלה מוצעים 7,689 פריטי ציוד רפואי שיקומי לטיפול ביתי חיוני, כך חוסכת יד שרה לקופת המדינה כ-3 מיליארד דולר על ימי אשפוז. המתנדבים מבצעים כ-130,000 נסיעות בשנה למוגבלי תנועה. השיקומון מספק לאלו שעברו שבץ מוחי לחזור לשגרת חיים. מחלקת הייעוץ המשפטי ‘יד ריבה’ עומדת לימין הקשישים בהגנה משפטית.
בנוסף, מתפעלים מתנדבי יד שרה את מוקד המצוקה הראשון והגדול בישראל. עשרות אלפי הנעזרים יכולים לקבל בלחיצת כפתור סיוע חירום, אזעקת רופא, או בן משפחה.
זהו רק קצה המזלג מתוך מגוון העזרה והסיוע המציעה יד שרה לכלל האוכלוסיה.
לתרומה לחץ כאן

חיישן המצוקה החדש של יד שרה
מקור: יוטיוב
לאתר של יד שרה לחצו כאן

3. יד אליעזר – סיוע למשפחות במצוקה

בעשור האחרון מובילה אגודת יד אליעזר מהפכה אמיתית בהיקף הסיוע עבור משפחות במצוקה. תוך שמירה על כבוד המוטבים ושימת דגש על יציאה ממעגל העוני לצמיחה כלכלית וחברתית. למעלה מ-30,000 תמיכות בסכומים ובאמצעים שונים מועברים מדי חודש ומשפיעים ישירות על חייהם של כ-130,000 נפשות באמצעות עשרים ואחת תוכניות סיוע ופרויקטים כלכליים וחברתיים שונים. הוצאות אחזקת הפעילות השוטפת מטעם הארגון עצמו נמוכות יחסית וזאת כתוצאה משימוש מושכל במערכת התנדבות מסועפת המונה כ-12,000 מתנדבות ומתנדבים.
אגודת יד אליעזר שמה לה למטרה להילחם בעוני בכל צורה, סיבה, או אוכלוסיה בה הוא מופיע, על ידי מתן הקלה מידית ומתן עזרה להתמודדות אמתית עם העוני בעתיד.
לתרומה לחצו כאן

פרוייקט החונכים – מעל 10,000 ילדים נתמכים תחת הפרוייקט
מקור: יוטיוב
לאתר יד אליעזר לחצו כאן

4. אגודת צער בעלי חיים בישראל

אגודת צער בעלי חיים בישראל פועלת למניעת צער וסבל מבעלי החיים ולקידום זכויותיהם ורווחתם.
האגודה מציעה מגוון שירותים, וביניהם: קליטת בעלי חיים נטושים ומציאת בתים מאמציםמרפאה וטרינרית, שירותי פנסיון לחיות מחמד ומחלקה לחינוך להומאניות, המעבירה פעילויות חינוכיות לקבוצות מכל הגילים והמגזרים. עוד פועלת האגודה במישור הפרלמנטרי לקידום חוקים לרווחת בעלי החיים, וברשותה אורווה מרווחת אשר בה משוקמים סוסים וחמורים שעברו התעללות או הזנחה. שעריה פתוחים בכל עת בפני כל בעל חיים הזקוק למקלט ולהגנה. בנוסף, מתוך ניסיונה רב השנים יצרה האגודה תהליך הנקרא “אימוץ אחראי”, שמטרתו התאמה בין המאמץ לבעל החיים, כדי שבעל החיים יגדל בביתו החדש במשך כל ימי חייו.
לתרומה לחצו כאן

סיוע והצלה לכלל בעלי החיים יחד עם מערך הסברה מקיף לאוכלוסיה
מקור: יוטיוב
לאתר האגודה לחצו כאן

5. S.O.S חיות – האגודה למען בעלי חיים

עמותת S.O.S חיות הוקמה במטרה לסייע לכלבים ולחתולים חסרי בית ובנוסף, לשפר את מצב בעלי החיים בארץ.
S.O.S חיות מתנגדת להמתת בעלי חיים ודבקה בדרך זו מיום הקמתה, נלחמת על חיים ואיכות חייו של כל כלב או חתול. עמותת S.O.S  חיות היא הראשונה בארץ שפעלה ללא מכלאות, מתוך עקרון ואמונה שעל בני האדם לשאת באחריות, לא לנטוש בעלי חיים ולראות במכלאה מוצא אחרון.
לתרומה לחצו כאן

s.o.s חיות פרצה דרך ופועלת ללא מכלאות
מקור: יוטיוב
לאתר העמותה לחצו כאן

6. האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים

מטרת האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים היא להביא להפסקה המוחלטת של ניצולם של בע”ח בתעשיות הניסויים בישראל. האגודה מאתגרת את החשיבה המיושנת לפיה בעלי חיים הינם כלי לשימוש האדם, ופועלת לבסס תחתיה את ההכרה כי בעלי חיים הם יצורים חשים, הזכאים לכבוד, חמלה ואוטונומיה על גופם. העיקרון המנחה את האגודה הינו הגנה בלתי מתפשרת על זכויותיהם הבסיסיות של בעלי החיים לחיים ללא סבל ושעבוד, עיקרון המגובה על ידי קיומם של אמצעי מחקר מודרניים ויעילים בעלי תרומה מוכחת לקידום המדע.
לתרומה לחצו כאן

הפסקה המוחלטת של ניצולם של בע”ח בתעשיות הניסויים בישראל

7. מניפה – מנוף לחיים – ילדים ונוער במצבי סיכון

צוות העמותה מותאם מגזרית, עם מודל רגיש תרבות. העמותה פועלת ברחבי הארץ .
מטרות העמותה הם מניעת נשר וניתוק, הכוונה לתפקוד של ילדים נוער וצעירים- מול מסגרות שונות בקהילה ובנוסףת הכשרת מורים לשיפור הוראה, בדגש על הוראה לתלמידים בקצוות- הזקוקים להוראה אחרת.

בישראל ישנם מאות אלפי ילדים ונוער במצבי סיכון או עם פגיעות הזקוקה לטיפול. חלקם הגדול גם נושר ואינו מתפקד במסגרת לימודית. העמותה פועלת ליישום חוק לימוד חובה עבור אותם תלמידים שקופים, הזקוקים לתהליכי למידה שונים.
ילדים ונוער עם הפרעות נפש- עדיין אינם זכאים לסל שירותי שיקום, אנו מקוים כי החקיקה בענין תאפשר הקמת תכניות שיקום בקהילה והחלמה לילדים ונוער עם הפרעות נפש, בין אם מדובר בטראומה והלם, פגיעות אורגנית מתמשכת, הפרעות אפיזודיות, אבדנות , דיכאון ועוד.
צעירים מעל גיל 18 הוכרו בשנים האחרונות כחלק מרצף שירותים בינמשרדי (תכנית ית”ד). עמותת מניפה מתמקדת בצעירים חיילים לאורך הגיוס. העמותה מכירה בצורך של חייל בסכנת נשר וכליאה.
לתרומה לחצו כאן

הצלת ילדים ונוער בסיכון ומציאת מסגרת מתאימה
מקור: יוטיוב
לאתר מניפה לחצו כאן

8. בית השנטי – למען בני נוער בסיכון

השבת נוער בורח וחסר קורת גג למסלול חיים אופטימלי על ידי יצירת סביבה תומכת, מכוונת ומותאמת לצרכיו.
משנת 1984 ועד היום מעניק בית השנטי קורת גג ומסייע לבני נוער אלו, ללא הבדל דת, גזע, לאום או מין, לעצב את דרכם לחיים עצמאיים. דלתות בית השנטי פתוחות 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה, ללא צורך בהפניה רשמית או בתקופת המתנה כלשהי, וללא הגבלת משך הסיוע. בית השנטי משמש גם כבית זמני וגם כמסגרת ארוכת טווח לבני נוער הנמצאים בסכנה מידית או עומדים בפני הידרדרות לאלימות פיזית, ניצול מיני, עבריינות, זנות וכיו”ב.
בתקופת שהייתם זוכים ילדי בית השנטי למעטפת חינוכית וטיפולית רחבה הכוללת ייעוץ וליווי מקצועי, כך שיוכלו לגייס את הכוחות הטמונים בהם, להאמין בעצמם וביכולותיהם ולבחור בחיים. בוגרי בית השנטי זוכים לסיוע, תמיכה וייעוץ בצמתים המרכזיים בחייהם לאורך השנים.
לתרומה לחצו כאן

מעטפת חינוכית וטיפולית רחבה לבני נוער בסיכון
מקור יוטיוב
לאתר בית השנטי לחצו כאן

9. תנופה בקהילה – סיוע לאוכלוסיות מוחלשות

תנופה בקהילה מסייעת לאוכלוסיות מוחלשות לצאת ממעגל העוני לדרך חדשה באמצעות שיפוץ בתיהם – ללא עלות – ותמיכה סוציאלית. מירב המאמצים מושקעים ביצירת בתים שיאפשרו לדיירים לחיות בבטחה ובכבוד. העבודה נעשית ע”י בעלי מקצוע קבועים של העמותה בעלי ניסיון רב שנים בענף השיפוצים.
בד בבד עם הטיפול בסביבת הבית, אנו מתמקדים גם ב”שיפוץ” המשפחה. העובדים הסוציאליים של העמותה בונים למשפחה תכנית שיקום אישית ומלווים את המשפחה על מנת לסייע לה לעמוד ביעדים שנקבעו. מענה כוללני זה מוביל את המשפחות לצמיחה, לתפקוד מלא וליציאה ממעגל הנזקקות, והוא סולל את שילובם בקהילה ובחברה.
לתרומה לחצו כאן

מסייעים למשפחות רבות במצוקה בין היתר קשישים וניצולי שואה
מקור: יוטיוב
לאתר תנופה בקהילה לחצו כאן

10. יד לקשיש – העצמת אלפי קשישים מעוטי הכנסה

עמותת יד לקשיש פועלת להעצמת קשישים נזקקים באמצעות תעסוקה יצרנית ויצירתית, תמיכה חברתית וכספית, כמו גם קידום עמדות חיוביות כלפי קשישים נזקקים ומקומם בחברה. מדי יום מגיעים  כ-300 קשישים מירושלים וסביבתה, כולם מקבלי הבטחת הכנסה, עולים חדשים וותיקים, מרביתם ניצולי שואה, בגיל ממוצע של 80+ לבתי המלאכה. הם זוכים לתעסוקה משמעותית ויצירתית, למערכת שירותים כלכלית חברתית מקיפה ולמסגרת קהילתית חמה ותומכת.
כמו כן, פועלת “יד לקשיש” לקידום עמדות חיוביות כלפי זיקנה וטיפוח קשרים וגשרים בין דוריים. מידי שנה, אלפי מבקרים מגיעים ליום הכרות ופעילות בעמותה, ביניהם משלחות נוער, מחנות קיץ, בתי ספר, טיולים מאורגנים, חיילי צה”ל, סטודנטים מחו”ל ועוד.
לתרומה לחצו כאן

תמיכה ותעסוקה לאוכלוסיה המבוגרת
מקור: יוטיוב
לאתר יד לקשיש לחצו כאן

ניתן להיכנס גם לאתר ׳ישראל תורמת׳ ולמצוא ארגונים ועמותות נוספים הזקוקים לתרומתכם על מנת להמשיך לעשות את העבודה החשובה וההכרחית הזו.

בין אם ביום כיפור ובין אם לא, תרומה ועזרה הם ערכים יקרים וחשובים שעלינו להמשיך לקיים וכמובן להעביר הלאה. בזכות ערבות הדדית ואחריות חברתית נוכל להגיע לחברה משגשגת, בריאה ובעיקר מאושרת. על צדקה אמיתית לבוא מן הלב וכתרומה אמיתית ללא בקשת תמורה. אין צורך בפגיעה בבעלי חיים לצורך קיום המנהג שבסיסו במקור הוא חמלה, אהבה ועזרה לזולת.
גמר חתימה טובה לכולנו.

אל תפספסו