יהלום או אופל? המדריך לבחירת אבני החן שלכם

Allie Smith on Unsplash

כיצד תבחרו את אבן החן המתאימה לכם? האם לפי המזל, חודש הלידה, האנרגיה או המשיכה הטבעית? כיצד לגשת לבחירת אבן החן המתאימה לכם ומה היא מייצגת

במשך השנים ליוויתי לקוחות רבים דרך עיצוב ובחירת האבנים לתכשיט שלהם, וההתלבטות לעיתים, הייתה קשה. באיזו אבן לבחור? האם לבחור אותה לפי המזל, לפי חודש הלידה, האנרגיה שהיא מביאה עימה או לפי המשיכה הטבעית- המיידית? לא קל.  אני פה כדי לעזור לכם לנווט בין כל אלה.

לחלק מהאנשים קל יותר לבחור אבן לפי החודש בו נולדו. בשיטה זו הותאמו 12 אבנים לפי 12 חודשי השנה והן נקראות אבני לידה (או אבן הולדת). אבני הלידה מבוססות על כח מיסטי לפיו לכל אבן יש יותר רטט או חוזק בתקופות מסויימות של השנה. אבן החן בעלת החוזק או הרטט הגבוה ביותר בחודש מסויים היא האבן שהוקצתה לו. 
מוזמנים להסתכל באתר סטונאייג׳ המציע מגוון רחב של אבנים וקריסטלים לבחירתכם יחד עם הסברים על האבנים וסגולותיהם.

אז מה האבן שלך?
מקור: יוטיוב

המנהג לענוד אבני חן לפי חודשי השנה נפוץ בעיקר בארה”ב ויש עדויות לקיומו עוד מהמאה ה 15 באירופה, ואף עדויות קדומות יותר מטיבט והודו. עד תחילת המאה הקודמת לא הייתה רשימה מסודרת של אבני הולדת ולכל צורף הייתה רשימת אבנים משלו. בשנת 1912 נקבעה, באופן סופי ונחרץ, רשימת אבני החן (בדרך כלל היקרות ביותר) לפי חודשי השנה. ישנם גם אבנים זולות יותר כחלופה לזו שנקבעה לאותו החודש, כך שמי שנולד באפריל ואבן ההולדת שלו היא יהלום- יכול גם להחליפה בקוורץ.
חנות האבנים ג׳מה, הממוקמת במתחם הבורסה ברמת גן, מציעה את אבני ההולדת במחירים מעולים ושירות אינפורמטיבי. ניתן לקבל מידע גם באתר שלהם.

Rose Quartz
רוז קוורץ כחלופה ליהלום
מקור: flickr
חודשאבן הולדת חלופה
ינוארגרנטרוז קוורץ
פברואראמנטיסטאוניקס
מרץאקווה מריןג׳ספר/ בלדסטון
אפריליהלוםקוורץ
מאיאמרלדכריזופרס
יוניפנינהאלכסנדרייט/ מונסטון
יולירוביקרנליאן/ ג’ייד
אוגוסטפרידוטספיר/ סרדוניקס/ אוונטורין
ספטמברספירלפיס לזולי
אוקטובראופלטורמלין ורוד
נובמברטופז צהובטורקיז/סיטרין
דצמברזירקון כחולטורקיז/ לפיס לזולי/ טנזנייט

בחירת אבן חן דרך גלגל המזלות

לכל אחד מגלגל המזלות יש כמה אבנים שמתאימות לו הנקראות אבנים אסטרליות. אבנים אסטרליות הן הגבישים ואבני החן המתאימים לקבוצת הכוכבים הייחודית שבה נולדנו. הן מייצגות את אחדות היקום ומשמשות כקשר בין כדור הארץ לכוכבים.

Birthstones
פילוסופים קדומים טענו שענידה, החזקה או נשיאת האבן האסטרלית המתאימה מחזקת את המזל וההון בחיים שכן היא מעצימה את הרטט של קבוצת הכוכבים ומחזקת את השפעת המזלות
מקור: flickr

לכל סימן מגלגל המזלות משוייכות מספר אבנים אסטרליות וכל אחת מהן מכסה גם מגוון רחב של תכונות. מתוך כל אבני המזל שלך את/ה צריך/ה לבחור בזו שאליה את/ה מרגיש/ה את הקשר העמוק ביותר.

מזלאבן אסטרלית (רשימה חלקית
טלהאמטיסט, יהלום, ענבר, קרנליאן, אמרלד
שור ספיר, אמרלד, רוז קוורץ, אקווה מרין
תאומיםאגאט, סיטרין, טייגר איי, כריזופרס
סרטןאמרלד, רובי, ענבר, רודונייט, טורמלין ורוד
אריהאוניקס, פרידוט, רובי, טורקיז, קרנליאן, אמרלד
בתולהפרידוט, קרנליאן, ספיר, קריסוקולה
מאזנייםפרידוט, לפיס לזולי, ספיר, אוונטורין, בלדסטון
עקרבאגאט, אקווה מרין, מלכית, אמרלד, גולדן טופז
קשתאמטיסט, טורקיז, בלו טופז, טופז לבן, סודולייט
גדיטורקיז, רובי, אגאט, לברדורייט, מלכית
דליגרנט, אמטיסט, אקווה מרין, איולייט
דגיםאמטיסט, טורקיז, פלואורייט, אושן ג’ספר, אקווה מרין


צביה דרופיבסקי למשל, מעצבת תכשיטים המשובצים באבנים טבעיות.
התכשיטים עדינים למראה ובעלי ערך מוסף בזכות האבנים המגיעות בצורתם הגולמית. כך נקבל תכשיט שניתן לענוד בכל עת ולהתחבר לאנרגיה המיוחדת של כל אבן.

טבעת ייחודית עם ערך מוסף
מקור: אינסטגרם

אנרגיה

דבר נוסף המיוחס לאבני חן הוא אנרגיה. האנרגיה שלהן נובעת ממליוני שנים של התגבשות בחום ולחץ אינטנסיבי במעמקי כדור הארץ.

לכל אבן נקשרו תכונות אנרגטיות שונות שיכולות להעצים, לחזק, לאזן ואף לרפא ברמה הפיזית, הנפשית והרגשית
מקור: Sara Johnston on Unsplash

כך, לדוגמא, אבן אוניקס תחזק שליטה עצמית ותעודד את הכח לקבל החלטות. אמרלד תאפשר כנות רגשית עמוקה ותעזור בפיתוח של רגשות אחווה ואהבה וסיטרין, לעומת זאת, תרפא ותחזק את מערכת העיכול, שלפוחית השתן והכליות. רשימת האבנים עוד ארוכה וכך גם מגוון התכונות המיוחסות אליהן.

אבן האמטיסט תחבר אותנו לשלווה שנמצאת בתוכנו ותעורר הרמוניה וסבלנות
מקור: Aleksey Ovcharov on Unsplash

הצרכים האנרגטיים שלנו לרוב לא נקבעים על ידי נסיבות חיצוניות, אלא על ידי החיים הפנימיים שלנו. לדוגמא – אתם חווים קושי להתבטא במקום העבודה או צורך בהגברת הבטחון העצמי, בעצם, כל חסם מכל סוג שהוא עלול לגרום לסערת נפש ברמה כזו או אחרת. לכן, תמיד כדאי להתבונן פנימה ולנסות להבין מהיכן הקשיים נובעים ולטפל בשורש הבעיה, אך לפעמים יש צורך בעזרה חיצונית. טיפול אנרגטי דרך אבני חן יכול לעזור בפתרון הבעיות.

מצאו את האבן המתאימה לצרכים באישיים שלכם
מקור: יוטיוב

אבישי הרץ , הוא דוגמא נוספת למעצב וצורף תכשיטים בשיבוץ יהלומים ואבני חן. בין הפריטים הייחודיים שהוא יוצר ניתן למצוא תכשיטים מרהיבים המשובצים באבנים ומאפשרים קרבה נוספת אל האבן האהובה עליכם.

מי מכם שלא מתחברים לדרכים שהצעתי קודם – יכול פשוט לסמוך על החושים הטבעיים שלו. תנו מבט על מבחר האבנים העומד לרשותכם. האבן הראשונה שתצוד את תשומת לבכם בדרך כלל תהיה זו שתתאים לכם ביותר.

גם אם תתלבטו בדרך להחלטה ותשנו את דעתכם מספר פעמים – האבן הראשונה שנמשכתם אליה תהיה זו שתחזרו אליה לבסוף
מקור: Emily Karakis on Unsplash

תקראו לזה אינטואיציה, אנרגיה או פשוט משיכה טבעית לצבע או לצורה מסויימים- זה לא משנה. אם אתם אוהבים את האבן שבחרתם- היא תעשה לכם טוב בכל פעם שתסתכלו עליה בלי קשר למערכת היחסים שלה עם גרמי השמים, או למסע הארוך שלה בבטן האדמה.

אל תפספסו