חתול שחור מחפש משמעות: סמלים באמנות

pixabay

סיור אחר משמעות החתול השחור באמנות, מהשיוך למכשפות ועד אמונות טפלות

לחתולים שחורים יצא שם רע בהמון מקומות מתוך הקשר לכישוף ומזל רע. בניגוד לאמונה הרווחת, לא בכל העולם נחשבים חתולים שחורים למזל רע. בגרמניה, לדוגמא, אם חתול שחור חוצה את דרכך משמאל לימין, זה נחשב למזל טוב בעתיד. באופן דומה, בבריטניה, חתול שחור שחוצה את דרכך מכל צד זה סימן למזל טוב. עם זאת, התרבות האמריקאית העניקה לחתולים שחורים שם שחור לא פחות בעיני הקהל הרחב.
זהו יצור שכבש את דימיון כולנו עוד מימי הביניים. שם, כביכול, שלטו המכשפות בארץ והפיצו זדון נגד הרוצים ברעתן.
כאן נציג בפניכם כמה דוגמאות לחתול השחור ומשמעותו בסיפורים, ציורים, תמונות ופסלים.חתולים שחורים בפרוזה

הדוגמא המפורסמת ביותר, כנראה, לחתולים שחורים באומנויות הוא הסיפור המצמרר של אדגר אלן פו בהחתול השחור. הוא פורסם לראשונה באוגוסט 1843 ב “The Saturday Evening Post”, בהמשך הופיע ב”סיפוריו של אדגר אלן פו” שפורסם שנתיים לאחר מכן. הסיפור מתחיל עם אדם נעים הליכות המבצע מעשי זוועה נגד החתול השחור האהוב שלו ובסופו של דבר הורג אותו בתלייה. לאחר שריפה בלתי מוסברת שמכלה את ביתו כליל, הכותב נתקל בחתול שחור נוסף אשר עוקב אחריו הביתה ומתגרה בו עקב מעשיו הקודמים. מוחו המיוסר והמעונה של האיש, בשל מעשי האכזריות מעברו, מובילים אותו בסופו של דבר לרצוח את אשתו בדם קר ולהסתיר את גופתה. ללא ידיעתו של האיש, החתול נלכד גם הוא עם הגופה והפשע מתגלה. הוא נתפס ונשלח אל הגרדום למות מוות דומה למות החתול שלו.
הסיפור המצמרר משתמש בחתול השחור ככלי ליצירת תחושת אימה וחששות אצל הקורא. אך באופן מסוים החתול מייצג את מצפונו המיוסר של האיש אשר מוביל לבסוף להרס שלו עצמו.
הסיפור לחלוטין לא מציג את החתול השחור באופן חיובי, להיפך, ייתכן וזהו אחד מהסיפורים שנתנו לחתולים שחורים שם של מבשרי רעות הרבה מעבר למה שמגיע להם.

לקריאת הסיפור לחץ כאן
מקור: אמזוןחתולים שחורים בציורים

שיניים וטפרים כנקודות מוקד
מקור: oldbookillustrations

אחד הציורים המפורסמים ביותר המציגים חתול שחור, הוא כנראה ” By Day She Made Herself Into A Cat” של ארתור רקהאם. העיניים הלוהטות, השיניים והטפרים החדים הם נקודות המוקד בציור, כמו גם הענף הישן והגדול עליו יושב החתול. רקאהם צייר את זה ב- 1920, ציור אשר מבוסס על אגדה של האחים גרים המספרת על מכשפה המשנה צורתה. הציור מתאר באופן ישיר את השיוך של חתולים שחורים כמלווים הנבחרים למכשפות.
יחסי הציבור בציור אמנם לא מטיבים עם החתולים השחורים, אך גם פרסום שלילי הוא בכל זאת פרסום.חתולים שחורים בצילום

חתולים שחורים בסוריאליזם
מקור: Taller Básico Fotografía Digital via Flickr

אמנים רציניים לרוב מסתכלים על צילום כנחות, אך זהו ביטוי אמנותי בלתי ניתן להכחשה כאשר ישנה רמה כזו של נחישות ומחויבות. הצילום המסוים הזה, נוצר לאחר לא פחות מ- 26 ניסיונות ועליו חתום המאסטר של הסוריאליזם, סלבאדור דאלי, בשיתוף פעולה עם צלם הפורטרט פיליפ האלסמן בשנת 1948.
בתצלום מטה ניתן לראות את התהליך היצירתי אל התמונה הנכספת:

תחילת הג׳אמפולוגיה
מקור: artsy

היצירה היא אחת הדוגמאות המוקדמות ביותר לתקופת ה“ג׳אמפולוגיה” של האלסמן, אשר מאוחר יותר היה מעורב בלכידת אישים מפורסמים קופצים כגון: ריצ’ארד ניקסון וגרייס קלי. האלסמן טען ש”כאשר אתה מבקש מאדם לקפוץ, תשומת ליבו מפונית בעיקר למעשה עצמו ובכך המסיכה יורדת והאדם האמיתי פורץ החוצה”.
החתולים בתמונה היו למעשה ברי מזל מאחר ואשתו ובתו של האלסמן טיפלו בהם בין הצילומים ולא פחות מאחר והרעיון המקורי היה לפוצץ ברווז באמצעות דינמיט!חתולים שחורים בפיסול

אטרקציה תיירותית ביורק, אנגליה
מקור: Cat Statues of York – Dreyski

סיפורם המסקרן של חתולים שחורים באמנויות ממשיך עם סט הפסלים המהפנט ביורק, אנגליה.
החתולים המתכתיים הוצגו לראשונה בתחילת המאה 20, אך ב- 1980 , סט חדש של חתולים הוזמנו מהפסל ג’ונתן ניודיק על ידי האדריכל טום אדמס. האוסף תפס במהרה את תשומת הלב של המקומיים והתפשט במהרה – למרבה האירוניה, כמו החולדות שהם היו אמורים להבריח. כיום ישנם 22 מהחתולים הללו – חלקם שחורים וחלקם בצבעים שונים. הם מוצגים במפת “York Cat Walk” המחולקת בעסקים רבים. ייתכן ותתקשו למצוא אותם, מכיוון שלעיתים קרובות הם נגנבים, אך חתולים חדשים מופיעים כל הזמן בסביבה.החתול השחור מקושר עם רשע כבר זמן רב, אך האמת היא שאין בהם שום רוע כלל. אגדות על חתולים שחורים שלקחו דמות אדם או היו בני לוויה למכשפות, קיימות בסביבה שנים רבות. לאחר שמתיישבים אירופאים הגיעו אל פלימות’ רוק (על פי המסורת זהו מקום מושבם הראשון של החלוצים באמריקה) חתולים שחורים נחשבו לשליחי השטן. למעשה, בצרפת של לפני 1800 היה נהוג לשרוף חתולים (לא רק שחורים) במדורות. לפי ההיסטוריון נורמן דיוויס, אנשים היו מתאספים לשריפות החתולים הללו “הם צחקו בזמן שהחתולים צרחו מכאב, נחרכו, נצלו ולבסוף היו לפחם”. היו גם אלו שצבעו חתולים שחורים.

יצורים אלו הם עדינים, אוהבים ואלגנטיים אך בני האדם ייחסו להם מידה לא פרופורציונלית של תכונות רעות. ככל הנראה, אנו משליכים באופן תת מודע את סלידתנו מהצד האפל של הנפש האנושית, על יצור תמים שפשעו היחיד היה צבעו השחור אשר מיוחס אל ההפך מטוב.

עדינים, אוהבים ואלגנטיים
מקור: boredpanda

אל תפספסו