חנויות הסדקית והצמר – חווית קניה נוסטלגית אמיתית

צילום: הדס אלדר

המיזם החברתי "בעקבות המקצועות שנעלמים מן העולם" מגיע אל אביגדור ורן קליין, דור שני ושלישי לחנות הצמר והסדקית

נסענו לעיר נתניה בתקווה להעלות חיוך על פניהם של אביגדור (69) ורן (40) קליין דור שני ושלישי לחנות הצמר והסדקית המיתולגית קליין – דורות

ימי הקורונה והקשיים של העסקים בישראל הביאו אותי להחלטה לנסות להפתיע, לעזור לחשוף ולתעד עסקים קטנים שלאו דווקא ייקחו חלק פעיל במיזם התיירות החברתי “מקצועות שנעלמים מן העולם” אשר אותו בניתי ב 2015 התומך בבעלי מלאכה, אומנים וחנויות וותיקות כמו קליין – דורות  שנוסדה ב1953.

קליין – דורות
צילום: הדס אלדר

היכן הכל התחיל?

“הכל התחיל ברומניה” סיפר לי אביגדור, שלהוריו אסתר ויוסף היתה שם חנות סידקית לפני השואה.
ב- 1948, לאחר המלחמה הקשה, עלו הזוג הצעיר ארצה והשתכנו בנתניה. בלי כסף אבל עם חזון ורוח יזמות פתחו בתחילה קיוסק ברחוב ברקת בעיר, כאשר החלוקה היתה שאסתר מבשלת ויוסף מוכר סודה במלטשות היהלומים שהיו לא רחוק משם. אחרי תקופה פתחו חנות ירקות ולבסוף אחרי שחסכו כסף הגשימו את חלומם והעתיקו את חנות הסידקית מרומניה לישראל, אותה רכשו בדמי מפתח.

יוסף התכונן רבות לפתיחה המרגשת ורכש ציוד ומלאי רב. ביום הפתיחה בהגיעו לחנות הוא גילה לתדהמתו שהחנות נפרצה וכל המלאי שהיה גם כל הונו, נגנב. יוסף הרגיש שחרב עליו עולמו. למזלו הרב, הסיטונאי שמכר לו את הסחורה שמע את הסיפור הקשה ומיד התקשר ליוסף שיבוא לקחת את כל המלאי מחדש וישלם רק אחרי שיעמוד מחדש על הרגליים. כך סיפר לי אביגדור בערגה על הימים שבהם ערבות הדדית היתה נפוצה יותר.

קליין – דורות
צילום: הדס אלדר

עסק משפחתי

כבכל עסק משפחתי של אותם הימים, נשאבו גם הילדים אביגדור ומלכה לעזור בפרנסת המשפחה ואחרי ביה”ס הגיעו לחנות על מנת לעזור להורים. לפני כ-20 שנה הצטרף גם רן, הדור ה-3, שנשאב אף הוא ומאז הוא כאן כדי להשאר.

רן ואביגדור סיפרו כי לאורך השנים החנות השתנתה והותאמה לצרכים המשתנים של מדינת ישראל. בתחילה קיבלו משפחת קליין את הזיכיון הראשון של חברת כיתן ומכרו פריטים של המותג. לאחר מכן שילבו בין פרפומריה לסידקית, והיתה גם תקופה של מזוודות ובגדי תינוקות.

היום, החנות משווקת סידקית, חזיות, גובלנים וצמר שזה הטרנד האחרון של נשות נתניה הוותיקות.

קליין – דורות
צילום: הדס אלדר

החנות צבעונית, נקיה ומתוקתקת ונראה שרן משקיע רבות בסידור המלאי הגדול של החנות. לאורך היום עם המשפחה ותוך תיעוד הסיפור והצילומים זכיתי לראות את הלקוחות הוותיקות שהגיעו וסיפרו על השירות הנפלא להן הן זכו לאורך השנים.

לשאלתי אם יש סיפור מיוחד שירצו לחלוק עימי, סיפר אביגדור “לאחרונה הגיעה לקוחה עם ביתה המתבגרת כדי לרכוש עבורה חזיה ראשונה. הלקוחה סיפרה בהתרגשות כי כאשר היא היתה נערה אמא שלה רכשה פה את החזיה הראשונה עבורה”.

קליין – דורות
צילום: הדס אלדר

חשבתי לעצמי איזה סיפור מקסים שאוצר בתוכו זיכרון מתוק, נוסטלגיה וגם את הסיפור של אותן חנויות וותיקות שהקדמה מאיימת להכחיד.

קליין – דורות
צילום: הדס אלדר

אז אם טרם יצא לכם להכיר ואתם זקוקים למוצרי סדקית, גובלנים, חזיות או צמר רוצו אליהם. מובטחת לכם חווית קניה.

קליין – דורות שער הגיא 7, נתניה.

כדי שגם אנחנו נוכל להמשיך לתמוך, לתעד ולהנציח את העסקים היקרים האלה ולתת להם מתנה שלא ישכחו (תיק צילומים מקצועי, תיעוד סיפורם האישי ושליחת הסיקור לעיתונאים) אנחנו צריכים גם אתכם.

הצטרפו אלינו  לסיורי המיזם החברתי “בעקבות המקצועות שנעלמים מן העולם” – אתם תהנו מיום כיף ואנחנו נוכל להמשיך ולתמוך בעסקים ישראלים.

לפרטים והצטרפות – https://www.mk-artour.com/disappearing-crafts-store

פייסבוק של המיזם – https://www.facebook.com/www.meitalkatz.co.il

אל תפספסו