זהירות: צבע בריא! הדרך המפתיעה לשדרוג החיים בעיר

Loïc Mermilliod on Unsplash

שימוש בצבע יכול לקצר את זמני ההחלמה בבית החולים, לשפר את הפרודוקטיביות במקום העבודה ואפילו... להרחיק יתושים

מסתבר שהשימוש בצבעים משפיע לא רק על הבריאות שלנו, אלא על מגוון רבדים נפשיים ופיזיולוגיים

כל מי שביקר בחייו בבית חולים, יכול לספר שמדובר בחוויה לא הכי נעימה – ולא רק בגלל הקושי הבריאותי. ביקור בבית חולים הוא אף פעם לא נעים, במיוחד כאשר מדובר במציאות הישראלית הכוללת זמני המתנה ארוכים, מחסור במיטות וברופאים וגם רמות סטרס גבוהות, שגולשות לא אחת לפסים אלימים.

למרבה המזל, אחת הדרכים להפחית את רמות הסטרס, לקצר את זמני הריפוי ולהפחית את רמות הכאב, היא פשוט לעשות שימוש חכם בצבעים. לתובנה הזו הגיעו במגוון מחקרים, אחד המפורסמים שבהם נערך בשנת 1984: במסגרת מחקר שביצע רוג’ר אולריך, נבדקה מידת ההשפעה של סוג הנוף אליו נחשפים חולים המתאוששים מניתוח בכיס המרה: חלק מהחולים מוקמו בחדרים הצופים לנוף ירוק, בעוד ש”הנוף” בחלק מהחדרים היה קיר לבנים.

והתוצאות? הפחתת השימוש במשככי כאבים בשיעור של עשרות אחוזים בקרב המטופלים שצפו לנוף הירוק. לא פחות חשוב, זמן האשפוז של חולים אלו היה קצר יותר בכ- 8.5% ביחס לאלו שצפו בקיר הלבנים. מחקרים נוספים שנערכו מאז, חיזקו את הקשר שבין הצבת מראות טבעיים לבין הפחתת רמות הכאב והחרדה, קיצור זמן ההחלמה ואפילו שיפור היעילות של הצוותים במרכזים הרפואיים.

מקור: Chris Abney on Unsplash

עיצוב ביופילי
כיום, מרכזים רפואיים ברחבי העולם מיישמים את התובנות הללו באמצעות עיצוב ביופילי – אסטרטגיית תכנון המחברת את האדם לסביבה הטבעית. החיבור יכול להתבצע באמצעות הצבת צמחים, אך גם באמצעות שילוב ייצוגים של הטבע, כמו למשל שימוש בצבעים המתקשרים לעולם הטבע דוגמת גווני הירוק.

עיצוב ביופילי – חיבור האדם לסביבה הטבעית
מקור: יוטיוב

מסתבר שהשימוש בצבעים משפיע לא רק על הבריאות שלנו, אלא על מגוון רבדים נפשיים ופיזיולוגיים. כדי לעשות בהם שימוש חכם ולהפוך את הסביבה האורבנית להרמונית, יצירתית ומהנה יותר, בואו נבין באילו אופנים משפיע הצבע על הגוף והנפש שלנו.  

איך הצבע משפיע עלינו?

הצבע שאנחנו רואים הוא למעשה תולדה של הפרשנות המתבצעת ע”י מערכת הראייה והמוח שלנו לגלי האור: הצבע שאנחנו רואים משתנה בהתאם לאורך גלי האור, הנקלטים ע”י 3 קולטנים המצויים ברשתית העין. קולטנים אלה קולטים אור באורכי גל שמקבילים לצבעים אדום, ירוק וכחול – והצירופים השונים שלהם מאפשרים לנו להבחין בכעשרה מיליון גוונים שונים. 

אז איך אנחנו רואים צבע בעצם?
מקור: יוטיוב

מסתבר שאורך גלי האור משפיע לא רק על האופן שבו אנחנו תופסים את הצבע על שלל גווניו, אלא גם על האופן שבו אנחנו מתנהגים ומרגישים. כל צבע הוא כאמור אור באורך גל אחר, המשפיע על מערכת העצבים שלנו באופן שונה. כך למשל מחקרים מראים כי האור הכחול הנפלט מהמסכים מעכב את ייצור המלטונין, הידוע גם כהורמון השינה. כתוצאה מכך הוא עלול לגרום להפרעות שינה.

עלול לגרום להפרעות שינה
מקור: Josh Hild on Unsplash

הצבעים משפיעים על התיאבון שלנו, מצב הרוח, יכולת קבלת החלטות, מידת הלחץ או הרוגע ואפילו, כפי שהבנו, על איכות השינה. אז איך אפשר להשתמש בכוחם של צבעים כדי להפוך את המרחב העירוני להרמוני, יצירתי ופרודוקטיבי יותר?

הצבע במרחב העירוני

הנה מספר דוגמאות להשפעות הצבע על התפקוד שלנו במרחב העירוני:

הצבע האדום – מעורר את המוח, משדר חשק, כוח והתרגשות. ברמת הגירוי העצבי, הצבע האדום מעורר את המערכת הסימפתטית שמכניסה את האדם לדריכות. רשתות מזון מהיר עושות שימוש בצבע האדום, כדי לעורר את החשק ואת התיאבון. 

Sweet red apple
משדק חשק והתרגשות
מקור: flickr

ירוק – משדר תחושת רוגע, שלווה ורווחה נפשית. מקושר לעולם הטבע והבריאות, ולכן נעשה בו שימוש בחברות מזון שרוצות לייצר תדמית “טבעית”. כפי שהבנו קודם לכן, גם בקרב בתי חולים משתמשים בסגולות הצבע הירוק לצורך שיפור רווחת החולים וקיצור זמני ההתאוששות. 

ירוק כמקור לבריאות שלווה ורוגע
מקור: Dose Juice on Unsplash

הצבע הכחול – נוסך תחושה של רוגע וביטחון, ולכן נמצא בשימוש נרחב בקרב חברות ביטוח ופיננסים. 

Blue
משדר רוגע
מקור: flickr

כתום – מתקבל באמצעות שילוב בין צהוב ואדום – משדר אופטימיות, יצירתיות והתלהבות. בצבע זה אפשר לעשות שימוש בחללים שבהם קיים צורך לעורר יצירתיות ולשפר את הפרודוקטיביות – כמו סוכנויות שיווק וחללי משרדים. 

P4250012
כתום ליצירתיות ופרודקטיביות
מקור: flickr

צהוב – משדר אופטימיות, סקרנות ושמחה. נמצא בשימוש נרחב במסעדות או בחללים מסחריים, שבהם רוצים לשדר אווירה “צעירה” ולמשוך תשומת לב. 

"Killing Time"
צהוב אופטימי ושמח
מקור: flickr

ככל שנכיר את השפעות הצבע ונעשה בו שימוש מושכל יותר, כך נוכל לשפר את איכות החיים במרחב העירוני. 

כך נראים המקומות הצבעוניים בעולם

תכירו את שפשוואן – העיר הכחולה השוכנת במרוקו. בעיירה הזו לא מתגוררים דרדסים, למרות שבתיה כחולים.  ובכל זאת, מדוע הבתים והסמטאות בעיירה הציורית השוכנת באזור הרי הריף במרוקו צבועים בגווני כחול ותכלת? אחד ההסברים הוא שמקור הצבע הכחול הוא באוכלוסייה היהודית שאכלסה את העיירה לאחר גירוש ספרד, בהשפעת תורת הקבלה בה הכחול נחשב לצבע שמרחיק עין הרע. הסבר נפוץ נוסף הוא שהצבע הכחול מדמה מים, ולכן מסייע להברחת יתושים.

מראה מרהיב במרוקו
מקור: יוטיוב

מקום צבעוני נוסף הוא האי קורסאו השוכן בים הקריבי, ובו תמצאו בתים בכל גווני הקשת. באי מספרים שההחלטה לצבוע את  הבתים, את מרכז הקניות והמסעדות בשלל צבעים התקבלה ע”י המושל אלברט קיקרט במהלך המאה ה- 19. מסופר שאלברט סבל ממיגרנות, ולתפיסתו השתקפות האור מהמבנים הלבנים גרמה

בתים בכל גווני הקשת
מקור: שאטר סטוק

צבע נמצא סביבנו בכל מקום, אך שימוש חכם בהם יכול לשפר את חיינו באופן משמעותי. ניתן להתאים אותם לסביבה הביתית ולקבל את התחושה הרצויה לנו או להשתמש בהם כתרופה של ממש במקרה הצורך. כך או כך אפשר לומר בביטחון שצבעים הם הרבה יותר ממראה מרהיב אלא כלי אמיתי לגוף ולנפש.

אל תפספסו