השפעת הקורונה על עיצוב הבית – 7 שינויים שאנו צפויים לראות

שרטרסטוק

בימים אלו, יש גם חדשות טובות: כך צפויה להשתנות (לטובה) הנראות של הבית, בעקבות השהייה הממושכת בין קירותיו. יש למה לצפות

כיצד השהייה הממושכת בבית תשפיע מעתה ואילך על נראות החלל הדירתי?

האמרה “ביתי הוא מבצרי” מעולם לא הייתה מוחשית יותר כמו בתקופה הנוכחית. המבצר הזה אמנם מגן עלינו מפני כניסת אויבים זעירים ומסוכנים, אך באותה נשימה הוא לא מאפשר לנו לצאת החוצה ולקיים שגרת חיים בריאה ופוריה וכך נוצר מצב שכל המשפחה שוהה בבית 24/7, עם כל המשמעויות הנלוות. 

לא רק בגלל הקורונה: הסיבות לשהייה ממושכת בבית, עכשיו ובעתיד

ההתפשטות המהירה של וירוס הקורונה מביאה אותנו למצב שמעולם לא חווינו – של הסתגרות המונית בבית, כמעט בלי לצאת מגבולותיו. אך גם כאשר המשבר יחלוף והסדר ישוב על כנו, ישנן מספר מגמות שצפויות לגרום לנו לשהות בבית יותר ויותר:

תמורות טכנולוגיות

שינויים אלו הם הבסיס שמאפשר ליותר ויותר עובדים שכירים ועצמאיים לעבוד מהבית. כבר כיום ישנן חברות שמעסיקות עובדים שכירים מהבית, למשל מוקדני שירות ותמיכה. בנוסף, התמורות הטכנולוגיות מאפשרות לקניות להגיע לפתח הבית, מבלי שנצטרך לצאת ממנו. הצורך להישאר בבידוד הוביל לזינוק בהיקף ההזמנות אונליין, בדגש על הזמנות מסופר. אך זו רק ההתחלה: בקרוב מהפיכת ה”אינטרנט של הדברים” תגיע אלינו הביתה, ותכלול חיבור חפצים יומיומיים לאינטרנט כגון המקרר, מכונת הכביסה והתנור. באמצעות חיבור זה יוכל למשל המקרר לזהות באופן אוטומטי שנגמר לנו החלב ולהוסיף אותו לרשימת הקניות. תמורות אלו יאפשרו לנו להזמין בנוחות וקלות, ויהפכו את היציאה לקניות לבלתי הכרחית. 

פיתוחים נוספים שכעת נדמים כאילו לקוחים מתוך תסריט מדע בדיוני צפויים להקטין את מספר הביקורים שלנו אצל הרופא וקופות החולים. ובאופן כללי, היציאה מהבית תהפך להמלצה בלבד.

עבודה מהבית כשגרה
מקור: Dillon Shook on Unsplash

שינויים בשוק העבודה

שינויים שיובילו לגידול בכמות העצמאים שעובדים מהבית. כבר כיום, פרילנסרים מהווים  30% מכוח העבודה בארצות הברית. גם בארץ אחוז העצמאים הולך וגדל, ולכך יש סיבות רבות: הצורך בהגשמה עצמית, היכולת לייצר הכנסה נוספת לצד העבודה כשכיר, הרצון של חברות להעסיק עצמאים כדי לחסוך בעלויות השכר ועוד. אחת הסברות היא שמשבר הקורונה דווקא יגדיל את כמות העצמאים, בעקבות הרצון של שכירים רבים לייצר ביטחון כלכלי באמצעות יצירת הכנסה נוספת. 

קשיי התניידות

חושבים שמצב הפקקים עומד להשתפר, בעקבות עבודות הרכבת הקלה והכבישים שנסללים בימים אלו? למנכ”לית משרד התחבורה יש חדשות לא טובות עבורכם :  לדבריה “הפקקים בארץ הולכים להיות יותר חמורים”. הזמן שאנחנו “מבלים” בפקקים עולה למשק מיליארדי שקלים בשנה, ולנו הוא עולה בבריאות. אחד הפתרונות שיאפשר ליותר אנשים לדלג על הפקקים, הוא… ניחשתם נכון, לעבוד מהבית.

Protesting Fuel Prices in Tel Aviv Israel
הפקקים רק יגדלו

התחממות גלובלית

מגמה נוספת שתגדיל את השהות שלנו בבית, היא ההתחממות הגלובלית שתוביל להכפלת שעות עומסי החום ביממה. ככל שמדובר על ישראל עומסי החום הכבדים מתרכזים ל 3-4 שעות ביום. מחקרים מראים כי תוך עשרים שנה עומס החום ימשך כ- 8 שעות. מגמה זו תביא לכך שחלקים נרחבים באוכלוסיה תעדיף שהות בבית.

מקור: Markus Spiske on Unsplash

אז איך השהייה הממושכת בבית, בגין הקורונה ושאר המגמות שסקרנו, תשפיע על עיצובו בעתיד הנראה לעין?

עיצוב הבית בעידן שאחרי הקורונה

השהייה הממושכת בבית בעקבות התהליכים שסקרנו, תשפיע באופן ישיר על עיצובו: המגמה המסתמנת היא תזוזת המטוטלת מהשיקולים האסתטיים גרידא לשיקולי הנוחות והפונקציונאליות. זה לא אומר שנתעלם מהשיקולים העיצוביים/אסתטיים, אך הנוחות והשימושיות של הבית יקבלו מעתה ואילך דגש הרבה יותר חזק. כיצד הדגש הזה יקבל ביטוי?

1. חדרי שינה היברידיים

תעשיית חדרי השינה צפויה לקבל תנופה מחודשת, בין היתר בשל העובדה שהשהייה הממושכת בבית (על שלל דייריו) תעצים את הצורך בפרטיות. בנוסף, בעידן שבו העבודה מהבית הולכת וצוברת תאוצה, נצטרך ליצור סביבת עבודה נוחה. מה עושים כשאין אפשרות להקצות חדר נפרד לעמדת העבודה, והצבת שולחן עבודה בסלון היא לא אופציה? מכניסים את עמדת העבודה אל תוך חדר השינה. איך משלבים שינה, פנאי ועבודה בחלל אחד קטן? ברמה העיצובית, נרצה ליצור עמדת עבודה שתשתלב עם האווירה של חדר השינה. ברמה התכנונית, השטח המוקצה לשולחן העבודה עשוי לגדול. כדי לשלב בין פנאי לעבודה בלי שחדר השינה יהיה דחוס ומחניק, יושם דגש על פתרונות אחסון חכמים ועל עמדות מתקפלות.

כך למשל נוכל לעשות שימוש במיטות קיר, שנסגור בבוקר כדי לפנות מקום ונפתח אותן כשיגיע הזמן לישון. באותה הצורה, נוכל לייצר עמדות עבודה הכוללות שולחן שמתקפל אל הקיר בגמר השימוש. 

אחסון מסוג חדש


2. הכנסת החוץ אל תוך הבית

מחקרים מלמדים ששימוש נכון בצבעים יכול לשפר את מצב הרוח, את מידת הפרודוקטיביות, להפחית את רמת הסטרס ואפילו להשפיע על איכות השינה. בהקשר הזה, במיוחד לנוכח החרדה הבריאותית שמאפיינת את תקופתנו, נעשה בעתיד הקרוב שימוש מוגבר בצבעיים טבעיים דוגמת הצבע הירוק: צבע המשרה שלווה ורווחה נפשית. 

ומה לגבי שילוב צמחיה? עד כמה נוף ירוק משפיע על הרווחה הנפשית והבריאותית שלנו? כדי לנסות לענות על השאלה הזו, בדק אחד המחקרים כיצד חשיפה לנוף ירוק משפיעה על קצב ההחלמה של חולים שאושפזו בבית חולים. נמצא שחולים ששהו בחדר הצופה לנוף ירוק, החלימו מהר יותר והשתמשו בהרבה פחות משככי כאבים. 

בחסות תובנות אלו, הצורך להרגיש במיטבנו לאור השהייה הממושכת בבית, יוביל להכנסת יותר צמחייה הביתה, שילוב צבעים המתקשרים לעולם הטבע דוגמת הצבע הירוק והגברת השימוש בחומרים טבעיים דוגמת עץ, שיש, בטון ומתכות הפליז. גם השימוש בחומרים ממוחזרים צפוי לעלות מדרגה. 

C:\Users\speed\Desktop\shutterstock_1076783414.jpg
טיפוח גינות תבלין במרפסת או בפינות הבית צפויה לצבור תאוצה
מקור: שאטרסטוק

3. תאורה רב תכליתית

לא רק הצבע משפיע על ההתנהגות ורמת התפקוד שלנו: גם לסוג ולעוצמת התאורה הביתית תהיה השפעה הולכת וגדלה, ככל שנשהה בבית יותר. כיום ידוע שתאורה חזקה יכולה להעלות את רמות האנרגיה, לעומת תאורה רכה וחמימה שיכולה להשרות רוגע ושלווה. התאמת התאורה למצבי השגרה השונים, תתבצע באמצעות תאורה רב תכליתית: כך למשל בחדר שינה שכולל עמדת עבודה, נרצה לשלב גם תאורה בהירה ועוצמתית שתתרום לפרודוקטיביות בשעות העבודה, וגם תאורה רכה שתאפשר לנו להוריד את הקצב ולהירגע לקראת השינה.

היכולת לעשות שימוש נכון בתאורה וורסטילית ישפיע באופן ניכר על רמת התפקוד שלנו: מצד אחד, חשיפה ממושכת מדי לתאורה רכה ועמומה, עלולה להוביל לעייפות ולחוסר אנרגיה. מצד שני, חשיפה ממושכת לתאורה חזקה עלולה להוביל ל”זיהום אור” – חשיפה ממושכת לאור מלאכותי, שמייצרת אי שקט ופוגעת באיכות השינה.

בשל ההשפעה המוגברת של התאורה בעידן של שהות ממושכת בבית, תכנון התאורה הביתית יהפוך למרכיב חשוב מאי פעם בעיצוב הבית. 

C:\Users\speed\Desktop\shutterstock_1544982689.jpg
תאורת אווירה בחדר השינה
מקור: שאטרסטוק

4. שימוש בחומרים עמידים

מטבע הדברים, ככל שנבלה יותר בבית, כך רמת הבלאי תעלה. כדי לצמצם אותה למינימום, יגבר השימוש בחומרים עמידים שיחזיקו לאורך זמן. לשם כך נעזר בפיתוחים טכנולוגיים דוגמת פורמייקה עמידה וקלה לתחזוק המדמה אבן שיש, או חיפוי זכוכית מודפסת דמוית עץ או מתכת: העיצוב מוטבע על הצד הפנימי של הזכוכית, ולכן אינו דוהה או נשרט לאורך השנים. יש אפילו משטחים בעלי ציפוי ננומטרי, המאופיינים בדחיסות גבוהה שמקנה להם עמידות גבוהה מפני שריטות, לכלוך ובקטריות. 

העיצוב מוטבע על הצד הפנימי של הזכוכית, ולכן אינו דוהה או נשרט לאורך השנים


5. יצירת בידוד (בקטע טוב)

השהייה הממושכת שלנו, של הילדים ושל השכנים שלנו בבית, תוביל לריבוי רעשים: בין אם מדובר בילדים שמרעישים בסלון ומפריעים לכם לישון, או בשכנים מלמעלה ששומעים מוזיקה בפול ווליום. כדי להפחית רעשים, לשדרג את איכות החיים (וגם לשמור על שפיות), נרצה לוודא שקירות הבית מבודדים מפני רעשים. אחת הדרכים היעילות ליצירת בידוד שכזה, היא התקנת לוחות גבס אקוסטיים. ואם בלוחות גבס עסקינן, ישנם גם לוחות תרמיים שיבודדו מפני חום וקור, ויסייעו בהפחתת חשבון החשמל. 

6. מינימליזם

בעקבות השהייה הממושכת וריבוי השימושים (הבית יהפוך למשרד, מקום הבילוי ומקום הלינה), נרצה להשאיר יותר חללים פנויים בבית. לצורך פינוי מקום ננקוט בגישה מינימליסטית, ונימנע מקניית או אגירת חפצים בלתי הכרחיים. מגמה זו צפויה להתחזק גם בשל הדאגה לסביבה, ואולי גם בחסות הרצון להימנע מהוצאות מיותרות בעידן של אי וודאות כלכלית. 

מינימליזם כדרך חיים


7. פחות מותגים, יותר עסקים מקומיים

נכון להיום, נעשה שימוש באלמנטים רבים שיצאו מפס ייצור המוני: מהספה בסלון ועד השולחן בחדר השינה. השהייה הממושכת בבית תעצים את השאיפה לביטוי אישי, באמצעות פריטים שנוצרו בעבודת יד או בהתאמה אישית. בהקשר זה שווה להזכיר מגמה הולכת וגדלה של צרכנים שמדפיסים מוצרים המותאמים אישית. אם בעבר לכל אדם היתה מדפסת באמצעותה הדפסנו מסמכים ומכתבים בעתיד נמצא עצמנו מדפיסים אגרטלים, ריהוט ומוצרים נוספים בהתאם לצורך שלנו.

באופן זה נוכל להפוך את הבית למקום חם ומזמין, שמבטא באופן שלם יותר את השאיפות והרצונות שלנו. תהליך נוסף שיתמוך במעבר מייצור המוני לייצור אישי, היא מגמת “עסקי עירך קודמים”: הרצון לתמוך בעסקים מקומיים על חשבון תאגדי הענק הגלובאליים. 

עיצוב וביטוי עצמיאז נכון שאנחנו נמצאים בעיצומה של תקופה מאתגרת שבה רב הנסתר על הגלוי, אך בסיומה הבית שלנו הולך לעלות מדרגה. יש למה לצפות!

אל תפספסו