הנזיר שמוכר מקלדות
הנזיר שמוכר מקלדות

הנזיר שמוכר מקלדות

תמיד חלמתם לנגן בפסנתר אבל הלכתם לאיבוד בין הסולמות? המקלדת הזו תשנה את חייכם

מה שטוב להרבי הנקוק טוב גם להמונים: חברת ROLI הבריטית מכה שנית עם Lumi, המקלדת הצבעונית המוארת המודולרית הראשונה בעולם, שמאפשרת למשתמש ללמוד לנגן בעצמו על פסנתר. המקלדת מיועדת למקצוענים ומתחילים גם יחד, כשאלו האחרונים יוכלו לדלג על ״מחסום השפה״ ולימודי התיאוריה, ולהיעזר באמצעים חזותיים במקום. המקלדת – שמגיעה בליווי אפליקציה למכשירי iOS ואנדרואיד – מציגה את התווים בצבעים בהירים מתחלפים ומזמינה את המשתמשים לתרגל את השירים האהובים עליהם. 

חברת ROLI הציגה את מקלדת ה-Lumi כפרויקט מימון המונים באתר Kickstarter ב-18 ביוני; בתוך 90 דקות השיגה אם מלוא הסכום הדרוש. אחת הסיבות לאמון המשקיעים הפרטיים היא ההצלחה שגרף ב-2015 ה-Seaboard, סינתסייזר ייחודי עם מקלדת רכה ורגישה למגע, שמפיקה צלילים המדמים את התרטיט שמפיקים כלי-מיתר; ומהשבחים שהרעיפו עליו המלחין הנס צימר והפסנתרן הרבי הנקוק, ששלח מייל נלהב למוזיקאי, המעצב ומייסד החברה רולנד לאמב. 

הנזיר שמוכר מקלדות
צילום באדיבות: ROLI

לפני שהמציא את ה-Seaboard הרהר לאמב באפשרות להפוך לנזיר בודהיסטי וקנה כרטיס לכיוון אחד לטיבט. בסופו של דבר הבין שאהבתו למוזיקה, שבאה לידי ביטוי בהאזנה בהיחבא למיני-דיסק מתחת לכסתות, אינה מתיישבת עם אורח החיים הנזירי, וחזר לבריטניה חדור מטרה: להנגיש את הנגינה. ״אחד הדברים שמשכו אותי לבודהיזם זה הרעיון שהארה היא פעילות קולקטיבית שאפשר לתרגל בנפרד״, סיפר לאתר Core 77. ״מוזיקה היא טכנולוגיה עוצמתית, שהתפתחה במשך יותר משני מיליון שנים, והיא קשורה קשר הדוק להתפתחות השפה. היא חלק מהדנ״א שלנו. לנגינה יש השפעה עמוקה על המצב הנפשי ועל היכולת שלנו להביע את עצמנו, וזה נפלא ומרגש למצוא נקודות כניסה חדשות לעולם המוזיקה״.

לא רק חובבי עיצוב, גם מי שעוסק במוזיקה למחייתו – בין אם מלחינים, עורכים או נגנים – ימצא עניין במקלדת המידי החדשנית, שאותה אפשר לחבר גם לתוכנות ואפליקציות חיצוניות. לדברי לאמב, הנראות הגבוהה של המקלדת בכל תנאי תאורה הופכת אותה לאידאלית להופעות חיות, והיא עוצבה בהשראת עדשות פרנזל המשמשות בזכוכית מגדלת. עוד פיצ׳ר מרשים הם החיבורים המגנטיים, המאפשרים צירוף מקלדות מרובות זו לזו, עד ליצירת מקלדת מלאה בת 88 קלידים. 

לפרויקט המימון

אל תפספסו