המיזם החברתי שמציל את בעלי המלאכה – מקצועות שנעלמים מן העולם

אבינועם ישראלוב אומן כלי כסף ויודיאקה , צילום: הדס אלדר

מיזם הסיורים "מקצועות שנעלמים מן העולם" מצליח לשמר את החנויות ובעלי המלאכה הוותיקים של תל אביב, בדרך יצירתית ומעוררת השראה וללא תמיכה כלכלית

המיזם, שהוקם ע״י המעצבת והיזמית מיטל כץ, תומך בבעלי מלאכה, אומנים וחנויות וותיקות בהתמודדות עם הקשיים של העולם המשתנה לצד המהפכה הדיגיטלית המחליפה יד אדם

הסיורים נבנו מתוך הבנה כי משנה לשנה ישנם מקצועות רבים שהולכים ונעלמים ואין להם תחליף או יורש, מלבד היבוא הזול מסין או הטכנולוגיה שהחליפה יד אדם וכי הסיפור שלהם הוא בעצם הסיפור של כולנו בעידן הזה.

מתוך המהדורה המרכזית כאן 11


הסיורים מגוללים את סיפור הישרדותם יוצא הדופן של היוצרים השונים. הם שרדו מלחמות, מיתון, יבוא מסיבי מהמזרח הרחוק וטכנולוגיה מתפתחת שהשאירה אותם מאחור.

מפעל ליצור נעליים – אדי כלאב
צילום: הדס אלדר

לידת המיזם

כץ היתה מעצבת אופנה במשך 16 שנה והיא עצמה לא יכלה אל מול היבוא הגואה. רגע לפני הסגירה והחשש של מה יהיה הלאה היא מצאה בסטודיו נעל קרועה שהובילה אותה אל הסנדלר השכונתי והוא סיפר לה שבעבר היה המון עבודה ותור ארוך של אנשים מחוץ לבית מלאכתו הקטן והיום, כבר אין איש.  היא הבינה שעל אף פער הגילאים, שניהם חווים תחושה דומה של חוסר רלוונטיות.
“המשפט שלו היום לא מתקנים זורקים לא נתן לי מנוח מספרת כץ. המחשבה שיושבים אנשים מבוגרים, שחלקם כבר מזמן בגיל הפנסיה, קשישים שהקימו את המדינה, לחמו במלחמות ישראל ופתחו להם עסקים קטנים שעתידים ממש בקרוב להעלם אל דפי ההיסטוריה, לא הניחה לי ושנה שלמה הקשבתי ותיעדתי את סיפוריהם”.

מפעל הנעליים נובוס
צילום: הדס אלדר

מה שהחל ב- 2015 כרעיון קטן, צבר תאוצה והפך למיזם סיורים מצליח, שמלבד הביקורים של קהלים משתנים בבתי המלאכה, מיטל מתעדת את המקומות ע”י כתיבת סיפורי החיים של בעלי מלאכה השונים, בנוסף, הם מקבלים צילומים מקצועיים והפניה של הסיפור לעיתונאים כדי להגביר את החשיפה הגדולה לה הם זוכים בסיורים.
“למזלנו, אומרת כץ, זכה המיזם להכרה תקשורתית נרחבת”. הסיורים הפכו ויראליים במהרה והיום ניתן להזמין כרטיסים לסיורים פתוחים. ארגונים, חברות ומשפחות מזמינים את הסיורים כיום כיף עם ערך חברתי.

מפעל לאריחים גלוסקא
צילום: הדס אלדר

השפעה חברתית

עם הזמן והחשיפה הגדולה, מקבלת מיטל בקשות רבות ממשפחות בעלי המלאכה. אלה פונים אל כץ לעזרה עבור יקיריהם.
“בהעדר תמיכה כלכלית במיזם, לא תמיד ניתן לעזור להם, אך תיעוד ושיווק המקומות היא כמלחמה על הישארותם שהיא כה רלוונטית לתרבות הישראלית עליה גדלנו, אומרת כץ”.
“גיליתי שהמודעות והשיחות האישיות איתם גורמים לאנשים לעשות מעשה לתקן דברים ישנים כמו חנוכיות, נעליים, שעונים, בובות, רהיטים, ספרים ועוד…”בנוסף לתיקונים חלק מהמקומות מראים עליה יפה במכירות.
כמובן, היתרון הוא שאנשים בסיורים מצלמים, ומספרים הלאה. כוח המונים הרי ידוע ביתרונותיו הרבים”.

מנצור תיקון שטיחים
צילום: הדס אלדר

כבר קרו במיזם ניסים רבים, אבל הנס הכי גדול זו החשיפה עליה מספר משה גזית “זה לא מובן מאליו שכל כך הרבה אנשים יבוא לשמוע ולראות אדם בן 82. לפני שמיטל באה, כבר הייתי שבע מהבטחות שלא קוימו ופתאום המוני אנשים מגיעים לראות אותי וכבר הייתי בכמה כתבות, זה מרגש ממש.”

משה גזית
צילום: הדס אלדר

אחד האנשים שהמיזם עשה אצלם שינוי גדול הוא שלום צימבר – מאחרוני הכורכים הידניים של ת”א.
הוא מספר “בסיורים, כשמיטל הציעה לי את הרעיון, נרתעתי כמו רבים אחרים תהיתי מה ייתן לי כל הבלגן הזה, כבר רציתי לסגור את העסק כי פרנסה כבר אין והמקום שלי בשכירות. אבל השתכנעתי לתת לזה צ’אנס פעם אחת ומאז הכל היסטוריה. המיזם עשה לי מהפכה בעסק, פתאום אנשים קונים מחברות, נזכרים שיש להם בבוידם איזה ספר שצריך כריכה מחדש ובנוסף היא לקחה אותנו לטלויזיה וכתבות בעיתונים. “היום אני לא רוצה לסגור ומחכה לכל סיור בהתרגשות”.

שלום צימבר כורך הספרים
צילום: הדס אלדר

מיכל מינסקי, מדריכה שעובדת עם מיטל במיזם,  מספרת: “בשבוע שעבר, ביקרתי עם קבוצה אצל יעקב שלמן השען האגדי בן ה-84, שנולד לתוך המקצוע וממשיך את החנות שהקימו הוריו ב-1921 יחד עם אחיו דני.  יעקב חולה לאחרונה ועובר טיפולים לא פשוטים, כולנו הרגשנו איך המפגש גורם לו לשכוח מהכל ולהיזכר בתקופות יותר טובות, להרגיש שיש ערך לידע שצבר בעבודה הזו במשך יותר מ-70 שנה, להנות ולצחוק עם המבקרים ופשוט להיות בלב העניינים. הוא גם לא הצליח להיפרד, יצא איתנו החוצה והמשיך לספר לנו מה קורה היום עם המבנים שבסביבה, מה היתה האווירה בשכונת כרם התימנים הסמוכה לאחר מלחמת העצמאות, דעתו על עליית מחירי הנדל”ן ועוד ועוד”.

השענים דניאל ויעקב שלמן
צילום: הדס אלדר

למיזם 4 סיורים שונים והרצאה נודדת

 מקצועות שנעלמים מן העולם – בעלי מלאכה אחרונים בתחומם מספרים ומדגימים את המלאכות רגע לפני שיעלמו אל דפי ההיסטוריה.

מאחורי הקלעים של ענף האופנה – סיור מרתק אל עולם נסתר של יצרנים מקומיים ומפעלים אחרונים המתמודדים עם עולם משתנה ויבוא מסיבי שהכחיד כאן תעשיה ענפה.

הזבל שהפך לזהב – מיזמים חברתיים ואומנים מדהימים שאוספים את מה שהשלכנו ונותנים חיים חדשים למוצר או חומר ישן ושומרים על כדור הארץ.

סיור בשחור ולבן – ראשית המסחר של ת”א, סיור הכרות עם החנויות הוותיקות והאחרונות ששרדו צנע, מלחמות, יבוא וטכנולגיה מתפתחת וכנגד כל הסיכויים שרדו לספר.

ההרצאה היום לא מתקנים זורקים

מקצועות שנעלמים מן העולם

ניתן לפנות לפרטים נוספים על הסיורים אל:

Art-tour

מוזמנים להתחבר אלינו דרך הפייסבוק

טלפון – 073-2767221

המעצבת ויזמית הסיורים, מיטל כץ
צילום: רמי זרנגר

אל תפספסו