הכל באשמת הניקל
הכל באשמת הניקל

הכל באשמת הניקל

חיוך של לקוח מבולבל הביא את נעמה גמליאל לכתוב מורה נבוכים קצר על אודות מתכות יקרות. קריאת חובה למי שנמנע מתכשיטים בגלל תגובות אלרגיות

במהלך עבודתי כצורפת נתקלתי בלא מעט חוסר ידע לגבי תכשיטים. דברים רבים חזרו על עצמם, כמו הבלבול בין זהב וכסף טהור והרכבם בתכשיט, מהותו של ציפוי על גבי זהב לבן או החומרים השונים שגורמים לאלרגיה בעת המגע במתכות. פעמים רבות, כשהסברתי את הדברים האלה ללקוח המבולבל, הבנתי שזו הפעם הראשונה שהוא שומע אותם וכמו קרן אור קטנה הופיעה על פניו וחיוך של הבנה החליף את התהייה שהיתה שם קודם.

הכל באשמת הניקל
חמישים גוונים של אלרגיה

בואו נעשה קצת סדר ונבהיר כמה מושגים בסיסיים:

*     כסף וזהב טהורים – בצורתן הטהורה, שתי המתכות הללו רכות מדי לשימוש ולכן מערבבים אותן עם מתכות אחרות עד לקבלת מתכת קשה מספיק ליצירת תכשיט.

  • כסף: מערבבים כסף טהור עם נחושת ביחס של 92.5% כסף ו-7.5% נחושת. מכאן גם נובע הסימון 925 (92.5% כסף).

  • זהב: מערבבים זהב טהור עם כסף / נחושת / ניקל / אבץ, כאשר רמת הטוהר (הקראט) נקבעת על פי היחס בין הזהב למתכות האחרות. המתכות אחרות גם משפיעות על צבע הזהב: כאשר יש יותר נחושת בתערובת, הזהב יהיה אדמדם, אך אם יש ניקל בתערובת – צבעו ייטה ללבן.

*     זהב לבן וציפוי רודיום – זהב לבן הוא למעשה זהב צהוב שעורבב עם מתכות אחרות בשביל לקבל צבע לבן יותר. אבל – וזה אבל גדול – הצבע המתקבל אינו הצבע הלבן הבוהק והמרשים, שמנצנץ אלינו מחלונות הראווה של חנויות התכשיטים, אלא לבן עמום יותר, בעל גוון צהבהב. בשביל להעניק לו את הצבע הלבן הבוהק מצפים את התכשיט במתכת מסוג רודיום, וזה הצבע שאנו מכירים ומזהים כזהב לבן.

אלרגיה לתכשיטים

הרבה אנשים מאמינים שיש להם אלרגיה לזהב מסוים או לתכשיטים מצופים, אבל סביר שהאמת שונה לגמרי: מחקרים מלמדים, שבמרבית המקרים, החומר שגורם לאלרגיה הוא דווקא ניקל – המתכת האלרגנית הנפוצה ביותר.

עוד בענייני אלרגיות – לחצו

בזהב לבן ישנה כמות מסוימת של ניקל, שעלולה לעורר תגובה אלרגית. כאשר תכשיט הזהב הלבן שבו חשקתם מצופה רודיום, יקטן הסיכוי להופעת תגובה אלרגית. במקרה של תכשיטים שעשויים ממתכות זולות יותר הניקל משמש כחלק מהציפוי ולכן גם הם עלולים לגרום לאלרגיה.

כסף וסוגים אחרים של זהב אינם מכילים ניקל, ולכן נחשבים לבטוחים יותר לבעלי רגישות. עם זאת, תמיד תוכלו לבקש מחנות התכשיטים או הצורף שלכם לייצר עבורכם תכשיט מזהב לבן ללא ניקל או תכשיט עם ציפוי נטול ניקל (Nickel Free).

כעת יש לכם מושג טוב יותר ממה מורכבים התכשיטים שלכם ומהו החומר שככל הנראה אחראי לעקצוצים ולפריחה הקלה שתקפו אתכם בעת המגע עמו. בפעם הבאה שתתלבטו האם לרכוש תכשיט זהב, כסף או מתכת אחרת תדעו מה אתם מחפשים – או לפחות תדעו לשאול את השאלות הנכונות.

אל תפספסו