מגשימי הפנטזיות: ההבדל בין עיצוב פנים להום-סטיילינג

Image by dr_brain from Pixabay

בעוד מעצבי פנים אחראים לתכנון ועיצוב חללי הבית, הום-סטייליסטים – מלבישי בתים – מופקדים על האתגר הטמון בהפיכת החלל לבית אמיתי וליצירת אווירה חמימה ונעימה באמצעות אביזרים וצבע

בעשורים האחרונים הפך השימוש במעצבי פנים לעניין מקובל מאוד ולעיתים אפילו הכרחי, אבל לפעמים יש צורך באיש מקצוע שמתמקד בהום-סטיילינג והלבשת הבית.

החיפוש אחר מעצב הפנים המושלם עבורכם כולל לרוב חיפוש באינטרנט, באתרים מתמחים או ברשתות חברתיות, או בקשת המלצות מחברים או בני משפחה, כחלק מהחיפוש ניתן למצוא גם אנשי מקצוע שעוסקים בהום-סטיילינג, אך הגדרת התפקיד אינה ברורה דייה ולכן יש לתאם עמדות מראש ולוודא שכולם ״באותו עמוד״.

בעוד מעצבי פנים יכולים, (ורובם גם עושים זאת) לעסוק בהום-סטיילינג, לא כל הום-סטייליסט הוא גם מעצב פנים. מלבד העמימות הכרוכה בהגדרת שני התפקידים, גם לשיקולים כלכליים יש מקום חשוב בבחירה באדם המתאים למשימה. עיצוב פנים הוא תהליך ארוך, שדורש יותר שעות עבודה ולכן כרוך בתשלום גבוה, הום-סטיילינג הוא משימה זריזה יותר, שתעלה לכם פחות.

הכנסת סגנון ואופי לחדר עם פריטים ייחודיים
בתמונה: חדר בסגנון כפרי
מקור: פינטרסט

אז מהו עיצוב פנים בעצם?

עיצוב פנים הוא תחום חדש יחסית שהתפתח ממקצוע האדריכלות: עד המאה העשרים שימשו האדריכלים גם כמעצבי הפנים של החלל שאותו תיכננו. כיום ניתן למצוא מוסדות השכלה גבוהה המתמקדים בלימודי עיצוב פנים בלבד. בין אם מדובר בלימודי תעודה או בלימודים לתואר, הדלתות נפתחו גם בפני מי שלא סיימו בהצטיינות לימודי 5 יחידות במתמטיקה.

כשמו כן הוא, עיצוב פנים עוסק בתכנון החללים הפנימיים ויורד לפרטי הפרטים המרכיבים את הבית. לימודי עיצוב פנים מציידים את הסטודנטים בארגז כלים עשיר הכולל: יכולת קריאת תכניות אדריכליות והבנת מפרטי חשמל ותאורה, אינסטלציה ומיזוג, היכרות עם חומרי הבנייה והיבטים אדריכליים נוספים, כמו גם התמחות בריהוט, צבע וטקסטיל.

פרטי הפרטים המרכיבים את הבית
מקור: פינטרסט

עיצוב הפנים מאפשר לשנות לחלוטין את חלל הבית: לשבור קירות, להזיז חדרים, לעצב את המטבח מחדש; מורכבות התהליך משתנה מפרויקט לפרויקט ותהליך העבודה עשוי להימשך בין שלושה חודשים לשלוש שנים, תלוי במידת המורכבות ובתקציב.

מעצבי פנים חייבים להיות קשובים לצורכי הלקוח ולסייע בבחירת סגנון הבית: כפרי, מודרני, עתיק או אקלטקי – אם למנות כמה דוגמאות. לאחר המפגש הראשון עם הלקוח וקביעת הסגנון הרצוי, מגיע שלב בחירת הפרטים והחומרים המתאימים. חלק ממעצבי הפנים מספקים ללקוח הדמיות של התכנון הסופי, ובמקרים שבהם נדרש שיפוץ או כאשר מדובר בדירות קבלן, מעצבי הפנים אחראים להגשת תכניות מסודרות. 

התאמת ציפיות וקביעת הסגנון הרצוי הן הכרחיות לשיתוף פעולה מצליח
מקור: יוטיוב

איך מלבישים בית?

הום-סטיילינג – או ״הלבשת הבית״, כפי שאני קוראת לעיסוק שלי – הוא תחום עכשווי, שנגזר מעיצוב פנים. הום-סטיילינג זוכה בשנים האחרונות לפופולריות בקרב לקוחות בעלי מודעות ורצון לשנות את פני הבית, אך חסר להם הידע או המשאבים לעשות זאת בעצמם.
לימודי התעודה להום-סטיילינג אינם מחייבים ידע מוקדם בעיצוב פנים או אדריכלות (אבל זה כמובן לא מזיק), תקופת הלימודים קצרה יותר ויש שפע של קורסים.

אם עיצוב פנים מתמקד בתכנון ועיצוב פנים הבית, הרי שהום-סטיילינג מוקדש לשינוי מראה ותכולת הבית. למה הכוונה? ובכן, ניתן לומר שהום-סטייליסט מלביש את הבית, מחדש ומרענן את מראהו ועושה זאת בלי לשבור קירות. התהליך כולל שינוי מיקום של רהיטים קיימים או רכישת חדשים, החלפת התאורה, צביעה, בחירת אביזרי נוי והלבשתו במעט טקסטיל.

הוספת טפט – שינוי קטן עם אפקט גדול
מקור: Dan Gold on Unsplas

קצת על התהליך
לאחר המפגש הראשון עם הלקוח, הבנת הדרישות והרצונות (ולפעמים הפנטזיות), איש המקצוע יגיש לכם ״דף אווירה״, שמשקף את הצבעים והחומרים שבהם יולבש הבית. פרויקט הום-סטיילינג לרוב לא אורך זמן רב ועשוי להימשך שבוע עד שישה חודשים, בכפוף לתקציב וללוח הזמנים של הלקוח.

הכל בפרטים הקטנים
הלבשת הבית דורשת ידע וכשרון, ורוב העוסקים בתחום הם אנשים יצירתיים בעלי ראייה מרחבית, שמסוגלים לראות את התמונה במלואה כבר בכניסה לבית. יתרה מכך, כיוון שהום-סטייליסטים לא קובעים את סגנון הבית או מבצעים בו שינויים מבניים, רובם מתחילים במציאת פתרונות בעזרת החפצים הקיימים והמבנה שלרשותם.

תמונת לפני ואחרי – סלון עם תקרה גבוהה
ראיית הפוטנציאל החבוי
מקור: פינטרסט

שלבי העבודה

הום סטיילינג

  • פגישת היכרות, איפיון הצרכים והרצונות של הלקוח ובחינת החלל
  • הגשת דף אווירה על פי הסגנון, החומרים
    וסקאלת הצבעים שנבחרו
  • ליווי בעריכת קניות בחנויות הרלוונטיות
  • סידור וארגון הקניות בבית הלקוחבתמונה: הלבשת מטבח וסטיילינג
מקור: פינטרסט


עיצוב פנים

  • הצגת ובחירת סקיצה לסידור ותכנון החלל
  • תכנון וביצוע תכניות עבודה: הריסה, בנייה, העמדה, מיזוג, פריסות, אינסטלציה, גז, גבס, תאורה וחשמל
  • ליווי וייעוץ בבחירת חומרי גמר: ריצופים, חיפויים, כלים ואביזרים סניטריים, פרקטים, שיש, זכוכית, צבע, מטבח ודלתות
  • ביקורים בשטח: מעצבת הפנים מבקרת בדירה במהלך העבודות

בתמונה: עיצוב פנים למטבח
מקור: פינטרסט

אל תפספסו