תערוכת הבוגרים של הפקולטה לעיצוב HIT מכון טכנולוגי חולון

בר לוונהיים|HIT

המכון הטכנולוגי חולון מסיים שנה מאתגרת במיוחד, אך יחד עם זאת, מציג עבודות גמר מרשימות הנותנות הצצה לעתיד

HIT מזמין אתכם לסיור וירטואלי בתערוכת הבוגרים 2020 ולהנות מיצירתיות, הבאת פתרונות ועמידה באתגרים

לוקה אור ראש המחלקה : אנו בעיצומם של ימים ייחודיים, כאלו שמערערים הרבה ממה שאנו לוקחים כמובן מאליו ומחייבים אותנו לחדד את יכולת הגמישות שלנו כבני אדם. תקופה שמעלה לקדמת השיח והמחשבה שאלות חשובות על ההוויה האנושית והסביבה בה אנו מתקיימים. ימים מעניינים. עיצוב טוב קורה בתוך מגבלות ומונע מהן – בעיצומה של תקופה זו, על שלל מגבלותיה, מוצגת כאן תערוכה המקבצת בתוכה כ70 (!) עבודות גמר של בוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי מהשנה.

מתוך עבודת הגמר של טל כהן
Jazwa – ערכה להכנת קפה טורקי בהשראת הגל השלישי

עיצוב הוא תוצאה של אמפתיה, עבודה עבור הסביבה האנושית.  הפרויקטים שמציגים בוגרי המחלקה הטריים והנושאים בהם בחרו לטפל מציגים בצורה טובה מאוד את תפקידו של עיצוב היום, שרק התחדד בתקופה זו: פרויקטים רבים עוסקים באתגרים אמיתיים, כאלו של היום ושל מחר. בפתרונות ורצון לתת מזור לכאב מסוים או לשפר סיטואציה אנושית, סביבתית או תרבותית. כ70 פרויקטים, 70 בוגרים בעלי עמדה ודעה, והכלים לעשות משהו בנידון.

העבודות המוצגות כאן נעשו בתנאים לא רגילים שהקשו על כל חלק בתהליך העיצוב. התוצרים – רמתם, איכותם, המגוון והעומק – מציגים, מעבר לעבודות עצמן, את רוח המחלקה ורוח השכבה המיוחדת הזו. אנו גאים בהם מאוד.

מתוך הפרויקט של הדס כהן
ReSalt- סביבת ישיבה עשויה פסולת מלח לחופי ים המלח

אורי בן צבי אוצר וראש המחלקה החדש הנכנס: “לאורך תהליך העבודה על התערוכה התבהר לי, כי אל מול הנוחות הבלתי מעורערת של המסך שליווה אותנו באינטנסיביות בתקופה האחרונה, יש בפיזיות, בפורמט של תערוכה ומודלים תלת מימדיים, איכויות שנמצאות בלב העשייה שלנו כמחלקה ובמידה רבה גם בלב התחום שלנו בתוך עולם העיצוב.

התרגשות וגאווה של יודעי ח”ן על מחבר שצלח, ניסיונות לרבבה הנפרשים לפלטה עמלנית של ניסוי, טעיה, תהיה ודיוק עד לביצועים המיוחלים. מנגנון “עטוף” ביד בטוחה עם פרופורציה מאוזנת ויד מכוונת לפעולתו, כל אלו ספונים במודלים שלפניכם, על מאות שעות העבודה שהובילו לנקודה הזו, שגם בזמנים הללו, אין לה תחליף:   מפגש ישיר ובלתי אמצעי עם אובייקטים בני יומם.

יותר מכל תחום אחר בעיצוב, עיצוב תעשייתי, עוסק בעיבוד האתגר והמאוויים האנושיים ויישומם בעולם הפיזי, דרך אובייקטים. התקופה הנוכחית על מורכבותה וקשייה מציבה לנו עוד מערכת עיצובית אותה אנו נדרשים לאזן על מנת לחוות את העולם באופן מלא. 


פרויקטים מצטיינים

אמיר לובל |   Staff

מנחה : פרופ’ גד צ’רני

Staff הוא מקל הליכה המעצים את יכולותיו התפקודיות של המשתמש בו – מסייע בקימה ובישיבה, תומך בעמידה ובתנועה ממושכת ומקנה ביטחון ועצמאות במרחב -כל זאת בדמות מוצר המשדר מראה ספורטיבי ועדכני ומתרחק מהאייקון הקליני.

בזכות בוכנה המשולבת בגוף המוצר ומשתחררת ממצב נעול רק בלחיצה על האזור הייעודי – Staff מלווה ומשכך את מהלך ההתיישבות. לאחר שהמשתמש התיישב, המקל נשאר בגובהו המצומצם – גובה המעצים את יכולות הנעזר בו בקימה, שכן ממנו קל ונוח למשתמש להרים עצמו ולהזדקף. לאחר קימה, המקל צומח חזרה לגובה המתאים להליכה ולעמידה וננעל במצב זה.

אמיר לובל |   Staff

בנוסף להעצמת היכולות שבקימה ובהתיישבות, במוצר משולבים גם לחצן מצוקה, תאורה קדמית ותאורת סימון. לחיצה של כ- 3 שניות על לחצן המצוקה (או רצף לחיצות המעיד על פאניקה ) שולחת הודעה עם מיקום ומחייגת לאנשי קשר נבחרים. לחצן המצוקה שולב בגוף המוצר מתוך הבנה שכמו מקלות ההליכה, גם לחצני המצוקה סובלים מהסטיגמה השלילית – וגם עליהם מעדיפים המשתמשים לוותר.

בנוסף להעצמת היכולות שבקימה ובהתיישבות, במוצר משולבים גם לחצן מצוקה, תאורה קדמית ותאורת סימון
מקור: אמיר לובל


זהר סאלי |  Smoke  

מנחה : נעמה שטיינבוק

פרויקט שמטרתו להעצים את פוטנציאל השילוב שבין טקסטיל וקרמיקה, זאת תוך פיתוח של תהליך חדש המאפשר לייצר אובייקטים בעלי נראות ייחודית בשיטה חצי אוטומטית. הפרויקט החל עוד בקורס קרמיקה של שלומית באומן, שם נתנה יד חופשית לכל כיוון מחקר בתחום הקרמיקה, כשהבחירה שנעשתה הייתה לחקור את השילוב שבין הטקסטיל לקרמיקה. אם עד כה עבודות קודמות בחרו להעתיק את הטקסטורה והנראות של הטקסטיל אל תוך הקרמיקה, החלטתי שיש לקחת צעד קדימה ולהשתמש באפשרויות התלת מימדיות של הטקסטיל כדי להשפיע על תהליך היציקה בקרמיקה.

זהר סאלי |  Smoke  

הפיתוח דרש המצאה והתאמה מחדש של מושגים בעולם הקרמיקה, מה שיצר תהליך חדש שבסופו נוצרו אובייקטים בעלי נראות ייחודית, המטעה את הצופה לחשוב שכלל לא מדובר ביציקות קשיחות.

העצמת הפוטנציאל שבין טקסטיל וקרמיקה
מקור: זהר סאלי


מאור בזנר | Biopod

מנחה : לוקה אור

מאור פיתח טכניקה חדשה ליצירת בתי גידול לביולוגיה ימית בתשתיות בטון. נכון להיום 60% מהאנושות חיה לאורך קווי החוף, 70% מאותן תשתיות דוגמת גשרים, נמלים ושוברי גלים עשויות מבטון. הצבת בטון בתוך הים מפרה את האיזון העדין של המערכות האקולוגיות לאורך קווי החוף. 

מאור בזנר | Biopod

מאור חבר לחברת אקונקריט, המייצרת תוסף המוריד את רמת ה-PH של הבטון ועיצב שיטה לשלב פני שטח המעודדים צמיחת אקולוגיה ימית בתשתיות ימיות – הן בפני השטח החיצוניים והן בחללים פנימיים בבטון, וכל זאת בשיטה שלא מחייבת לשנות את תהליך היציקה הרגיל של תשתיות אלו. ביחד עם הוספת התוסף ועיצוב נכון של פני השטח של הבטון, הוא יכול לגייס עד פי 11.5 יותר ביולוגיה ימית על פני שטחו.  כלומר במקום ליצור תשתיות בטון שמפרות את האיזון של המערכת האקולוגית אשר בה הן מוצבות ניתן בעזרת סט החוקים שיצר מאור להפחית משמעותית את הפגיעה ואפילו לשקם מערכות אשר נפגע מהפרת האיזון. הפרויקט מבהיר את תפקידו של מעצב היום – לזהות בעיה ולמצוא דרכים לייצר שיפור משמעותי בתוך הסכמה הקיימת.

טכניקה חדשה ליצירת בתי גידול לביולוגיה ימית בתשתיות בטון
מקור: מאור בזנרפרויקטים מצטיינים נוספים

עמית נאור|CAPRA

תרמיל המשלב ציוד בטיחות למטייל בטרקים הכוללים ‘ויה פאראטה’.

יעל יששכרוב| נווה

מערכת צינון מאריחי טרקוטה המתאימה לסביבה המדברית.


לצפייה בשאר עבודות הגמר של בוגרי הפקולטה לעיצוב של HIT לחצו כאן


אל תפספסו