בשבילי יד שניה בבקשה

(צילום: אמיר איסוביץ' ל Rebrand, מותגים יד שניה)

לכבוד יום בגדי יד שניה - האם השקעה בפריטי יד שניה של מותגים נחשקים, טובה מהשקעה בנדל"ן?

תעבירו את זה הלאה

תחשבו רגע על הארון שלכם. כן, על החולצה הזאת מקיץ 2018 שפשוט הייתם חייבים לקנות, אבל לבשתם אותה רק פעם אחת במקרה הטוב. במקרה הגרוע היא עדיין עם הטיקט וכנראה תשאר כך עוד המון זמן. יכול מאוד להיות שהחולצה שכבר “ירד לכם” ממנה (ואני בטוח שהיא לא היחידה) תוכל להיות מתנה בשביל מישהו אחר.

חולצה של זארה
מקור: מיכאל בן שלום ל Rebrand, מותגים יד שניה
לפריטי יד שניה נוספים לחץ כאן

קיימות זו לא מילה גסה

בשנים האחרונות אנו ערים לצורך שינוי סגנון החיים האישי שלנו. Airbnb או תחבורה שיתופית נשמעים לכם מוכרים? סביר להניח שגם השתמשתם בחלק מהשירותים האלה, כמו רבים אחרים. קניה של מוצרים יד שניה והשכרת שירותים ומוצרים הם כיום דבר לגיטימי. בארה”ב לדוגמא, שוק ביגוד היד שניה צפוי לעקוף את מכירות רשתות הקמעונאות הגדולות כמו זארה ו-h&m ולהגיע ל 64 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2028. מעבר למודעות הצרכנים להפחתה בצריכה, סיבה נוספת לתופעה היא מגמת רשתות האופנה לייצור המוני וזול באיכות נמוכה, כאשר בחנויות יד שניה יחכו לכם פריטים באיכות שכבר קשה למצוא ברשתות הגדולות כיום. זו גם אחת הסיבות לגידול הביקוש למותגי יוקרה על פני רשתות האופנה. מי שקפצה על ההזדמנות היא ענקית הקמעונאות ASOS, שלאחרונה פתחה אתר מסחר בשיטת Marketplace  בו נמכרים פריטי אופנה יד שניה מחנויות פיזיות ברחבי העולם (כרגע לא מאנשים פרטיים) וממנו מתקיימים משלוחים לרחבי העולם.

מעיל של ג׳יבנשי, תיק של guess
מקור: מיכאל בן שלום ל Rebrand, מותגים יד שניה
לפריטי יד שניה נוספים לחץ כאן

העם דורש DIOR ציבורי

אם חשבתם שיד שנייה שווה לכל כיס ושבהכנסכם לחנות וינטג’ או אתר לפריטי יד שניה תוכלו למצוא תיק של גוצ’י ברבע מחיר, המציאות מוכיחה אחרת. יש אומרים שהשקעה בפריטי יד שניה של מותגים נחשקים טובה מהשקעה בנדל”ן. לדוגמא, תיק מדגם “בירקין” של בית האופנה “הרמס” יכול להגיע לאחוזי רווח של מאות ואלפי אחוזים בשוק היד שניה ומחירו רק ימשיך להאמיר במשך השנים. כך גם פריטים של מותגים עממיים יותר כמו אדידס ונייק שנמכרים לצרכן בהשקות מצומצמות ועם רשימות המתנה שמעלות את ערך הפריט בהתאם. מכיוון שבמקרים רבים הביקוש גובר על ההיצע, לאספנים וחובבי אופנה רבים אין ברירה אלא לפנות לשוק היד שניה כדי להניח את ידם על פריטים אלה לכל המרבה במחיר.


נעל יד שניה של אדידס, המחיר לצרכן בעת ההשקה היה 150 דולר, כרגע נמכרת ב4,440 דולר. (צילום מסך, farfetch)
לצפייה באתר לחץ כאן

הופה, פה זה לא אירופה.

ומה קורה בישראל? בזמן ששוק היד שניה בעולם פורח, בארץ הוא עדיין נמצא בחיתוליו. בכך אפשר להאשים את תרבות הצריכה בה מספר הקניונים לנפש בארץ הוא מהגבוהים בעולם. הרי אנחנו תמיד רוצים חדש, לפחות כאשר מדובר בבגדים. לרוב האנשים בארץ זה יראה לגיטימי לגמרי לקנות רכב או ריהוט מיד שניה אבל אם יציעו לאותם אנשים ללבוש בגד במצב מצוין שהיה שייך למישהו אחר, הם לא יקפצו על ההזדמנות. אמנם ניתן למצוא אצלנו חנויות יד שניה רבות, אך רוב הסחורה הנמכרת בחנויות אלה מגיעות מתרומות. אחת הבולטות מבניהן היא רשת “המציאון” הירושלמית של עמותת שק”ל המעסיקה אנשים עם צרכים מיוחדים. ניתן למצוא גם יוזמות אינטרנטיות לביגוד יד שניה בארץ אך אין ספק כי הן אינן מצליחות לבלוט כמו אתרים מצליחים בארה”ב ואירופה.

מכנסי חליפה אדומים רחבים, קסטרו
מקור: מיכאל בן שלום ל Rebrand, מותגים יד שניה
לפריטי יד שניה נוספים לחץ כאן

ומה איתכם? כבר חשבתם מה לעשות עם החולצה שלכם ששוכבת בארון? אם יש לכם פריטי אופנה ממש שווים שכבר עשו את שלהם ואולי גם עלו לכם לא מעט כסף, כדאי לחשוב פעמיים לפני שאתם מכניסים אותם לשקית התרומות בזמן שאתם מסדרים את הארון לקראת החורף. וגם אם אתם מפקפקים בערכם, תמיד אפשר להעביר אותם לתרומה. אני בטוח שבהמשך הם יגיעו לידיים שישמחו לקבל אותם.אל תפספסו