פרויקט “אמצע הדרך” מציג כשאדריכלות ועיצוב מוצר נפגשים

יותם שדמי

ארכיטקטורה אינטגרטיבית, הוליסטית ואחראית אשר נוצרת בסינרגיה בין אדריכלות, עיצוב תעשייתי וייצור, עומדת במרכזו של פרויקט ייחודי בשם "אמצע הדרך"

לימודי ארכיטקטורה במרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה ע”ש נרי בלומפילד הינו לימוד אדריכלות כמקצוע טוטאלי, המשלב בין אדריכלות, עיצוב תעשייתי וייצור

לאורך הלימודים הסטודנטים במחלקה לומדים במקביל שיעורים מורחבים של תחומים אלה ומקבלים על עצמם את האתגר לחבר בין התחומים.

מידי שנה סטודנטים לאדריכלות בשנה ג’ עובדים על פרויקט ייחודי שנקרא “אמצע הדרך” אותו הם מתכננים באופן כוללני עד לרמת פירוט גבוהה. הקורס, מהווה שלב חשוב בהכשרת סטודנטים כאדריכלים מקצועיים, אשר יוכלו לשלב בין חשיבה רעיונית לעשייה אדריכלית אחראית ומקצועית.

השנה עבדו הסטודנטים על “אמצע הדרך” כפרויקט המשלב בין אדריכלות לעיצוב תעשייתי. בהנחיית צוות מאוחד של מנחים משני התחומים- אדריכלים (אדר’ איל נחמיאס, אדר’ אלי הירש, אדר’ ברד פינצ’וק)  והמעצבים התעשייתיים (מעצב אלון רזגור ומעצב רמי טריף), שנתמך ולווה ע”י יועץ קונסטרוקציה (המהנדס שני עזיז) ויועצת לנושאי אקולוגיה (ד”ר אדר’ רותי זוהר), פיתחו הסטודנטים פרויקטים ייחודיים בהם ניכרת היכולת לפתח רעיונות חדשניים, שבהם בולטת אינטגרציה בין תחומי העצוב השונים תוך אחריות סביבתית וחברתית. 

הסטודנטית ארלט איסקוב

מציעה מבנה בו כל יחידה מהווה חלל משתנה שיכול לתפקד כחלל מגורים וכחלל עבודה. איסקוב תכננה גינה קהילתית מונגשת לאנשים עם מוגבלויות וקשיים פיזיים, המתוחזקת ע”י האוכלוסייה המקומית, בני  הגיל השלישי, השוהה במועדון לגיל הזהב, במבנה לשימור, יחד עם הדיירים המשתנים במבנה המתוכנן. הפרויקט מציע תפיסה של אדריכלות הומנית שיוצרת קהילה המבוססת על שיתוף פעולה בין דורי לקיום מרקם עירוני בר־קיימא במציאות מורכבת.

ארלט איסקוב


הסטודנט יותם שדמי

בחן כיצד שכבתיות מתבטאת בתכנון חללים ובסביבה עירונית, ומאפשרת יצירת רבדים תפקודיים וחווייתיים, מבטים, וקשר לסביבה. בשכבה החיצונית תוכננה מערכת סולארית ,אשר מקנה לבניין את מרבית מצריכת החשמל שלו. המעטפת תוכננה בשיטת עיצוב (Generative Design ) המקיימת דו שיח בין תוכנות מחשב חכמות למעצב ומתוכן מתקבלים התוצרים הנבחרים.
הפחתה של כ-75% ממסת הסגמנטים של המעטפת הסולארית אפשרו תכנון של אלמנטים עדינים, בעל חוזק זהה, המאפשרים בנייה יעילה ופשוטה.

יותם שדמי


הסטודנט עידן בר אור

מציע פרויקט מגורים המעצים את הגריד המשתרע על גבי שטחה של המושבה הגרמנית בחיפה ועוסק בזרימת חלל על ידי ניתוק אלמנטים במרחב הפרטי והציבורי. בתוך הרשת שעיצב מוצעות חוויות ושימושים שונים שגבולותיהם מטשטשים. אחת מהן, שילוב של “אירו-טורבינס”: טורבינת רוח שמייצרת חשמל נקי ומתחדש (אנרגיה ירוקה) לסביבה העירונית. הטורבינה, מורכבת מסליל להבים כפול העשוי פלסטיק קשיח, ממוסגרת בתוך כלוב מתכת דמוי צינור ומאתגרת את החשיבה על עירוב שימושים בעידן העכשווי.  

עידן בר אור


ראש המחלקה לארכיטקטורה במרכז האקדמי ויצו חיפה ד”ר אדר’ דנה מרגלית: “מדובר בשיתוף פעולה ייחודי במחלקה לארכיטקטורה ונושא חשוב במחלקה. אנו נמשיך לעבוד על שיתופי פעולה מסוג זה שיובילו לתוצרים מעניינים ולחינוך אדריכלים  חדשניים בעלי יכולות עיצוביות גבוהות וייחודיות.   

המעצב רמי טריף מוסיף: “בבסיס שיתוף הפעולה הזה עומדת ההבנה כי הגבולות בין הדצפלינות השונות הופכים ליותר ויותר גמישים, וזה במידה רבה בזכות טכנולוגיה חדשה שמייצרת ערים מתוחכמות יותר ומורכבות יותר. לפי כך, אנו רואים חשיבות רבה בלצייד את אדריכלי העתיד גם ביכולת לתווך את האדריכלות שלהם ולעשות אותה יותר הומנית ואיגליטרית, וחיבור בין עיצוב ואדריכלות הוא אחת הדרכים להשיג זאת”.

האדריכל איל נחמיאס: “יודגש כי פרויקט אמצע הדרך הינו פרויקט ייחודי למרכז האקדמי של ויצ”ו,
פרויקט שייתן בהמשך, יתרון יחסי לבוגרים בהשתלבות בשוק העבודה. פרויקט זה, המשלב נושאים בעיצוב מוצר, מאפשר לסטודנטים להתמודד עם המטלה האדריכלית, הן במאקרו והן במיקרו ובכך, להגיע למיצוי מקיף של הנושאים המהווים את עבודה הארכיטקט” .


אל תפספסו