איך עושים עיר מוצלחת?
איך עושים עיר מוצלחת?

איך עושים עיר מוצלחת?

החיים בעיר הם מארג עדין של מבנים ואנשים, צרכים, רצונות ומחויבויות. אולם מה מאפיין ערים מוצלחות, כאלה שמשכילות לאזן בין אסתטיקה לבין פונקציונליות, לגבש זהות ייחודית ולהעניק לתושבים ולמבקרים תחושה של קהילתיות ומרחב?

המאה ה-21 היא עידן העירוניות. מדי יום הופכים מאות אלפי אנשים ברחבי הגלובוס – בעיקר בחלקו הדרומי – לתושבי ערים. התנועה הזו מחייבת ערים בכל העולם למלא מגוון תפקידים במקביל, לספק מענה פונקציונלי מחד ולשמר ערכים של יופי וייחוד מאידך.

יופי אינו רק אסתטיקה, הוא נוגע לכל היבט בחיים העירוניים. יש מיני ערים מפורסמות ביופיין, שברחביהן אפשר למצוא פינות חמד היסטוריות: המדרגות הספרדיות ברומא, הרובעים ההיסטוריים של פריז, הסנטרל פארק שבלב ניו יורק, הארמונות המרהיבים בג׳איפור או הגשרים הרומנטיים בוונציה.

איך עושים עיר מוצלחת?
צילום: ludovico lovisetto unsplash גשר להולכי רגל בונציה.

אבל אף אחת מהן לא נבנתה בשנים האחרונות. במקומן קיבלנו את הערים המודרניות האפורות, שהוקמו במאה העשרים ונראות כמעין העתק זו של רעותה בכל פינה בעולם. אבל אולי יש דרך אחרת, טובה יותר, לתכנן עיר? הנה שישה כללים בסיסיים שמאפיינים ערים יפות ובעלות חזון מוגדר, לצד סקירת הטעויות הנפוצות בערים מוצלחות פחות.

איזון בין כאוס לבין סדר

בעיר מסודרת מדי אפשר להבחין בסימטריה מושלמת וחזרה מייגעת על צורה וצבע – מונוטוניות מוגזמת שמותירה במבקרים תחושה של קדרות מחמירה. בעיר מבולגנת מתעוררת המודעות להיעדר קונספציה: כאילו אין מי שאחראי על התכנון העירוני והצורות האדריכליות – כמו גורד שחקים, המתנשא מעל בתיה של שכונה צפופה ונמוכה. ערים המצטיינות במורכבות מאורגנת שואפות לאיזון בין סדר לבין מגוון. בעיר הצ׳כית טלץ׳ (Telč), למשל, יש תקן המחייב רוחב וגובה קבוע של מבנים, אולם הבעלים או האדריכלים רשאים לבחור את צורתו וצבעו של כל בית, והעוברים והשבים נהנים מההבדלים בלי לסבול מכאוס ויזואלי.

על העיוורון: תנו לראות חיים

רוב הערים המודרניות מלאות בנייני משרדים מנוכרים, שמסתירים את החיים שמתנהלים בתוכם מאחורי קירות זכוכית, ורחובות ריקים שמובילים אל ומכבישים מהירים. אפילו בשעות היום, כאשר אנשים גודשים את מבני הבטון והפלדה, אין פעילות שוקקת וצבעונית על המדרכות. אבל לא צריך להיות מתכנן עירוני מדופלם כדי להבחין שהרחובות שאנחנו נהנים לשהות ולשוטט בהם שופעי חיים ופעילות: מלאים באנשים ומשובצים בחלונות ראווה, שמציגים סחורות והתרחשויות.

איך עושים עיר מוצלחת?
צילום: annie-spratt-unsplash

כל עיר צריכה כיכר

חשבו על הערים היפות בעולם ונסו למצוא אלמנט המשותף לכולן. רמז: כיכר ציבורית שוקקת חיים, שאנשים מבלים בה בנחת – שותים קפה, קוראים ספר, מעיינים בסמארטפון או מביטים במתרחש. אורכה של כיכר אידאלית הוא 30 מטרים: קטנה דייה כדי להעניק הרגשה אינטימית של חצר ביתית מרווחת, וגדולה מספיק כדי להעניק תחושת רווחה של מרחב ציבורי, שאינו תחום כמו החללים הפרטיים שבהם אנחנו מבלים את ימינו. בכיכר גדולה מדי נרגיש מנותקים וחסרי פרופורציה – עלינו להיות מסוגלים לזהות פרצופים ברחבי הכיכר, בעוד שכיכר קטנה מדי תותיר תחושה קלסטרופובית.

סמטאות, שדרות ומה שביניהן

בערים מוצלחות ונוחות יש רחובות אחוריים קטנים, שנעים לפעמים ללכת בהם לאיבוד, לצד שדרות רחבות שמסייעות לנווט ולצקת תחושה של מקום. קירבה לשכנים ולקהילה חשובה גם היא, שכן רובנו נוטים להיות נחמדים זה לזה כשאנחנו רואים פנים מוכרים.

איך עושים עיר מוצלחת?
אכן, כל עיר צריכה כיכר. גם כמה סמטאות ואיזה גרם מדרגות. צילום: Pixabay

קפיטליזם או קתוליות?

בחירות אדריכליות של עיר מצביעות על סדרי העדיפויות של ראשיה ותושביה. כמעט בכל עיר אפשר לראות גורדי שחקים אדירים, שמאכלסים תאגידי ענק בינלאומיים. בארה״ב זכו חלקם למעמד איקוני: מגדלי סירס בשיקגו, בניין קרייזלר בניו יורק או פירמידת טרנסאמריקה בסן פרנסיסקו. הגושים הגדולים האלה, שממלאים את קו הרקיע ודורשים את מלוא תשומת לבנו, מעידים על מה שאנחנו מקדשים כחברה. בפריז או בברצלונה, לעומת זאת, האדריכלות שמושכת את עינינו היא זו של כנסיות היסטוריות. ראוי, אם כך, שהמבנים הגדולים, הגבוהים והבולטים בעיר יביאו לידי ביטוי את הערכים שאותם אנחנו רוצים להדגיש ולשמר.

עניין של אופי

לכל עיר יש תרבות, אופי, עוצמות וחולשות משלה. ערים יכולות לגבש את אופיין באמצעות צורות וחומרים מקומיים ייחודיים. בסיאטל, למשל, בונים מעצי ארז ואבן חול מקומית. בירושלים זוהי אבן גיר שנחצבת בהרים והפכה לסימן היכר המעטר את בתי העיר. הגדרת אופי ייחודי מעניקה לעיר תחושה של מקום וזהות ברורים, ומסייעת לה להיות מוקד משיכה – מי רוצה לחיות, לעבוד או לבקר בעיר נטולת ייחוד?

האלמנט האסתטי של תכנון עירוני נזנח לעתים קרובות לטובת תפקוד יעיל ומוביל ליצירת ערים חסרות נשמה והשראה, שתושביהן מרגישים אבודים ומנותקים. ואולם, עיר יפהפיה ונטולת פונקציונליות היא תקלה בפני עצמה. היסודות ליצירת עיר יפה ומתפקדת הם מציאת איזון ובחינת מגוון האפשרויות שבאמצעותן ניתן להשיג את המטרה. אז מה עושים? עלינו להחליט מהו היופי שמתאים לנו, להגדיר ולגבש את שאיפותינו ולהוציאן לפועל באמצעות פעולה פוליטית. רק כך נזכה לחיות בעיר המושלמת.

צילום: angela-compagnone-unsplash סגרדה פמיליה בברצלונה


אל תפספסו