אוקטוברפסט – מי אמר בירה ולא קיבל?

ingimage

לכבוד פסטיבל אוקטוברפסט המתקיים השבוע במינכן, נציג בפניכם את הרקע לפסטיבל ומה הביא אותו להיות פסטיבל הבירה הגדול בעולם

האירוע מעניק לגרמנים הזדמנות לאחד ולהציג את גאוותם כלפי התרבות והמנהגים הייחודיים לאזור

אוקטוברפסט כיום
פסטיבל הבירה המפורסם ביותר בעולם נערך כל שנה בעיר מינכן הגרמנית – אוקטוברפסט, מארח כ- 6 מיליון איש מדי שנה. החגיגות נערכות במשך 16 יום בספטמבר ושותים בה כ- 1.5 מיליון גלונים של בירה. אוכל הוא גם חלק עיקרי מהאירוע, הדגשים הגדולים כוללים נקניקיות חזיר ועוף צלוי.
אוקטוברפסט הוא האירוע הגדול ביותר במינכן אשר מושך אליו תיירים מכל העולם, הוא גם מוסיף כ- 450 מיליון יורו לקופת העיר מדי שנה, תרומה לא קטנה אפשר להגיד.
במבט מרחוק זה עשוי להיראות מעט קיטשי או סנטימנטלי מדי, אך אנשים שחוו את אוקטוברפסט יעידו שמינכן הופכת לארץ חלומות של שמחה ואושר למשך שבועיים.

הצצה לאוקטוברפסט 2017
מקור: יוטיוב

אז איך הכל התחיל
ב- 12 באוקטובר 1810 הוזמנו אזרחי מינכן לאירוע מפואר לחגיגת חתונתם המלכותית של הנסיך הבווארי לודוויג והנסיכה תרזה מססוניה-הילדורגאוזן.  החגיגות נערכו במשך חמישה ימים בשדות מול שערי העיר. השדות התפרסמו כ”Theresienwiese״ או ״האחו של תרזה”, שקוצר עם הזמן לוויזן (Wies’n). המסורת של אוקטוברפסט מחוברת דווקא לטקס הסיום בשנת החתונה, שכלל מירוץ סוסים וחגיגה גדולה בבוואריה.
חגיגות יום השנה לחתונה התקיימו מדי שנה לאחר מכן. עם חלוף השנים הפסטיבל גדל, פטרונים השתתפו בתחרויות טיפוס עצים, מירוצי שק, מירוצי חביות, מירוצי מריצות, ומרדפי אווזים. עד שנת 1908 האירוע הפך למסורת כה מפורסמת, עד שוויזן נבחר לשכן את רכבת ההרים הראשונה של גרמניה.
כשהעיר החלה לאפשר בירה בגני השעשועים, דוכני בירות החלו לצוץ בכל מקום עד שבסופו של דבר הוחלפו באולמות בירה בשנת 1896, בחסות המבשלות המקומיות.

מתקני שעשועים לצד דוכני בירה
מקור: ויקיפדיה By Heribert Pohl

המאה ה -19
בשנת 1811 האירוע כלל יריד חקלאי לקידום הכלכלה הבווארית. היריד הפך מאז למנהג באוקטוברפסט ומתקיים אחת לארבע שנים. בשנת 1819 ואילך קיבלו אזרחי מינכן את האחריות לארגון האירוע. התאריכים הועברו לספטמבר, עם מזג אוויר חם יותר להעלאת האווירה החגיגית. החלטה זו גם אפשרה את קיום הפסטיבל לאורך זמן רב יותר.

פסל בוואריה, שנבנה על ידי פרדיננד פון מילר ויוהן בפטיסט סטיגמאייר, הפך לסמל לאירוע משנת 1850.
רגע היסטורי שהתרחש בשנת 1885 הוא הארת אוהלי האוקטוברפסט בתאורה חשמלית.

סמל האירוע החל משנת 1885
מקור: פינטרסט

בשנת 1887 הפך מצעד המארחים והמבשלות (‘Einzug der Festwirte und Brauereien’) לטקס הפתיחה הרשמי; מסורת שהתקיימה מאז ומתמיד לפני האוקטוברפסט. פתיחת החבית הראשונה על ידי ראש עיריית מינכן באוהל ‘שוטננמל’ מסמנת את חניכת הפסטיבל.
הפסטיבל התרחש בתקופות חשוכות לאורך ההיסטוריה. מלחמות ומגיפות היוו מכשול לקיום האירוע והביאו לביטולו פעמים רבות, בין היתר מחלת הכולירה שהתפשטה ברחבי גרמניה בשנת 1854, המגיפה הכתה בקנה מידה אדיר בפעם השנייה בשנת 1873.
בשנת 1896 המבשלות ומארגני החג פעלו יחד להחלפת הסככות הפשוטות באולמי בירה גדולים ובנוסף, מאז 1892 מוגשת בירה בכד זכוכית.

אולמות בירה עצומים מעוצבים בקפידה ברוח הפסטיבל
מקור: holzijue from Pixabay

המאה העשרים
הפסטיבל חגג 100 שנים  בשנת 1910, עם שיא של 120,000 ליטר בירה שנצרכה לציון האירוע! אך המאה ה -20 הייתה עידן קשה בהיסטוריה, וגרמניה הייתה המוקד לסכסוך הגדול בעולם.
במשך ארבע שנים, בין 1914 ל- 1918, אוקטוברפסט לא התקיים עקב מלחמת העולם הראשונה. בשנת 1919 ו- 1920 הוא הוגדל באופן משמעותי וכונה “פסטיבל הסתיו”. אך בשנת 1933 הוחלף דגל הבוואריה הכחול-לבן בצלב קרס והעביר את גרמניה לתקופה האפלה ביותר.
אוקטוברפסט בוטל כמובן בשנים 1939 – 1945, תקופה אינטנסיבית של מלחמת העולם השנייה. בשנים שלאחר מכן שוב הוגדרו חגיגות לפסטיבל הסתיו, ובו הוגשה בירה קלילה יותר.

טקס הפתיחה המסורתי הוצג בשנת 1950 על ידי ראש עיריית מינכן בהצהרתו: “O ‘zapft is”, שפירושו “זה מהברז” (בתרגום חופשי), המנהג קיים מאז ועד היום.

טקס הפתיחה המסורתי – “O ‘zapft is”
21 בספטמבר 2019
מקור: יו-טיוב

בשנת 1960, אוקטוברפסט הגיע לשיא והפך לפסטיבל המפורסם שאנו מכירים כיום. 10 שנים לאחר מכן, ארגוני להט״בים מקומיים הרכיבו את מצעד “הימים הגאים”, שמאז המאה ה -21 החל תמיד באוהל בראורוסל ביום ראשון הראשון ומציג את הקדמה וההתפתחות לאורך השנים.
ב- 26 בספטמבר 1980, בסביבות השעה 22:00, פצצת צינור שהוכנה ממטף כיבוי המכיל 1.39 ק״ג שלTNT, התפוצץ בכניסה הראשית, 13 אנשים איבדו את חייהם בפיגוע ועוד 200 נפצעו.

במהלך 200 השנים האחרונות, אוקטוברפסט בוטל 24 פעמים בגלל מגיפות כולרה ומלחמות. עם זאת, שלל המכשולים במשך למעלה ממאתיים שנים לא יכלו להרוג את הרוח החגיגית של הפסטיבל. הפופולריות שלו ממשיכה לגדול מדי שנה, ומושכת אליה אנשים ממקומות שונים בעולם.
בנוסף לאווירה הממכרת והבירה האיכותית בפסטיבל ניתן לראות בכל מקום לבוש מסורתי לפסטיבל ועיצוב מוקפד המותאם לאירוע.

לבוש מסורתי המזוהה עם הפסטיבל
מקור: פינטרסט

בחזרה להווה
בשנת 2010, גרמניה חגגה  200 שנה להיווסדו של האוקטוברפסט עם מירוץ סוסים היסטורי ביום הפתיחה שלה. החלק הדרומי של האחו של תרזה מכיל את ‘היסטוריה של הוויזן’, שם קיבלו המבקרים הצצה אל העבר. האירוע יוצר אווירה המבטאת את הרגשות החגיגיים לאורך השנים.

חגיגות ה- 200, הישג מדהים לפסטיבל
מקור: ויקיפדיה By Octagon

אוקטוברפסט ברחבי העולם
לומר שהאנרגיה של הפסטיבל היא מדבקת זה בהחלט אנדרסטייטמנט; קיצ’נר ווטרלו בקנדה, בלומנאו בברזיל, סינסינטי באוהיו, דנוור בקולורדו, הר אנג’ל באורגון – לכל הערים הללו יש אוקטוברפסט משלהם שעוצב על פי המקור ממינכן. רבים מהם מושכים בין 300,000 ל 750,000 איש.
כיום מפגיש הפסטיבל אוהבי בירה מרחבי העולם, עם תחושה של כיף, קהילה והרמוניה. היום האחרון של הפסטיבל הוא בדרך כלל יום ראשון הראשון באוקטובר.

חוגגים באוקטוברפסט השבוע
מקור: אינסטגרם

אל תפספסו